Zabawki, które pozytywnie wpływają na rozwój dzieci. Kilka zasad, którymi warto się kierować

Żyjemy w czasach, kiedy sklepowe półki uginają się pod ciężarem przeróżnych zabawek dla dzieci. Niestety to wcale nie ułatwia sprawy. Nietrudno jest kupić produkt, który za chwilę wyląduje w kącie, bo dziecko nie będzie nim zainteresowane. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze zabawek dla maluchów, aby nie tylko budziły zainteresowanie, lecz także korzystnie wpływały na ich rozwój.

Przy wyborze zabawek dla dzieci powinniśmy kierować się zasadą: mniej znaczy więcej. Przede wszystkim dlatego, że warto postawić na jeden jakościowy produkt, który posłuży maleństwu przez lata niż zapełniać mieszkanie rzeczami, które po prostu dziecko nudzą. Jakie cechy ma zatem zabawka idealna dla najmłodszych? Odpowiadamy poniżej.

Pomaga dziecku rozwijać jego zdolności manualno-ruchowe

Pierwsze sześć miesięcy życia jest kluczowe w rozwoju dziecka. To właśnie w tym czasie zdobywa podstawowe umiejętności i uczy się kontrolować swoje mięśnie. Zamiast kolekcjonować kolejne maskotki, postawmy więc na produkty, które pomogą maluchowi rozwijać jego zdolności manualno-ruchowe. Doskonałym wyborem będą różnego rodzaju klocki, czy układanki, których kształty i struktury będą stymulować maluszka.

Pobudza wyobraźnie dziecka

Ważne jest, żeby wybrana przez nas zabawka pobudzała wyobraźnię dziecka. Psychologowie podkreślają, że rozwój wyobraźni ma ogromne znaczenie dla późniejszego zdobywania umiejętności przez dziecko i kształtowania się jego inteligencji. Warto więc mieć w swoim domu przedmioty, które będą zachęcały dziecko do nieszablonowego myślenia. Pozwólcie maluchowi na samodzielne tworzenie konstrukcji z klocków i nietrzymanie się schematów. Niech ograniczeniem będzie jedynie jego wyobraźnia.

Uczy dziecko komunikowania się

Kolejną cechą dobrej zabawki jest to, że zachęca dziecko do komunikowania się. Umiejętność dzielenia się pomysłami, myślami i uczuciami jest niezmiernie ważna. Maluch, który dopiero uczy się sygnalizować swoje potrzeby poprzez różnego rodzaju dźwięki i gesty, potrzebuje wsparcia w pierwszym etapie życia. Warto więc wybrać zabawki, które rozbudzają ciekawość dziecka i zachęcają je do komunikowania się.

Wydaje dźwięki

Dzieci poznają świat przez zmysły i bardzo ważną rolę pełni tu zmysł słuchu. Wybierajcie zabawki, które grzechoczą, szeleszczą, a nawet grają. Wspomogą one rozwój słuchu u dziecka i zachęcą je do odkrywania, skąd pochodzi dźwięk.

Ma nieskomplikowane barwy

Dla maluszków, które dopiero co rozwijają zmysł wzroku, zalecane są zabawki o wyraźnie zaznaczonych konturach, prostych kształtach i wzorach. Dziecko potrzebuje czasu, żeby się do nich przyzwyczaić. Istotne jest więc stawianie na nieskomplikowane zabawki o kontrastowych barwach.

Więcej o: