Prezenty dla dzieci na święta. Trzy kluczowe kwestie, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej i warto powoli rozglądać się za prezentami. Świąteczne podarunki przynoszą najwięcej radości dzieciom, które czekają na nie z utęsknieniem. Odpowiednio dobrany prezent, może nie tylko dostarczyć malcom rozrywki, ale również wspomóc ich rozwój. Wyjaśniamy, w jaki sposób.

Za robienie świątecznych zakupów warto zabrać się z dużym wyprzedzeniem, dzięki czemu nasze podarunki będą lepiej przemyślane. Idealny prezent może nie tylko bawić, ale uczyć i poszerzać widzę naszej pociechy. Poniżej wymieniliśmy trzy kluczowe rzeczy, które należy wziąć pod uwagę nim ruszymy do sklepów.

Dopasowanie prezentu do zainteresowań dziecka

Zdarza się, że rodzice ulegają modzie na reklamowany aktualnie gadżet i kupują go pod wpływem chwili. Chociaż taki przedmiot na początku ucieszy dziecko, może zostać szybko zapomniany i odłożony na półkę. Lepiej nie ograniczać się więc do zapytania malca, co chciałby dostać pod choinkę, ale również zaobserwować, którymi zabawkami bawi się najczęściej. Przykładowo, jeżeli widzimy, że po lalki sięga o wiele rzadziej, niż po klocki, mamy już jakąś wskazówkę. Dzieci posiadają również konkretne sfery zainteresowań. Jedni lubią samochody, inni zwierzęta, dinozaury albo zabawy ludzikami. W sklepach możemy dostać całe zestawy zabawek zaprojektowanych w taki sposób, aby odpowiadały pasji dziecka np. dane budynki do złożenia lub dobrze oddany świat zwierząt. Jeśli zdecydujemy się na konkretny zestaw zabawek, w przyszłości możemy dokupić kolejne, które rozszerzą "zabawkowy świat" malca o kolejne elementy, dając mu więcej możliwości do zabawy.

Zabawki rozwijające umiejętności

Chociaż "zabawki edukacyjne" dla maluchów mogą brzmieć nudno, w praktyce wcale nie muszą takie być. Obecnie na rynku dostępne są produkty, które będą zarówno źródłem rozrywki, jak i sposobem na rozwój umiejętności przydatnych w życiu dorosłym. Warto sięgnąć po takie rozwijające koordynację i pomagające zdobyć zdolności manualne. Przykładem takich zabawek będą różnego rodzaju układanki, kredki, farby, oraz klocki, które jednocześnie rozwijają kreatywność i uczą rozwiązywać problemy konstrukcyjne. Dziecko wykonując jakieś zadanie np. rysując lub składając różne elementy, uczy się cierpliwości i próbuje rozwiązywać różne problemy. Tego typu zabawki pozwolą też malcowi dać upust kreatywności oraz wyrazić to, co podpowiada mu wyobraźnia. Ponadto sprzyjają integracji. Rysowanie, czy układanie klocków to czynności, które mogą być relaksujące i ciekawe również dla dorosłych. Rodzic może dołączyć do dziecka, pomóc mu coś budować, a jednocześnie spędzić z malcem czas.

Prezenty, które pomogą zdobyć wiedzę

Wbrew pozorom książki nie są jednymi prezentami, które mogą pomóc dziecku pogłębić wiedzę na dany temat. W poznaniu otaczającego świata dużą rolę mogą odegrać zabawki, pod warunkiem, że będą odpowiednio dobrane do wieku malca. Przykładowo, poprzez klocki z literkami, kształtami i cyframi, dziecko może ćwiczyć aparat mowy i uczyć się nowych słów. Przydatną wiedzę może także zdobyć podczas zabawy różnego rodzaju zestawami, imitującymi realistyczne miejsca lub przedmioty codziennego użytku. Dzięki nim malec może szybciej nauczyć tego, jak funkcjonują różne element, naszego otoczenia np. myjnia samochodowa, komisariat policji albo zakład fryzjerski. Dobrym pomysłem będą także zabawki nawiązujące do danych krain geograficznych, które umożliwią dziecku poznanie nowych obszarów i poszerzenie wiedzy na ich temat. Poprzez zabawkowe farmy, dzieci mogą dowiedzieć się więcej o hodowli zwierząt, zaś zestaw zabawek nawiązujących do dżungli pokaże mu, jaka roślinność i zwierzęta występują na innym kontynencie. To samo dotyczy zabawek nawiązujących do danego okresu historycznego. Jeśli zdecydujemy się na taki prezent, warto porozmawiać z dzieckiem na temat danego zagadnienia, lub podczas zabawy na przykładach ludzików, czy przedmiotów, przekazywać mu ważną wiedzę. Dzieci są spostrzegawcze, a nauka poprzez zabawę przychodzi im łatwiej. Wówczas lepiej zapamiętują nasze słowa, traktując je jak ciekawostkę, a nie obowiązek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA