Jaki materac dla dziecka? Podpowiadamy!

Każdy materac czeka w końcu ten sam los - będzie musiał zostać wymieniony. A jeśli nowy, to oczywiście lepszy! Zwłaszcza jeśli chodzi o wygodę naszego dziecka. Stara maksyma mówi, że jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Jest to jednak stwierdzenie niepełne. Należałoby bowiem dodać, że jak się wyśpisz, tak będziesz funkcjonował przez resztę dnia, a nawet dłużej. Wybór materaca dla dziecka jest zatem wyzwaniem dla rodzica. Mamy nadzieję, że poniższy tekst pozwoli wam dokonać właściwego zakupu.

Spis treści:

  1. Jaki materac wybrać? Rodzaje materacy
  2. Rozmiary materacy też mają znaczenie!
  3. Lepszy materac twardy czy materac miękki?
  4. Zadbaj o zdrowie swojego dziecka!

„Jeden na całe życie” to sformułowanie, które mogłoby pasować do kilku przedmiotów codziennego użytku, lecz na pewno nie do materaca. Tym bardziej, jeśli chodzi o pokój dziecka, które bardzo szybko wyrasta ze swojego łóżeczka. Materace wymieniamy również po przeprowadzce do nowego mieszkania lub w momencie, kiedy dotychczasowy staje się w końcu niewygodny. Dobry sen zbawiennie wpływa na zdrowie ludzi niezależnie od wieku, jednak szczególnie powinno się dbać o tę sferę u dzieci. Niedostatek wypoczynku i niewłaściwe warunki snu mogą odbić się nie tylko na kondycji fizycznej, ale również na wynikach w szkole, kontaktach z rówieśnikami czy zachowaniu. Jedno jest pewne – nie warto szukać po omacku lub zdawać się na pierwszą lepszą ofertę. Stawka jest zbyt wysoka. Zaufajmy więc specjalistom i sprawdzonym markom.

Jaki materac wybrać? Rodzaje materacy

Chcąc wybrać najlepszy materac, należy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: jakie zalety konkretnego modelu będą dla nas najważniejsze i jaki typ wypełnienia będzie najlepszy dla naszego dziecka. Przyjrzyjmy się bliżej dostępnym na rynku rodzajom materacy.

Materac sprężynowy (bonnellowy)

Materace bonnellowe należą do absolutnej klasyki. Specyfika ich budowy polega na połączeniu szeregów sprężyn, które uginają się pod ciężarem ciała. Wielu czytelników pamięta z dzieciństwa te skrzypiące posłania, po których skakało się aż pod sam sufit. Dawniej sprężyny od tapicerki oddzielała jedynie skąpa warstwa pianki, co nader często powodowało przebijanie materiału. Czasem było przy tym sporo śmiechu, jednak częściej stanowiło to problem. Zepsuty materac trzeba było wymienić na nowy, a rynek nie był tak nasycony, jak dziś. To już jednak historia. Producenci proponują dziś materace ze sprężynami zabezpieczonymi wytrzymałym końskim włosiem, włóknem kokosowym czy trawą morską. Na wierzchu kładzie się zazwyczaj piankę poliuretanową, która gwarantuje dodatkowe zabezpieczenie.

Za sprężystość materacy bonnellowych odpowiedzialna jest ilość zwojów, w jakie układają się sprężyny. Jeżeli jest ich dużo, powierzchnia staje się bardziej sprężysta. Jakość zależna jest w tym przypadku od grubości sprężyn, co z kolei przekłada się na twardość legowiska. Choć materace bonnellowe stanowią propozycję najbardziej ekonomiczną, są one zdecydowanie najtwardsze, dlatego nie polecamy kupować ich z myślą o bardzo małych lub wciąż rozwijających się fizycznie dzieciach.

Materac kieszeniowy

Kolejnym etapem ewolucji materacy było odseparowanie od siebie sprężyn. Udało się tego dokonać dzięki specjalnym materiałowym kieszeniom. Umieszczenie każdej spirali w osobnej przegródce sprawiło, że metalowe elementy przestały na siebie nachodzić i wpływać wzajemnie na swoją pracę. Materace zyskały tym samym na elastyczności. Materace kieszeniowe, w przeciwieństwie do bonnellowych, reagują punktowo na ciężar ciała – zapewnia to lepsze dopasowanie do sylwetki leżącego człowieka, a co za tym idzie, gwarantuje lepszy sen.

Wśród materiałów, z jakich wykonane są kieszenie, rozróżniamy m.in.: piankę poliuretanową, piankę lateksową, a nawet matę kokosową. Materace kieszeniowe są na tyle elastyczne, że śmiało możemy je polecić do pokoju młodego człowieka w wieku szkolnym. Są to produkty, które dobrze dopasowują się do kształtu ciała i z reguły nieźle podpierają kręgosłup w czasie wypoczynku. Choć nie są najtańsze, zdecydowanie warto zwrócić na nie uwagę.

Materac lateksowy

Lateksowy wkład zapewnia materacom jeszcze większą elastyczność i dopasowuje do sylwetki leżącego człowieka – niezależnie od jego wagi i wzrostu. Wybierając tego typu produkt, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonane jest wypełnienie. Im więcej znajdzie się w nim naturalnego lateksu, tym większe właściwości zdrowotne będzie miał sam materac. Zawartość powyżej 20% gwarantuje lepszą cyrkulację powietrza, dzięki czemu ciało nie poci się nawet podczas niespokojnych lub gorących nocy. Materace lateksowe rekomenduje się zwłaszcza dzieciom cierpiącym na alergie i problemy z oddychaniem. Dodatkową zaletą tego typu materacy może być ich wyjątkowa elastyczność, dzięki którym idealnie współpracują z łóżkami o ruchomych stelażach.

Materac piankowy – najlepszy wybór nie tylko dla dzieci

Ten rodzaj materacy cechuje się wysoką sprężystością, elastycznością, a ponadto gwarantuje doskonałą wentylację. Dzięki obecności pianki wysokoelastycznej materace piankowe świetnie dopasowują się do kształtu ciała, nie wzmagają potliwości i gwarantują niezbędną wentylację w czasie odpoczynku. Materac piankowy termoelastyczny dostosowuje się do temperatury ciała, zwiększając swoją elastyczność wraz z jej wzrastaniem. W odróżnieniu od pianki wysokoelastycznej, termoelastyczna reaguje na temperaturę ludzkiego ciała, mięknąc wraz z przedostawaniem się ciepła do wewnątrz. Ta niezwykła cecha pomaga w jeszcze lepszym dopasowywaniu się do sylwetki leżącego dziecka i gwarantuje doskonały wypoczynek mięśniom i kręgosłupowi.

Rozmiary materacy też mają znaczenie!

Choć może się wydawać, że wymiary materaca to sprawa drugorzędna, prawda jest nieco inna. To nie przypadek, że na rynku dostępne są modele o różnych rozmiarach – ich przeznaczenie uzależnione jest od wieku, wagi, a także liczby osób, które będą na nich spały. Ale nie tylko! Rozmiar materaca ma ogromny wpływ na pomieszczenie, w którym zostanie umieszczony. Pamiętajmy, że większe modele mogą przytłoczyć mały dziecięcy pokój. Przyjrzyjmy się kilku wybranym opcjom rozmiarowym.

Materace 80x200

Materac o tych wymiarach to idealny wybór, jeżeli myślimy o łóżku jednoosobowym. Modele 80x200 doskonale wpasowują się w mniejsze przestrzenie, nie przytłaczając ich nadto. Świetnie sprawdzą się w pokojach z dwoma łóżkami.

Materace 90x200

90x200 to bardzo popularne wymiary materacy. Można pokusić się o stwierdzenie, że stanowią one dziś standard jeśli chodzi o pojedyncze łóżka w pokojach dziecięcych. Nieco większe od wcześniej omawianego typu, idealnie sprawdzą się w pokoju jedynaka.

Materace 100x200

Myśląc o nieco większym pokoju dziecięcym lub młodzieżowym, warto zastanowić się nad materacem o wymiarach 100x200. Jest to model na tyle szeroki, że świetnie sprawdzi się również w sypialni rodziców.

Materace 120x200

Dla większych łóżek jednoosobowych zaprojektowano materace o wymiarach 120×200. Jest to rozmiar doskonały dla młodzieży kończącej szkołę podstawową i dla licealistów. Duży rozmiar gwarantuje komfort i swobodę snu. Mały czytelnik może zasnąć ze swoją ulubioną książką lub gazetą u boku (bo smartfony i tablety ZAWSZE odkładamy na biurko lub stoliczek nocny obok łóżka!).

Lepszy materac twardy czy materac miękki?

Na jakim materacu nasze dziecko wyśpi się najlepiej, a przede wszystkim najzdrowiej? Na miękkim czy może na twardym? Cóż, wcale nie jest to takie proste. Uniwersalna odpowiedź na tak postawione pytanie po prostu nie istnieje. Jeżeli kupimy materac zbyt miękki lub zbyt twardy, o prawidłowym śnie nie będzie mowy. Miękkie legowisko spowoduje, że kręgosłup dziecka będzie wyginać się w pałąk, powodując ściskanie przestrzeni międzykręgowych, co skutecznie utrudni odpoczynek. Z kolei twardy materac przyczyni się do ucisku naczyń i drętwienia kończyn.

Chcąc dowiedzieć się nieco więcej na temat twardości materacy, należy poznać symbole określające ich stopień twardości. Symbol H2 (średnia twardość) oznacza, że model przeznaczony jest dla osób o wadze do 80 kg. Będzie to zatem materac idealny dla dziecka w każdym wieku. A co z rodzicami? Dla użytkowników o ciężarze ciała między 80 a 100 kg. najlepsze będą materace oznaczone jako H3 (materac twardy). Natomiast osoby, których waga przekracza 100 kg powinny rozejrzeć się za modelami H4 (materace bardzo twarde). Warto jednak pamiętać, że trzymanie się sztywno liczb i oznaczeń nie zawsze zdaje egzamin. Pierwszym sprawdzianem niech zawsze będzie subiektywne uczucie wygody. Pozwólmy dziecku położyć się w sklepie na materacu (spokojnie, sprzedawcy na pewno na to pozwolą) i wypróbować w ten sposób kilka modeli.

Kolejne hasło warte zapamiętania to „strefy twardości”. Wiele modeli materacy posiada kilka rejonów o różnej wrażliwości na nacisk. Symetryczne ułożenie takich stref gwarantuje odpowiednie oparcie określonym punktom ludzkiego ciała, takim jak stopy, łydki, lędźwie, biodra, szyja czy głowa. Jeżeli jest taka możliwość, zapewnijmy naszemu dziecku materac o 7 strefach twardości – wtedy jego sen na pewno będzie spokojny i zdrowy.

Pozostała nam jeszcze jedna kwestia, czyli gęstość pianki. Cóż to takiego i jaki ma wpływ na komfort snu? To bardzo proste: im pianka gęstsza, tym lepiej dla dziecka. Materac, który w krótkim czasie zacznie wiotczeć i bezpowrotnie się odkształcać to zakup, jakiego na pewno nie chciałbyś dokonać. Jest na to jednak rozwiązanie. Gęstość pianki sprawdzić można w dziecinnie prosty sposób. Wystarczy złapać jego bok i ścisnąć w dłoni. Brak większego oporu ze strony materaca będzie dla nas sygnałem, że pianka nie jest wystarczająco gęsta. Taki produkt nie będzie nam służył długo.

Zadbaj o zdrowie swojego dziecka!

Materac dobrze dobrany pod względem rozmiarów, materiału i wypełnienia to gwarancja wygodnego i bezpiecznego snu dla naszego dziecka. O konsekwencjach zaniedbań w tej materii wspominaliśmy już powyżej. Wiemy, że stwierdzenie „moje dziecko zaśnie i wyśpi się wszędzie” schować możemy między inne, absolutnie błędne „mądrości”. Dobrze dobrany materac to brak problemów z kręgosłupem i krążeniem. Dziecko wypoczęte, które spędziło noc na idealnie dopasowanym materacu, będzie bardziej skupione na lekcjach i uważniejsze podczas wykonywania innych czynności. Co więcej, wyspany młodzieniec chętniej będzie brał udział w aktywnościach sportowych, z większym entuzjazmem odda się konstruktywnemu hobby i z większą łatwością przyswajał będzie wiedzę. Choć sytuacja ekonomiczna Polaków w ostatnich latach nieco się poprawiła, nadal chcielibyśmy oszczędzać wszędzie tam, gdzie tylko się da. Pamiętajmy jednak, że są takie sfery, w których nieco większa rozrzutność po upływie pewnego czasu okazuje się inwestycją życia. Jednym z takich obszarów jest zdrowie. Dbając o prawidłowy rozwój dziecka, fundujemy mu lepszą przyszłość. Choć brzmi to nieco górnolotnie, znajduje potwierdzenie w praktyce. Dlatego polecamy zaopatrzyć się w materac sprawdzonego producenta. Najlepszym sposobem będzie skorzystanie z zawsze pomocnego Google’a i poszukanie opinii na temat modeli dostępnych obecnie na rynku. Polecamy złożyć wizytę kilku internetowym sklepom i porównać ich propozycje. Wystarczy jedno takie popołudnie a na pewno znajdziemy materac idealny do pokoju naszej pociechy.