Kontakt skóra do skóry matki i dziecka przynosi ogrom korzyści. Akcja "Dbamy o wszystkie dzieci" wspiera kangurowanie

Zapewnienie dziecku bliskości z mamą ma niepodważalny sens. Kangurowanie oznacza kontakt skóra do skóry z maleństwem i przynosi wiele korzyści nie tylko dla dziecka, lecz także dla rodzica.

Pierwszy kontakt skóra do skóry powinien według zaleceń trwać co najmniej dwadzieścia minut. W późniejszym okresie maluszka można kangurować według potrzeb. Dzieci zdrowe, urodzone w terminie, warto kangurować co najmniej godzinę dziennie, przynajmniej do ukończenia trzeciego miesiąca życia. Dlaczego warto to robić?

Kangurowanie to coś więcej niż bliskość fizyczna

Kangurowanie to nie tylko bliskość fizyczna. Noworodek przywierający do ciała mamy jest naturalnym bodźcem i sygnałem do rozpoczęcia produkcji pokarmu. Kontakt skóra do skóry sprawia, że między dzieckiem a mamą tworzy się także silna więź emocjonalna.

Mama zyskuje szansę, by lepiej rozumieć potrzeby maleństwa. Kangurowanie wspiera budowanie relacji, daje poczucie bezpieczeństwa. Dziecko kangurowane przez mamę jest dużo spokojniejsze, bardziej pewne siebie i odporne na stres. Maleństwa, które długo pozostają w bliskim kontakcie z rodzicem, łatwiej zasypiają.

Kontakt skóra ze skórą ma również wiele korzyści dla mamy. Redukuje u niej poziom stresu i wpływa na szybszy powrót do dobrego samopoczucia po porodzie. Może sprawić, że mama nie będzie miała tzw. baby blues’a lub będzie on przebiegał łagodniej.

Pamiętajmy, że kangurować może również tata. Dzięki temu czuje się za dziecko bardziej odpowiedzialny, staje się wrażliwszy na jego potrzeby i mocniej angażuje się w opiekę nad maleństwem.

Jak kangurować dziecko?

Aby zapewnić bezpośredni kontakt skóry ze skórą, należy położyć dziecko na odsłoniętą klatkę piersiową i upewnić się, że całą powierzchnią brzuszka od pępka do szyi dotyka twojego ciała. Plecy i boki noworodka powinny być zasłonięte np. kocykiem, który utrzyma ciepło. Dzieciom urodzonym przed terminem, czyli bardziej narażonym na wychłodzenie, można dodatkowo założyć czapeczkę i skarpetki.

>Mid,Adult,Woman,Practising,Skin-to-skin,Care,With,Newborn,Baby>Mid,Adult,Woman,Practising,Skin-to-skin,Care,With,Newborn,Baby Tyler Olson/ Shutterstock

Akcja "Dbamy o wszystkie dzieci" wspiera kangurowanie

1 czerwca 2021 roku zakończyła się akcja "Dbamy o wszystkie dzieci" (w ramach akcji "Dbanie mamy najlepsze") organizowana przez markę Tefal. Jej celem było zebranie od rodziców zdjęć przedstawiających wydarzenia, które wywołują uśmiech na twarzy i najpiękniejsze wspomnienia. Dzięki fotografiom powstał internetowy kocyk dostępny na stronie www.dbaniemamy.pl.

Kontakt skóra do skóry jest niezwykle ważny szczególnie w pierwszych dniach życia malucha, zwłaszcza dla wcześniaków, dlatego marka Tefal ufundowała dla Instytutu Matki i Dziecka 13 sztuk specjalnych foteli do kangurowania. Trafiły one na oddział ginekologiczno-położniczy oraz oddział Neonatologii w Instytucie Matki i Dziecka.

Kup generator pary i zyskaj szansę na zdobycie nagród

Trwa kolejna edycja akcji, która rozpoczęła się 1 kwietnia, a zakończy 31 sierpnia. Na czym polega? Przy zakupie generatora pary Tefal, objętego promocją, można otrzymać wyjątkowy prezent. Wystarczy zachować paragon, zarejestrować go na stronie promocji korzystając z formularza zgłoszeniowego i czekać na kuriera, który odbierze nieużywane już ubranka dziecka, a z nich zostanie uszyty patchworkowy kocyk.

Generatory pary, które można zakupić w promocji, mają wydaną przez Instytut Matki i Dziecka pozytywną opinię Op-5268/2020. Zgodnie z nią produkty te umożliwiają skuteczną dezynfekcję tekstyliów w warunkach domowych i eliminację do 99,9 proc. bakterii, które mogą się rozwijać w tkaninach.

Dbanie mamyDbanie mamy materiał promocyjny

Więcej o: