Spis treści:
1. Wstęp
2. Budowa i właściwości skóry dziecka
3. Czemu pielęgnacja skóry niemowlaka jest tak ważna?
4. Jak pielęgnować pupę niemowlaka: czyszczenie
5. Jak pielęgnować pupę niemowlaka: osuszanie
6. Jak pielęgnować pupę niemowlaka: po kąpieli
7. Jak pielęgnować pupę niemowlaka: preparaty na odparzenia
8. Jak pielęgnować pupę niemowlaka: zmienianie pieluszki
Budowa i właściwości skóry dziecka
Skóra dziecka jest inna niż skóra dorosłego i warto zdawać sobie z tego sprawę, by wiedzieć, jak ją pielęgnować. Skóra dorosłego człowieka, w pełni wykształcona, składa się z kilku warstw: najgłębiej położna skóra właściwa, warstwa podstawowa, warstwa kolczysta, warstwa ziarnista, warstwa jasna i warstwa rogowa, położona najwyżej, pełniąca funkcję ochronną. Jak widać, dorośli mają szereg warstw, które stanowią barierę przed bodźcami zewnętrznymi. Niestety, u niemowlaka nie doszło jeszcze do wykształcenia się tych warstw. Dziecko nie ma warstw jasnej oraz ziarnistej, jego warstwa rogowa jest cieńsza niż u dorosłego, a główną barierę przed bodźcami zewnętrznymi stanowi cienki płaszcz hydrolipidowy.
Skórę dziecka cechuje wysoka delikatność i wrażliwość – szczególnie na pupie, miejscu wymagającym wyjątkowej pielęgnacji. Pupka ma styczność z kałem i moczem znajdującym się w pieluszce i przez to jest narażona na podrażnienia. Mogą powstawać też odparzenia wywołane zbyt dużą ciepłotą czy wilgocią oraz błędami w pielęgnacji. Co ważne, skóra maluszka ma wyższe pH niż skora dorosłego, dlatego kosmetyki do mycia i pielęgnacji muszą być specjalnie przeznaczone dla niemowlaka tak, by miały pH zbliżone do pH ich skóry. Cienki płaszcz hydrolipidowy dzidziusia nie chroni go wystarczająco przed utratą nawilżenia – podczas każdej kąpieli skóra może ulec wysuszeniu, bo tak działa na nią woda, dlatego istotne jest ciągłe nawilżanie skóry dziecka.
Czemu pielęgnacja skóry niemowlaka jest tak ważna?
Pielęgnacja skóry niemowlaka jest kluczowa w zapewnieniu mu komfortu i prawidłowych warunków do rozwoju oraz zapobieganiu podrażnieniom i schorzeniom dermatologicznym. W związku z tym, iż skóra malucha jest cieńsza, a stosunek jej powierzchni do masy ciała jest o wiele większy niż u dorosłego, to łatwo dochodzi do utraty wody. Może to doprowadzić do przesuszenia skóry, stąd istotne jest właściwe nawilżanie. Ponadto niemowlaki łatwiej ulegają przegrzaniu i wychłodzeniu. Szczególnie niebezpieczne dla skóry jest przegrzanie, które może wywołać odparzenie na pupie czy nóżkach. Wyższy stosunek powierzchni skóry niemowlaka do masy jego ciała sprawia, że dochodzi do zwiększonego wchłaniania się preparatów, które mają styczność ze skórą, dlatego to, jakie kosmetyki stosuje się do pielęgnacji dzidziusia, ma niebagatelne znaczenie.
Co wywołuje odparzenia?
Odparzenia mogą być wywołane rozszerzaniem diety u maluszka – zmienia się wtedy skład kału i moczu i w okresie między 7. a 9. miesiącem życia i może to wywołać reakcję skórną. Zdarza się też, że odparzenia są wywołane antybiotykami albo są one reakcją alergiczną na nowy proszek do prania czy płyn do płukania stosowany do prania ubranek dziecka. W dużej mierze jednak, za odparzenia odpowiadają błędy w codziennej pielęgnacji takie jak:
Wszystkie powyższe uchybienia są odpowiedzialne za powstawanie odparzeń pieluszkowych.
Objawy odparzeń
Odparzenia pieluszkowe mogą się objawiać na różne sposoby. Za ciasno założona pieluszka powoduje, że skóra w pachwinach ociera się o siebie i doprowadza do powstawia otarć oraz obrzęków o charakterze mechanicznym. Rumień pieluszkowy pojawia się, gdy podrażnia pupę kał lub mocz za długo zalegający w pieluszce. Z kolei wysypka o charakterze grudkowym, plamistym, grudkowym, z widocznymi bąblami lub krostami to oznaka stanu zapalnego. Konieczna jest w tym przypadku wizyta u pediatry lub dermatologa, bo może dojść do wtórnego zakażenia.
Jak pielęgnować pupę niemowlaka: czyszczenie
Porada: myj pupę maluszka przynajmniej raz dziennie i po każdej zmianie pieluszki
Pupkę niemowlaka myj przy okazji kąpieli. Zanurz maluszka w wanience z wodą o temperaturze 35-37 stopni w pomieszczeniu, gdzie panuje przyjemna temperatura (23-24 stopni). Są dwie szkoły mycia: można uprzednio namydlić dziecko myjką i opłukać w wanience lub umyć je już w wannie. Pamiętaj, by pewnie, ale delikatnie, trzymać dziecko podczas wkładania i wyjmowania z wanienki oraz w trakcie kąpieli. Do mycia ciała, w tym pupy niemowlaka, używaj tylko specjalnie przeznaczonych do tego preparatów, jak np. emulsję do mycia lub kostki myjące Baby Dove Rich Moisture.
Jeśli akurat tego dnia nie planujesz kąpieli w wanience, to i tak przemyj na mokro pupę malucha przed snem. Wystarczy do tego miska z ciepłą wodą oraz wacik lub chusteczki pielęgnacyjne Baby Dove. Delikatnie przemywaj pupę, bez pocierania, by nie wywołać obrażeń mechanicznych. W ten sposób czyść pupkę dzidziusia każdorazowo po zmianie pieluszki. Można zamiast wody stosować chusteczki nawilżające do przemywania pupy przy przewianiu.
Ważne! Nie używaj tej samej miseczki z wodą i wacików do przemywania pupy oraz buzi maluszka! Przygotuj dwie oddzielne miseczki.
Jak często kąpać malucha?
Dziecko trzeba kąpać regularnie, ale niekoniecznie codziennie. W pierwszych miesiącach życia wystarczy kąpiel raz na dwa lub trzy dni, chyba że jest upalne lato – wtedy można zwiększyć częstotliwość do codziennych kąpieli. Nie można dopuścić do tego, by dziecko było zapocone, bo nie ma jeszcze do końca rozwiniętych gruczołów potowych i pot oblepia jego skórę doprowadzając do otarć czy odparzenia. Codziennie można kąpać dziecko o zdrowej skórze, które nie jest alergikiem, mając na uwadze jednak fakt, iż woda bardzo wysusza skórę, dlatego do kąpieli trzeba używać specjalnych preparatów nawilżających. W decyzji o tym, czy kąpać dziecko częściej czy trochę rzadziej, warto też wziąć po uwagę preferencje samego dzidziusia – niektóre uwielbiają wodę, inne płaczą i grymaszą ilekroć mają z nią do czynienia. Jeśli nie ma ku temu zaleceń, nie zmuszaj do codziennych kąpieli maluszka, który boi się wody.
Czyszczenie miejsc intymnych: dziewczynki a chłopcy
Warto pamiętać, że pupa i miejsca intymne chłopców i dziewczynek wymagają trochę innego podejścia w pielęgnacji. Dziewczynę przemywa się zawsze od przodu do tyłu, idąc od cewki meczowej w kierunku pupy – nigdy na odwrót. To bardzo ważne, bo pomaga uniknąć przenoszenia bakterii z okolic pupy do cewki moczowej, co mogłoby wywołać zakażenia. Taką zasadę stosuje się zresztą nie tylko u maluszków – w dorosłym życiu także zalecane jest przemywanie się od przodu do tyłu, bo ryzyko przeniesienia baterii z okolic odbytu do ujścia cewki moczowej dotyczy kobiet w każdym wieku.
Ponadto, u dziewczynek trzeba dokładnie oczyścić okolice warg sromowych i wszystkie fałdki. Dokładne czyszczenie okolic intymnych u chłopaków zaczyna się od siusiaka i przechodząc do okolic pod nim, do miejsc pod workiem mosznowym i pachwin. Nie należy odciągać napletka, trzeba jedynie usunąć białą wydzielinę z krawędzi napletka. Przy zakładaniu pieluszki, siusiak układa się wzdłuż moszny, nie przekręca się go na bok, by siku nie wylało się na zewnątrz.
Jak pielęgnować pupę niemowlaka: osuszanie
Porada: nie pocieraj ręcznikiem skóry maluszka, ale delikatnie go przyciskaj
Po kąpieli lub przemywaniu pupy, konieczne jest dokładne wytarcie skóry dziecka, by pozostająca w fałdkach woda nie wywołała odparzenia. Wilgoć wysusza skórę, a ważne jest by niemowlę miało ją dobrze nawilżoną, zatem odpowiednie wytarcie dziecka ma znaczenie. Dzidziusia wyciera się poprzez delikatnie przykładanie ręcznika do skóry – w żadnym wypadku nie należy pocierać skóry.
Ważne! Zmieniaj często ręcznik, którym wycierasz dziecko, bo to częste miejsce dla żerowania bakterii!
Jak pielęgnować pupę niemowlaka: po kąpieli
Porada: Daj pupie maluszka pooddychać
Po kąpieli i osuszeniu, zostaw dzidziusia na chwilę z gołą pupką. Niech poleży sobie na przewijaku, a jego skóra pooddycha, bez ucisku pieluszek i ubranek. Dzięki temu skóra wyschnie do końca, a powstałe już otarcia czy odparzenia łatwiej się zagoją. Przy okazji możesz dokładnie poobserwować, jak wygląda pupa i miejsca intymne dzidziusia i czy wszystko jest w porządku: nie pojawiły się nowe odparzenia, inne zmiany skórne i czy dobrze goją się aktualne zmiany.
Miejsca intymne niemowlaka zaraz po porodzie
Nie przejmuj się, jeśli miejsca intymne maluszka zaraz po porodzie wyglądają nie tak, jak powinny. Na narządy płciowe przez kilka dni po porodzie oddziałują jeszcze hormony mamy, w związku z tym są one trochę zmienione. Kobiece hormony przedostały się do noworodka przez łożysko, i w konsekwencji dziewczynka ma obrzęk na sromie oraz zaczerwienienie, do tego pojawia się dużo białego śluzu, zaś chłopcy mają przekrwienie oraz obrzęk jąder. Wszystkie te symptomy po kilku dniach samoistnie ustają i nie należy się nimi martwić ani zgłaszać się do pediatry.
Jak pielęgnować pupę niemowlaka: preparaty
Porada: przed założeniem pieluszki, nałóż krem przeciw odparzeniom na pupę.
Po tym, jak skóra pupy już chwilę pooddychała, przychodzi pora na nałożenie kremu przeciw odparzeniom. Wybierz krem, który ma właściwości neutralizujące pH skóry w szybkim tempie, tworzy ochronna warstwę na pupie, która zapobiega temu, by kał i mocz podrażniały skórę oraz zmniejsza zaczerwienienia i podrażnienia na pupie. Spróbuj kremu Baby Dove. Opinie rodziców na temat działania tego kremu są bardzo dobre i spełnia on wszystkie wymogi świetnego kremu na odparzenia dla niemowlaków. W linii Dove baby krem przeciw odparzeniom ma za zadanie także nawilżać, stąd jego nazwa: Rich Moisture, czyli bogate nawilżanie.
Ważne! Nie stosuj posypki na pupę ani nie mieszaj kremu z pudrem, bo puder się zbryli i będzie podrażniał skórę pupy! Wybierz sam krem.
Kosmetyki stosowane do pielęgnacji niemowlaka
Wybór kosmetyków do pielęgnacji niemowlaka jest szczególnie ważny. Absolutnie nie można stosować preparatów dla dorosłych. Należy wybierać kosmetyki dedykowane niemowlakom. Powinny one nawilżać, współgrać z pH skóry dziecka, być hipoalergiczne, łagodne i delikatne. Do pielęgnacji niemowlaka potrzebujesz balsamu nawilżającego, kostki myjącej lub emulsji do kąpieli, szamponu do mycia główki oraz kremu na odparzenia. W pierwszych tygodniach życia można też stosować oliwkę dla dzieci, zwłaszcza gdy niemowlę ma bardzo wysuszoną skórę.
Jak pielęgnować pupę niemowlaka: zmienianie pieluszki
Porada: zmieniaj pieluszkę dzidziusia co najmniej sześć razy na dobę i zawsze, gdy zrobi kupkę.
Częste zmienianie pieluszek to podstawowa zasada pielęgnacji niemowlaka. Nieważne, jakiej pieluszki używasz – zmieniaj ją co najmniej sześć razy na dobę, a także zawsze kiedy maluch zrobi kupkę. Gdy zauważysz, że pieluszka jest pełna, nie zwlekaj ze zmianą. Nie można dopuścić do tego, by kał i mocz długą chwilę miały styczność ze skórą dziecka, bo grozi to odparzeniami oraz zakażeniami skórnymi.
Rodzaje pieluch
Pieluszki muszą jak najlepiej wchłaniać kał oraz mocz, to ich podstawowa funkcja. Jednocześnie nie mogą one wywoływać odparzeń i powinny przepuszczać powietrze. Jest kilka rodzajów pieluch dostępnych na rynku:
Jak dobrać pieluszkę?
Decyzja o tym, czy zakładasz dzidziusiowi pieluszkę jednorazową, wielokrotnego użytku czy tetrową, zależy od indywidualnego podejścia do wychowania dziecka, a także poglądów na temat ochrony środowiska. Pieluszki tetrowe oraz wielokrotnego użytku są ekologiczne i mniej szkodliwe dla środowiska. Nowoczesne pieluszki wielorazowe są bardziej praktyczne niż tradycyjne tetrowe. Jeśli chodzi o rodzaj pieluszki, to sprawdzisz, czy dzidziusiowi jest w niej dobrze, po prostu ją zakładając i obserwując ciało maluszka. Gdy nie zauważysz żadnych reakcji alergicznych, to pieluszka sprawdzi się w waszym przypadku. W przypadku zaobserwowania zmian skórnych wynikających z kontaktu z pieluszkom, od razu zmień pieluchy na inne. Nie musisz wybierać pieluszki z wycięciem na kikut pępka – samodzielnie możesz wyciąć półkole na pieluszce. Kikut pępka szybko odpadnie, więc nie zawsze jest sens kupować specjalnie wycięte pieluszki.
Uzbrojona w wiedzę oraz odpowiednie preparaty z linii Baby Dove dasz sobie świetnie radę z pielęgnacją pupki twojego dzidziusia. Skórka maluszka będzie gładka i pozbawiona podrażnień, a dziecko szczęśliwe i zadowolone. Nie przejmuj się, gdy na początku macierzyńskiej drogi, zabiegi pielęgnacyjne będą sprawiać ci pewną trudność – to normalne! Najważniejsze, by otaczać maluszka opieką i miłością, a wprawa w pielęgnacji przyjdzie z czasem.
Źródła: