Zobacz skuteczne sposoby na biegunkę u dziecka

Biegunka to uciążliwa dolegliwość, która bardzo często dotyka najmłodszych, gdyż układ odpornościowy i układ pokarmowy niemowląt nie są jeszcze w pełni wykształcone. Jakie są przyczyny biegunki? Jakie objawy mogą jej towarzyszyć i jak im przeciwdziałać?

Biegunka, niezależnie od tego, jakie jest jej źródło, osłabia i odwadnia organizm malucha, dlatego bardzo ważne jest jego nawadnianie i uzupełnianie elektrolitów. Problemom pokarmowym bardzo często towarzyszy gorączka, którą można zbijać domowymi sposobami lub przy pomocy dostępnych w aptekach preparatów w płynie zawierających paracetamol, takich jak Pedicetamol®. Jest to lek bezpieczny dla niemowląt od pierwszego dnia życia i wcześniaków. Poniżej najważniejsze informacje związane z biegunką u maluchów.

Najczęstsze przyczyny biegunki u niemowląt i małych dzieci

Biegunka u niemowląt stanowi częstą przypadłość, która miewa wiele przyczyn. Problemy pokarmowe, związane na przykład z rozszerzaniem diety, to tylko jedna z nich. Za nawet połowę biegunek występujących

u niemowląt odpowiadają rotawirusy, czyli drobnoustroje prowadzące do ostrego zapalenia jelit naznaczonego także wymiotami i bólem brzucha. Do częstych źródeł biegunki należą także inne infekcje wirusowe i bakteryjne, alergie i stres.

Jakie objawy towarzyszą biegunce?

Do najczęstszych objawów towarzyszących biegunce należą wymioty i gorączka. Zarówno w przypadku niemowląt, jak i małych dzieci o gorączce możemy mówić, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Wówczas powinniśmy leczyć gorączkę domowymi sposobami lub przy pomocy preparatów odpowiednich dla wieku malucha.

Walka z biegunką u dzieci i niemowląt

Rodzice muszą pamiętać, że biegunka może prowadzić do odwodnienia organizmu malucha, co jest w tym wieku szczególnie niebezpieczne. Dziecku należy regularnie podawać płyny, które warto dzielić na mniejsze porcje, aby zapobiec ewentualnym wymiotom. Przydatne w tej sytuacji są także elektrolity oraz preparaty zawierające probiotyki LGG lub Saccharomyces boulardii.

W razie jakichkolwiek problemów i wątpliwości, zwłaszcza gdy biegunka utrzymuje się dłuższy czas lub się nasila, skonsultuj się z lekarzem.

Wizyta u lekarza i preparaty dla dzieci i niemowląt

Jeśli objawy biegunki utrzymują się u malucha przez dłuższy czas, nie możemy zwlekać. Należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza, aby zlokalizować źródło problemu. Pediatra powinien także zaproponować odpowiednie wsparcie farmakologiczne, zależne od przyczyny biegunki. W niektórych przypadkach konieczny może okazać się antybiotyk, którego działanie należy wspomagać probiotycznymi suplementami diety, aby wspierać układ pokarmowy i ochronny malucha.

Gdy objawem towarzyszącym biegunce jest gorączka lekarz może  przepisać lek przeciwgorączkowy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie paracetamolu jako leku przeciwgorączkowego i przeciwbólowego pierwszego wyboru1,2. Paracetamol jest bezpieczny dla niemowląt od 0 miesięcy i jest wydalany z organizmu w formie nietoksycznych związków3. Ponadto paracetamol jest odpowiedni dla niemowląt już od pierwszego dnia życia, a nawet dla wcześniaków.

Najlepszą formą leku przeciwgorączkowego dla dziecka w przypadku biegunki jest płyn, a nie czopki. Warto wybrać środek o dużym stężeniu substancji czynnej, taki jak Pedicetamol®, dzięki czemu dziecko połyka mniej płynu , co dla rodzica oznacza łatwiejszą podaż preparatu.

Bibliografia:

1.       Sullivan J. i wsp. Raport kliniczny. Pediatrics 2011;127:580-7

2.       WHO Technical Report Series 958. The Selection and Use of Essential Medicines. 2009

3.       Mrozińska M, „Lek w Polsce”, 2004; 10(166)