Bezpieczna podróż z dzieckiem. Zwróć uwagę na auto

Wybierasz się autem na wypoczynek z rodziną? Z pewnością zależy ci na tym, abyście dotarli bezpiecznie na miejsce. Nie wystarczy jednak przestrzegać zasad Kodeksu Drogowego, aby uchronić swoich bliskich przed zagrożeniem. Wyjaśniamy, na co jeszcze należy zwrócić uwagę.

Podróż z dzieckiem bywa dla rodziców stresująca. Szczególnie w drodze na wakacje, odczuwamy, że jazda autem to dla pociechy spore wyzwanie. Często w sytuacji, gdy widzimy, że dziecko jest znudzone podróżą, dajemy mu zabawki, książki, czy inne gadżety.

Z badań, które przeprowadzono na zlecenie Volvo Car Warszawa, wynika, że ponad 70 proc. rodziców wręcza dzieciom tablet, by umilić im czas spędzony w aucie. Niestety nie zdajemy sobie sprawy, z jakim zagrożeniem to się wiąże. Kodeks Drogowy nie nakazuje bowiem zabezpieczenia przedmiotów, które znajdują się we wnętrzu samochodu.

Staraj się dobrze zamocować bagaże.Staraj się dobrze zamocować bagaże. Materiał promocyjny

Ile waży tablet, z którego korzysta nasze dziecko w podróży? Odpowiedź może zaskakiwać

Nikt z nas raczej nie dałby dziecku do zabawy w trakcie podróży cegły. A okazuje się, że tyle samo podczas hamowania może ważyć tablet, którego niektórzy bez oporu wręczają swoim pociechom w aucie. Volvo Car Warszawa w kampanii informacyjnej pod hasłem "Tablet jak cegła" uświadamia kierowców, że na bezpieczeństwo dzieci w podróży w znacznym stopniu wpływa nie tylko ostrożna jazda (przestrzeganie zasad ruchu drogowego, nieprzekraczanie prędkości), lecz także odpowiednie zabezpieczenie tabletów, z których maluchy korzystają w trakcie jazdy.

Według specjalistów niezamocowany przedmiot podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h staje się od 30 do 50 razy cięższy. Dla przykładu 1 5-litrowa butelka może ważyć 60 kg podczas zderzenia, a smartfon 10 kg. Zatem nawet niepozorne zabawki, czy gadżety mogą wyrządzić dziecku krzywdę.

Efekty zderzenia z przedmiotem np. podczas hamowania mogą być tragiczne. Zaliczamy do nich urazy głowy, stłuczenia lub - w zależności od wagi przedmiotu i prędkości samochodu - poważniejsze obrażenia.

Bezpieczeństwo w samochodzie to nie tylko stal, która nas otacza i chroni. Podczas wypadku, poważnym zagrożeniem mogą być podręczne przedmioty w kabinie. Tablet, klucze, butelka wody… Dlatego zwracamy uwagę na konieczność odpowiedniego przewożenia przedmiotów w samochodzie, tak aby uniknąć ich gwałtownego przemieszczania się. Nasze samochody są pełne praktycznych schowków, które pomieszczą wszystkie niezbędne elementy, które chcemy przewozić w sposób bezpieczny dla podróżnych. O tym mówimy w naszej nowej kampanii "Tablet jak cegła", którą rozpoczynamy w czerwcu, a więc w sezonie wzmożonych rodzinnych podróży - informuje Stanisław Dojs, PR Manager Volvo Car Poland.

Volvo wystartowało z nową kampanią edukacyjną.Volvo wystartowało z nową kampanią edukacyjną. Materiał promocyjny

Jak zadbać o komfort i bezpieczeństwo dziecka w podróży?

Jak dowiadujemy się z kampanii Volvo Car Warszawa, przedmioty nieprzymocowane do samochodu najlepiej jest umieścić w schowkach, aby nie stanowiły zagrożenia dla naszych dzieci. Na szczęście nie trzeba rezygnować z możliwości skorzystania z tabletu. Nadal możemy np. włączyć dziecku bajkę na tym urządzeniu. Musimy jednak pamiętać o odpowiednim przymocowaniu. Volvo ma w swojej ofercie uchwyt, który umożliwia zamontowanie tabletu w nagłówku fotela przed dzieckiem, tak aby w podróży mogło skorzystać z urządzenia. Dzięki temu nie ma ryzyka, że np. podczas gwałtownego hamowania tablet wyrządzi maluchowi krzywdę.