Najlepsze prezenty dla maluchów. Przedstawiamy pomysły idealne na gwiazdkę

Wybór gwiazdkowych prezentów dla maluchów może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Warto dokładnie go przemyśleć i nie odkładać świątecznych zakupów na ostatnią chwilę. W materiale radzimy, czym warto się kierować i na co zwrócić uwagę.

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Szczególnie ważnym przeżyciem niewątpliwie będą te, w których po raz pierwszy wezmą udział nowi, najmłodsi członkowie rodziny. Zarówno rodzice, jak i ich bliscy mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego prezentu dla maluszka. Sprawdzonym pomysłem będą zabawki, które nie tylko dostarczą dziecku rozrywki, ale wspomogą też jego rozwój. Ważne jest jednak to, aby przy tym były funkcjonalne, bezpieczne i dopasowane do wieku malca. Poniżej wymieniliśmy kilka pomysłów. 

Klocki i układanki umożliwiające ćwiczenie ruchów ręki 

Dla małych dzieci bardzo ważny jest rozwój motoryki. Warto sięgnąć po zabawki, dzięki którym malec będzie ćwiczył wyciskanie, kręcenie, nakładanie lub układanie konkretnych przedmiotów. Dopasowywanie do siebie konkretnych elementów pozwoli na naukę kształtów, rozwinięcie pamięci i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Im lepiej będzie rozwinięta motoryka dziecka, tym łatwiej będzie mu w przyszłości wykonywać inne, podstawowe czynności jak np. posługiwanie się sztućcami, albo rysowanie. Przykładem prezentu, którym pozwoli na rozwój umiejętności motorycznych i koordynacji rąk będą klocki. Przy ich wyborze należy jednak zwrócić uwagę na to, by były zaprojektowane specjalnie dla małych dzieci, a co za tym idzie powinny być większe, niemożliwe do połknięcia i dopasowane do małych rączek. 

Przedmioty kontrastowe 

Szukając prezentu dla maluszka, warto zwrócić uwagę na zabawki kontrastowe. Wiele osób często zapomina, że w pierwszych miesiącach życia wzrok malca dopiero się kształtuje. Chociaż z biegiem czasu ostrość widzenia się poprawia i maluszki zaczynają dostrzegać coraz więcej, w pierwszej kolejności widzą przedmioty o konkretnej kolorystyce. Do barw pobudzających ich wzrok zaliczają się biel, czerń oraz czerwień. Widząc przedmioty o tych kolorach, niemowlęta od razu skupiają na nich swoją uwagę. W przypadku nieco starszych dzieci inne kolory również będą tym, co pobudzi zmysł ich wzroku, a w rezultacie zachęci do zabawy. 

Zabawki umożliwiające rozwój umiejętności społecznych 

Dzieci uczą się przez dotyk i obserwację. Pomocne w rozwoju umiejętności społecznych będą zabawki, które w pewien sposób pozwolą im na interakcję. Dobrym pomysłem na prezent pod choinkę będą różnego rodzaju pluszaki sensoryczne, które śpiewają, tańczą, mówią i zachęcają do aktywności lub innej interakcji. Można jednak także sięgnąć po inne zabawki np. klocki lub lalki, imitujące zwierzątka lub ludziki. Dzięki nim rodzic może zaangażować się w zabawę ze swoją pociechą, wcielając się w konkretną rolę i zachęcając malca do konkretnych ruchów lub wypowiadając do niego konkretne słowa, które z czasem dziecko spróbuje powtarzać.  

Książeczki edukacyjne 

Do prezentów, które korzystnie wpłyną na rozwój dzieci będą sensoryczne książeczki edukacyjne. Najlepiej sprawdzą się w przypadku dzieci, które już samodzielnie siedzą i potrafią same przekładać strony. Takie książeczki są wykonane z różnego rodzaju materiałów i elementów dekoracyjnych jak np. wstążki, guziki, suwaki i koraliki. Dzięki nim malec będzie mógł ćwiczyć umiejętność odpinania, obracania lub łączenia poszczególnych części. Dodatkowymi elementem angażującym malca będą efekty dźwiękowe, wydawane przez szeleszczące tkaniny lub stukające detale. Podobnie, jak tradycyjne bajki, książeczki sensoryczne mogą przedstawiać konkretną historię, dzięki czemu pobudzą wyobraźnię malca, lub przedstawiać niezwiązane ze sobą zdarzenia, dotyczące otaczającego nas świata. 

Więcej o: