Pierwsze chwile z maluszkiem. Kangurowanie zostawi wspaniałe wspomnienia
Kangurowanie przynosi maluszkom ukojenie, łagodzi stres i zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Praktykuje się je przede wszystkim w przypadku wcześniaków, bo łagodzi nieprzyjemne doświadczenia wynikające z przyjścia na świat przed czasem np. konieczność pobytu w inkubatorze, ale nie tylko. Bliskość mamy lub taty i dziecka jest niezwykle ważna od pierwszych chwil życia każdego noworodka.
Kangurowanie, czyli kontakt "skóra do skóry"
Kangurowanie (ang. Kangaroo Mother Care) to metoda opieki nad noworodkiem, w szczególności takim, który przyszedł na świat przed czasem. Opiera się na bezpośrednim kontakcie ciała maluszka z ciałem rodzica, najczęściej matki. Jeśli jednak ona z jakiś względów nie może, w tej roli doskonale sprawdzi się także tata. To nic innego, jak kontakt "skóra do skóry". Zgodnie ze standardami, nagi maluszek (w samej pieluszce) w pozycji pionowej lub półpionowej trafia w objęcia rodzica, który trzyma go tak, aby jego główka bokiem opierała się na nagiej klatce piersiowej mamy lub taty. Ucho powinno znajdować się nad sercem rodzica. Aby dziecko nie zmarzło, można je nakryć delikatną tkaniną i założyć mu czapeczkę. W takiej sytuacji maluszek dobrze słyszy bicie serca, czuje zapach i ciepło skóry rodzica. Dobrze, aby noworodek, w miarę możliwości spędzał w takiej pozycji jak najwięcej czasu, najlepiej kilka godzin dziennie.
Kangurowanie ma swój początek pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Wtedy w szpitalu w Bogocie, z powodu braku inkubatorów i personelu medycznego, wcześniaki kładziono na piersiach matek, nieświadomie wówczas zwiększając w ten sposób ich szanse na przeżycie. Okazało się, że ma to na nie doskonały wpływ. Kangurowanie więc szybko się rozpowszechniło. A nazwa? Jest oczywiście wynikiem obserwacji świata zwierząt, a dokładnie kangurów, których młode przychodzą na świat w stanie embrionalnym, a dojrzewają i dorastają w torbie swojej mamy.
Korzyści nie tylko dla dziecka
Korzyści wynikające z kangurowania to dla maleństwa także poprawa parametrów fizjologicznych m.in. poziomu glukozy, złagodzenie bólu u tych poddawanych nieprzyjemnym i bolesnym procedurom medycznym. Pediatrzy twierdzą, że dzieci, które są kangurowane rzadziej płaczą, są spokojniejsze, bardziej rozluźnione i łatwiej zasypiają, a gdy leżą na piersi rodzica zapadają w głębszy sen. A to bardzo ważne w rozwoju mózgu. Kangurowanie jest wspaniałym doświadczeniem także dla rodziców. Pomaga im wytworzyć więź z maleństwem, wzmacnia percepcję na sygnały wysyłane przez nie, u kobiet zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej i przyczynia się do zwiększenia produkcji mleka.
Zadbajmy o wszystkie dzieci
O tym, jak istotne w przypadku wcześniaków jest kangurowanie, doskonale wie marka Tefal, która chce wspierać rodziny od samego początku. W tym celu zorganizowała akcję "Dbamy o wszystkie dzieci" (w ramach akcji "Dbanie mamy najlepsze"; terminy akcji: Damy o wszystkie dzieci – od 1.04 do 1.06.2021, Dbanie mamy najlepsze – od 1.04 do 31.08.2021).
Celem akcji jest zebranie od rodziców 5000 zdjęć, przedstawiających wydarzenia, które wywołują uśmiech na twarzy i przywołują najpiękniejsze wspomnienia. Zdjęcia stworzą niepowtarzalny internetowy, patchworkowy kocyk, a każde z nich będzie cegiełką dołożoną przez uczestnika, aby marka Tefal ufundowała specjalistyczne fotele do kangurowania dla Klinki Położnictwa i Ginekologii IMiD oraz do Klinki Neonatologii IMiD. Więcej na stronie: www.dbaniemamy.pl
Akcja wspiera też ideę zero waste, czyli niewyrzucanie niepotrzebnych ubranek, a tworzenie z nich pamiątki na lata. Jednocześnie, już drugi rok z rzędu, będzie można po zakupie generatora pary Tefal, objętego promocją, otrzymać wyjątkowy prezent. Wystarczy paragon za zakup zarejestrować na stronie promocji, przekazać kurierowi nieużywane już ubranka dziecka, z których zostanie uszyty patchworkowy kocyk. Generatory pary objęte promocją, mają wydaną przez Instytut Matki i Dziecka pozytywną opinię Op-5268/2020. Zgodnie z nią produkty te umożliwiają skuteczną dezynfekcję tekstyliów w warunkach domowych i eliminację do 99,9 proc. bakterii, które mogą się rozwijać w tkaninach, a także licznych grzybów i alergenów. Kombinacja wysokiej temperatury i silnego wyrzutu gorącej pary pozwala prać ubrania w niższych temperaturach i krótszych cyklach, i prać w delikatniejszych detergentach lub ograniczyć ich ilość, jeśli podrażniają wrażliwą skórę dziecka.
-
Kiedy wracamy do szkoły 4-8? Adam Niedzielski: Będziemy obserwować wzrost zakażeń w kolejnych dniach
-
Skandaliczne potraktowanie włoskiej uczennicy podczas zdalnego nauczania. Nastolatka odpowiadała z zakrytymi oczami
-
Otwarcie przedszkoli od 19 kwietnia. Adam Niedzielski wyjaśnił też, kiedy możemy spodziewać się otwarcia szkół
-
Ten pies, to najlepsza niania na świecie. Nagranie jest hitem w sieci
-
Najpopularniejsze imiona 2021. Zachwycały ludzi od wieków, a dziś wielu nie zna ich znaczeń
- Zofia Zborowska zdradziła, ile ważyła przed ciążą i jak jest teraz. "Wpędzało mnie to w paranoje i notoryczne kompleksy"
- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy 2021 przedłużony. Ale tylko dla nielicznych rodziców
- Ulga na dziecko pełnoletnie. Wakacyjne dorabianie może pozbawić rodziców sporej gotówki
- Matura 2023 - zmiany. Polonistka: Kładzie nacisk na wiedzę, językowe obycie i oczytanie. Ogranicza od lat trwającą testomanię
- Karmienie piersią - jak rozkręcić laktację, jak poradzić sobie z zastojem i laktatorem. Najlepsze pozycje do karmienia piersią [HISTORIE MAM]