DEET vs kontra olejki eteryczne - wyjaśniamy jak skutecznie i bezpiecznie chronić dziecko przed kleszczami!

Wiosną i latem kleszcze stanowią poważne zagrożenie. Ich ukąszenia są szczególnie niebezpieczne dla nieświadomych zagrożenia najmłodszych. Do ochrony przed kleszczami stosuje się repelenty, których działanie w większości opiera się na środku DEET. Inne preparaty korzystają z naturalnych substancji, na przykład olejków eterycznych. Co wybrać, aby zapewnić dziecku optymalną i bezpieczną dla jego zdrowia ochronę przed kleszczami?

Lato to czas, w którym nasze pociechy szczególnie narażone są na ukąszenia kleszczy. Ochrona dziecka przed nimi przysparza rodzicom wielu trudności – maluchy chcą korzystać z wakacji, chętnie bawią się na dworze, a słoneczna pogoda nie sprzyja długim rękawom i nogawkom. Aby więc chronić dziecko przez ugryzieniem kleszcza, wielu rodziców sięga po repelenty, czyli środki mające na celu odstraszanie owadów. Na rynku znajdziemy takie, które w swym składzie zawierają DEET - N, N-Dietylo-m-toluamid, organiczny związek chemiczny z grupy amidów. Jednak w tym celu równie dobrze sprawdzają się produkty zawierające w swym składzie olejki eteryczne, takie jak np. preparacie odstraszającym kleszcze Mosbito Spray. Co warto wiedzieć o obu grupach tych produktów i jak wybrać odpowiedni, a zarazem bezpieczny dla naszego maluszka?

Skuteczność DEET w ochronie przed ukąszeniami

DEET to obecnie jeden z popularnych składników repelentów. Jego zapach odstrasza owady i kleszcze bez zabijania ich. Na rynku znajdują się preparaty, w których stężenie substancji czynnej osiąga nawet maksymalną wartość 50%. Udowodniono natomiast, że jeszcze wyższe stężenia nie wydłużają czasu działania środka. Historia stosowania DEET w ochronie skóry przeciw ukąszeniom owadów i kleszczy jest dość długa. Tuż po drugiej wojnie światowej został on wprowadzony w armii Stanów Zjednoczonych na mocy doświadczeń z pierwszej wojny światowej, gdy ukąszenia mocno dawały się we znaki żołnierzom. W latach pięćdziesiątych preparat znalazł również zastosowanie w codziennym użytkowaniu.

O powszechności DEET decyduje Przede wszystkim fakt, że kleszcze, podobnie jak owady nie przepadają za jego zapachem. Środek po naniesieniu na skórę paruje pod wpływem temperatury i blokuje receptory czuciowe kleszczy, dzięki czemu unikają one kontaktu z ludzką skórą. DEET zwłaszcza w wysokim stężeniu zapewnia długotrwałą, przynajmniej kilkugodzinną ochronę, a po 24 godzinach jest całkowicie usuwany z organizmu wraz z moczem.

Czy tego rodzaju środki biobójcze są bezpieczne dla najmłodszych?

Oceniając rzetelnie działanie DEET nie można jednak pominąć kilku bezsprzecznych wad preparatów zawierających ten środek. U wielu użytkowników wywołuje on bowiem podrażnienia skóry. Szczególnie nie jest wskazane stosowanie go w przypadku dzieci do 12 roku życia. Nawet producenci preparatów zawierających DEET wskazują, że w tej grupie wiekowej dopuszczalne jest użycie środka wyłącznie raz w ciągu doby. Abstrahując od możliwych podrażnień skóry oznacza to, że tego typu środki mogą nie zapewnić dostatecznej ochrony przez cały dzień.

Co więcej, repelentów używamy najczęściej wiosną i latem, w słoneczne dni. Niestety ich stosowanie jednocześnie z preparatami zawierającymi filtry UV osłabia działanie tych drugich. Oprócz tego stosowanie DEET jest wykluczone u kobiet w ciąży, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia płodu. Ostatnie publikacje naukowców wykazują natomiast potencjalne zagrożenia dla układu nerwowego, a nawet możliwość uszkodzenia mózgu.

Olejki eteryczne – naturalna alternatywa dla DEET

Alternatywą dla środków zawierających DEET są repelenty, których działanie opiera się o substancje pochodzenia naturalnego, między innymi olejki eteryczne. Ich zapach również odstrasza owady, a jednocześnie jest bardzo przyjemny dla ludzi. Niektóre z olejków eterycznych doskonale chronią nas także przed kleszczami. Jednym z popularniejszych jest citriodiol, czyli wyciąg z olejku eukaliptusa cytrynowego. Ta naturalna substancja nie oddziałuje negatywnie na ludzką skórę, w przeciwieństwie do produktów zawierających DEET. Citriodiol można znaleźć między innymi w preparacie odstraszającym kleszcze Mosbito Spray. Co ważne, mogą go stosować dzieci po ukończeniu 3 roku życia. Ponadto ma przyjemny zapach i nie pozostawia na skórze mokrych lub lepkich śladów na skórze lub ubranku malucha, bo natychmiast wysycha.

Chcąc chronić pociechę przed atakiem kleszczy warto zastanowić się, jak robić to nie tylko w bezpieczny, ale także skuteczny sposób. Mając do wyboru preparaty opierające swoje działanie na DEET oraz stworzone na bazie olejków eterycznych dobrym pomysłem będzie wybór rozwiązań wykorzystujących moc naturalnych składników.

Potwierdzenie skuteczności produktów Mosbito było jednym z elementów koniecznych do uzyskania pozwolenia na obrót.

Badania zostały wykonane w warunkach terenowych metodyką zaakceptowaną przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Badania stanowią know-how firmy, sprawozdania znajdują się w siedzibie naszej firmy i mogą zostać udostępnione do wglądu.