Najlepsze prezenty na gwiazdkę. Co kupić małemu dziecku w wieku do 3 lat? Oto 5 sprawdzonych pomysłów

Prezenty? Nie ma chyba na świecie dziecka, które na brzmienie tego słowa nie poczuje radości. Co jednak podarować małemu człowiekowi, aby nie tylko zobaczyć wielki uśmiech na jego twarzy, ale i by podarek był wszechstronnie rozwijający jego umiejętności i zainteresowania? Podpowiadamy.

Listopad to czas, kiedy można powoli zacząć myśleć o prezentach gwiazdkowych dla dzieci i napisać z maluchem list do Świętego Mikołaja. Chcąc uniknąć kolejek i przedświątecznej gorączki, mamy zapas czasu, aby dobrze zastanowić się nad upominkiem – zamówić go przez internet i ewentualnie wymienić lub zareklamować. Jeśli jednak nie macie pomysłu, co podarować dziecku od roku do trzech lat, pomożemy.

1. Klocki

Naszą listę otwiera prezent-pewnik. Będzie strzałem w dziesiątkę, nawet jeśli do tej pory wasze dziecko się nimi nie bawiło. Mowa oczywiście o zestawach LEGO® DUPLO®. Nie ma chyba na świecie malucha, który miałby jakiekolwiek opory przed kreatywnym układaniem budowli. Nawet najmłodsze szkraby, które ledwo skończyły roczek, z wielką radością będą budować (lub burzyć) konstrukcje ze specjalnie zaprojektowanych do ich wieku klocków LEGO DUPLO. Mają one duże elementy, dzięki czemu są dopasowane do małych i nieporadnych jeszcze rączek oraz są wykonane z najlepszej jakości bezpiecznego tworzywa. Co więcej, w zestawach dostępna jest cała gama przeróżnych elementów: od klocków w przeróżnych kształtach i żywych kolorach, poprzez zwierzątka domowe i egzotyczne, a na pojazdach, pociągach, samolotach i promach kosmicznych kończąc. Dorosły może więc wybrać zarówno drobny upominek, jak i okazały prezent.

Warto również dodać, że klocki LEGO DUPLO to podarek, który nie pójdzie w odstawkę następnego dnia. Ich różnorodność tematyczna jest tak duża, że zainteresują każde dziecko i będą rozwijać jego pasje. Właśnie w zabawie malec, który uwielbia zwierzątka, może poznać nowe egzotyczne stworzenia, a dziecko zafascynowane pociągami będzie mogło po raz pierwszy puścić ciuchcię po torach. Co więcej, LEGO DUPLO  rosną razem z dzieckiem. Na początku główną zabawą będzie sczepianie i rozczepianie klocków i doskonalenie przy tym motoryki małej. Potem maluch zacznie konstruować bardziej skomplikowane budowle, ćwicząc logiczne myślenie, i nim się zorientujesz da upust fantazji, tworząc to coraz nowsze i bardziej kreatywne konstrukcje, jakie tylko podpowie mu jego nieograniczona, dziecięca wyobraźnia.

LEGO DUPLO materiał promocyjnyLEGO DUPLO materiał promocyjny 

2. Zabawki plastyczne

Dzieci potrzebują twórczej ekspresji. Wszelkiego rodzaju prace plastyczne mogą być dla nich formą odstresowania, rozładowania emocji, tworzenia własnego świata fantazji, a przede wszystkim dobrą zabawą. Dorośli niestety  czasem na zabawy plastyczne spoglądają z obawą przed ewentualnym sprzątaniem. Korzyści płynące z tworzenia są zdecydowanie tego warte. Dlatego właśnie dobrym prezentem będą wszelkiego rodzaju zabawki plastyczne. Kredek w domu małego dziecka nigdy dość. Na rynku dostępne są one w przeróżnych kształtach i rozmiarach. W sklepach można też znaleźć flamastry zmywalne jedynie wodą, a także specjalne farby do malowania palcami.

Dziecko z pewnością będzie szczęśliwe z takiego prezentu. Mały artysta będzie miał okazję do dobrej zabawy oraz nauki wyrażania siebie. Dodatkowo wszelkie aktywności plastyczne są nie do przecenienia, gdy mówimy o rozwoju małej motoryki i koordynacji ręka-oko.

3. Zabawki do kąpieli

Kolejna pozycja na naszej liście to znów pewny strzał w dziesiątkę. Każde dziecko, niezależnie, czy kąpie się w wannie, czy pod prysznicem, nie chce kąpieli kończyć. To też oczywiście okazja do zabawy w zupełnie innej scenerii niż w ciągu dnia, dlatego warto sprezentować maluchowi specjalne zabawki do kąpieli. Rynek tego typu produktów jest ogromny, jednak warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Gumowe zwierzaki są owszem sympatyczne, ale łatwo mogą stać się siedliskiem grzybów i pleśni. Warto więc wybrać produkt bezpieczny dla dziecka, który po kąpieli łatwo będzie umyć i osuszyć. Świetnie sprawdzą się tutaj zestawy kąpielowe LEGO DUPLO. Nie dość, że są to klocki (a dzieci przecież kochają klocki najbardziej na świecie), to w dodatku specjalnie zaprojektowane modele unoszą się na wodzie. Maluch może wyczarować np. małe łódeczki dla zwierzątek lub po prostu urządzić figurkom niezapomnianą kąpiel z chmurki, z której leci woda.

LEGO DUPLO materiał promocyjnyLEGO DUPLO materiał promocyjny 

Tego typu zabawka to też świetna propozycja dla dzieci, które w wodzie nie czują się pewnie. Zabawa klockami pozwoli zapomnieć o ewentualnym dyskomforcie i maluch skupi się na budowaniu lub pływaniu. Natomiast dla rodziców możliwość budowania z klocków w wannie, to nowy sposób na wspólną i radosną zabawę ze swoim dzieckiem.

4. Książka

Niezależnie od wieku czy płci książka jest zawsze dobrym prezentem. Rynek wydawniczy oferuje pozycje już dla noworodków. Prawdziwa frajda z książek zaczyna się jednak w momencie, gdy można już samemu wziąć ją do ręki. Oczywiście nie mówimy tu o opasłych tomach zadrukowanych drobnym maczkiem. Interaktywne książeczki z okienkami to zabawa na długie godziny, a przy tym świetne ćwiczenie małej motoryki. Inna ciekawą propozycją mogą być też książeczki sensoryczne, które pozwolą na dodatkową stymulację zmysłu dotyku. W księgarni dostaniemy również tytuły zachęcające do wspólnej zabawy, rozwijające mowę, ćwiczące wyobraźnię. Nie brakuje też pozycji ukierunkowanych nawet na wyjątkowe zainteresowania małych czytelników. Dziś dzieci czytają już nie tylko o zwierzątkach, lecz także o kosmosie czy zjawiskach przyrodniczych

5. Pojazdy

Nazewnictwo pojazdów na etapie żłobkowym i przedszkolnym jest dla dzieci jednym z najciekawszych zagadnień. Nic dziwnego. W końcu pojazdy warczą, burczą, mają dużo różnych przycisków i pozwalają się poruszać. Niezależnie od płci zabawa autkami należy do jednych z pierwszych i ulubionych aktywności. Jest prosta, dostępna i pozwala na wiele różnych wariantów. Dlatego szukając uniwersalnej zabawki, warto postawić na pojazd. Odejdźmy od krzywdzącego i błędnego stereotypu, że samochody to domena chłopców. Nic bardziej mylnego! Wszystkie dzieci lubią pojazdy, a na rynku jest wiele dostępnych modeli. Najciekawsze wydają się te, które mogą poszerzyć zabawę o dodatkowe aspekty.

Ciekawą propozycją są pojazdy, które można zbudować samemu z klocków. Nie dość, że mogą pomóc rozwinąć u dziecka małą motorykę, to także pozytywnie wpłyną na wyobraźnię przestrzenną. W ofercie LEGO DUPLO znajdziemy pojazdy, które trafią w każdy gust - zarówno policyjny radiowóz, jak i tęczowego jednorożca. Wszystko  modele dzieci zbudują dużych elementów, które uczynią zabawę klockami  radosną, twórczą  i bezpieczną.

LEGO DUPLO materiał promocyjnyLEGO DUPLO materiał promocyjny 

Więcej o: