Najlepsze prezenty dla dzieci do trzeciego roku życia. Czym kierować się przy ich wyborze?

Dobry prezent dla dziecka to taki, który sprawi mu wiele radości i zaangażuje na dłuższy czas. Będzie rozwijający, solidny i możliwie uniwersalny, a jednocześnie związany z zainteresowaniami malucha. Tak. To jest możliwe.

Sklepy z zabawkami pękają w szwach. Mimo wszystko wybór najlepszego prezentu dla dziecka może okazać się trudnym zadaniem. Tym bardziej, że współczesnym maluszkom zwykle zabawek nie brakuje. Tu panuje też niepisana zasada: skonsultować pomysł z rodzicami dziecka. Nie zawsze mamy taką możliwość, jednak gdy istnieje – warto z niej skorzystać. Przede wszystkim dlatego, że w ten sposób ułatwimy sobie zadanie, ale także unikniemy "powtórek" i nie popełnimy gafy (np. niektórzy rodzice nie dają synom zabawek związanych z przemocą, inni nie lubią, gdy ich córki dostają np. zabawkowe zestawy do sprzątania).

Prezent dopasowany do wieku dziecka

Kupując prezent dla dziecka, należy się zastanowić, czy nasz wybór trafia w wiek malucha, którego zamierzamy obdarować. Nie warto kupować prezentów, do których ten "dorośnie", bo zwyczajnie go nie ucieszą, takie podarunki zapewne wylądują w kącie i nie będzie z nich pożytku. Producenci zabawek zwykle na opakowaniach podają przedział wiekowy dziecka, dla jakiego przeznaczony jest dany produkt. Jeśli mimo wszystko mamy wątpliwości, warto o daną zabawkę podpytać rodziców malucha, ewentualnie skonsultować się ze sprzedawcą.

Ważne są zainteresowania

Zainteresowania dzieci szybko się zmieniają. W ostatnich latach szczególnie dużą popularnością cieszą się zabawki związane z ulubionymi bajkami, z motywami ukochanych bohaterów. Rodzice z pewnością chętnie podpowiedzą, czy ich maluszek aktualnie interesuje się np. superbohaterami z rodziny Avengers, postaciami z filmów Disneya, czy jeszcze innymi. Jeśli chcemy obdarować dziewczynkę, zwykle dobrze sprawdzają się motywy jednorożców, chłopców z pewnością ucieszą zabawki związane z samochodami, placem budowy etc. Nie jest to jednak regułą, bo np. niektóre dziewczynki przedkładają zabawę samochodami nad lalkami, są też rodzice, którzy nie kupują zabawek dedykowanych konkretnej płci. Jeśli mamy podejrzenie, że tak jest w przypadku malucha, któremu chcemy kupić prezent, dobrym rozwiązaniem będzie wybór czegoś uniwersalnego np. klocków.

Dobrze, gdyby był uniwersalny

Jeśli chcemy kupić dziecku prezent, który sprawi mu wiele radości i którym będzie się bawił przez dłuższy czas, można postawić na rozbudowę kolekcji, którą już posiada. W sklepach z zabawkami bez trudu odnajdziemy serie zabawek, można dokupić kolejny zestaw kompatybilny z poprzednimi. Dotyczy to zarówno klocków, jak i zestawów z autami, kolejek, figurek z bajek, lalek etc. Tu także dobrze skonsultować się z rodzicami dziecka, żeby uniknąć "powtórek".

Pomysły na prezenty dla dziecka do 3. roku życia

  1. Klocki

Większość maluchów, zarówno chłopców, jak i dziewczynek, uwielbia klocki. Dają wiele możliwości zabawy, niekoniecznie tej przewidzianej przez producenta. Początkowo uczą rozpoznawać kolory i kształty, wspierają rozwój motoryki małych rączek, później rozwijają wyobraźnię przestrzenną. Klocki są wdzięcznym pomysłem na prezent, bo kolekcje łatwo powiększać o kolejne ciekawe zestawy.

    2. Puzzle

Układanie puzzli uczy cierpliwości, poprawia spostrzegawczość, jest doskonałym ćwiczeniem motoryki małej. Na rynku nie brakuje puzzli dla trzylatków (a nawet młodszych dzieci) z pięknymi obrazkami przedstawiającymi ulubionych bohaterów. Elementy są na tyle duże, że maluszki doskonale radzą sobie z zadaniem i szybko przestają potrzebować pomocy rodzeństwa lub rodziców.

   3. Gry planszowe

Prezent w postaci gry planszowej dla maluszka to zwykle strzał w dziesiątkę. Wybór ciekawych i angażujących gier dla dzieci do 3. roku życia jest ogromny, więc decyzja nie powinna być trudna. Gra z rodzicami, czy starszym rodzeństwem dostarcza wiele radości i jest bardzo rozwijająca. To pierwsze radości z wygranych, ale i nauka przegrywania.

  4. Zestawy plasteliny

Zestaw do przygotowywania lodowych deserów, pizzy, a może zdrowych przekąsek? Maluchy uwielbiają zabawę w kucharzy i cukierników, w sklepach z zabawkami nie brakuje pomysłowych zestawów plasteliny. Znajdują się w nich przydatne i pomysłowe przyrządy, które pomagają formować masę w pożądane kształty. A zabawa plasteliną to przy okazji doskonała gimnastyka dla małych rączek.

Więcej o: