Zabawa ma duży wpływ na rozwój dziecka. Jak najlepiej spędzać czas z maluchem?

Dziecko najlepiej uczy się poprzez zabawę. Dzięki niej poznaje otaczający je świat, zdobywa różne umiejętności i buduje więzi z bliskimi. Rodzice często nie wiedzą jednak, w jaki sposób bawić się ze swoją pociechą, tak, aby wspomóc jej rozwój. W materiale wyjaśniamy, na co warto zwrócić uwagę.

Chociaż zabawa może kojarzyć się jedynie z rozrywką, w rzeczywistości ma bardzo duży wpływ na rozwój dziecka. Owszem, ma sprawiać malcowi radość, ale również pozwolić mu na ćwiczenie konkretnych umiejętności i poszerzanie wiedzy o świecie. Co ważne, podczas zabawy rodzic może dowiedzieć się więcej o swoim dziecku. Nie tylko poznając jego zainteresowania, ale też obawy, uczucia oraz pragnienia. Spędzając czas z maluchem, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii, dzięki którym zabawa będzie wartościowa i rozwijająca. 

Przekazuj dziecku odpowiednie wartości 

Rodzic jest dla malca wzorem. Nawet, gdy nie jesteśmy tego świadomi dziecko obserwuje nas, a potem naśladuje nasze zachowania, gesty i reakcje. Dlatego, gdy spędzamy z nim czas, warto przekazywać odpowiednie wartości. Można to robić podczas zabawy. Pomocne będą zabawki w postaci ludzików i zwierzątek. Na ich przykładzie ucz dziecko wrażliwości na potrzeby innych. Pokaż, że należy opiekować się słabszymi i po czym poznać, że ktoś odczuwa smutek, samotność lub lęk. Pytaj też dziecko o emocje i pozwalaj, aby opisało, jak czuje się dana zabawka. Dzięki temu nauczy się nazywać emocje oraz je rozumieć. Tego typu zabawy uzmysłowią też rodzicowi, jakie są potrzeby i uczucia dziecka. Ponadto bycie empatycznym i rozumienie własnych emocji pomoże zbudować dziecku bliższe relacje z innymi osobami np. z rówieśnikami lub dalszymi członkami rodziny. 

Pomóż wzmacniać odporność psychiczną 

Podczas zabawy rodzic może przygotować dziecko na problemy, z którymi będzie się mierzyło na różnych etapach życia. Podczas gier można oswoić malca z możliwością przegranej, zaś zabawa klockami nauczy go wytrwałości i cierpliwości. Podczas budowy prostej wieży czy domku dziecko uczy się tego, że przy najmniejszym potknięciu te mogą się rozwalić. Rolą rodzica jest to, aby motywował malca i przekonywał, że mimo przeszkód  warto ponownie spróbować wykonać daną czynności. Dzięki tym pokaże, że chociaż dążenie do celu bywa trudne i nie wszystko idzie zawsze zgodnie z planem, nie warto się poddawać. 

Pozwól rozwijać kreatywność 

Małe dzieci są ciekawe świata i mają bujną wyobraźnię. Podczas wspólnej zabawy, postawcie na czynności, które pomogą malcowi rozwinąć jego kreatywność. Przydatne okażą się chociażby kredki, dzięki którym dziecko narysuje to, co sobie wyobraża, albo klocki, które pozwolą na zbudowanie przeróżnych konstrukcji. Rozwój kreatywności w młodym wieku jest ważny, gdyż dzięki niemu dziecko będzie chętniej szukało nieszablonowych rozwiązań w przyszłości. Pamiętaj, aby chwalić jego dzieła, bo w ten sposób pomożesz dziecku zbudować pewność siebie i sprawisz, że poczuje dumę z własnych osiągnięć. 

Wspieraj w rozwijaniu zainteresowań 

Spędzając czas z dzieckiem, warto postawić na zabawę, która umożliwi mu rozwój zainteresowań. Słuchaj swojej pociechy i zwracaj uwagę na to, co mówi. Pogłębianie tematu, który go pasjonuje, pomoże mu rozwinąć umiejętności poznawcze. W sklepach dostępne są całe zestawy np. klocków imitujących różne aspekty otaczającego nas świata. Z pewnością znajdziecie zabawki nawiązujące do zwierząt, krain geograficznych, danego okresu historycznego, konkretnych zawodów albo przedmiotów codziennego użytku. Bawiąc się z nimi z dzieckiem, staraj się przekazywać mu cenne informacje. Pozwól, by zadawało ci pytania, a przy tym również je pytaj. Dzięki temu poszerzy swój zasób słownictwa i będzie ćwiczyć aparat mowy. 

Więcej o: