Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?

Odżywianie w XXI wieku kojarzy się z dietą w biegu, w której często nie ma czasu na spożywanie wystarczającej ilości zdrowych aminokwasów czy minerałów. Dla kobiet karmiących piersią czy będących jeszcze w ciąży odpowiednia ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) oraz witamin jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka oraz zdrowego samopoczucia mamy. Warto pomyśleć o bazowych składnikach żywienia, których używamy do przygotowywania potraw. Ważnym elementem diety są oleje roślinne, gdzie dużą przewagę ma olej rzepakowy, który ma w sobie dziesięciokrotnie większą ilość kwasów omega-3 niż np. oliwa z oliwek. Młoda mama musi zwrócić uwagę na odpowiedni dobór produktów, zapewniających najlepsze składniki odżywcze dla dziecka i dla swojego zdrowia.
embed

Dlaczego akurat rzepakowy?

Ano dlatego, że nieprzypadkowo został nazwany „oliwą północy". W swoim składzie zawiera on aż 10 razy więcej kwasów omega-3 niż jego włoska konkurencja, a dodatkowo kwasy te występują w nim w idealnej dla naszego organizmu proporcji w stosunku do kwasów omega-6 tj. 1:2, co pozwala na ich lepsze przyswajanie. Olej rzepakowy uznawany jest za bogate źródło tych kwasów. To jeden z najlepszych olejów dla zdrowia serca, olej rzepakowy zajmuje ważną rolę w diecie kobiety w ciąży, karmiącej i małych dzieci. Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią powinny spożywać kwasy omega-3, aby zapewnić odpowiedni ich poziom w mleku matki i odpowiedni rozwój mózgu u ich dzieci. Badania wykazują, że olej rzepakowy pobudza produkcję brązowego tłuszczu u matek karmiących piersią, który rozkłada się, wytwarzając ciepło i pomaga regulować stężenie glukozy we krwi niemowląt. Tłuszcz brunatny pomaga również w utrzymaniu ciepła noworodków – mówi dr nauk o zdrowiu Hanna Stolińska, dietetyk kliniczny.

Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy? 

Warto też nadmienić, że „skarb Europy" poddany procesowi rafinacji nie traci swoich wartości, a wręcz można powiedzieć, że zyskuje. Co może zyskać olej poddany temu procesowi? To właśnie rafinacja sprawia, że olej rzepakowy idealnie nadaje się do obróbki termicznej, ponieważ zyskuje wysoką temperaturę dymienia.

Ale skupmy się na NNKT - dlaczego są takie ważne?

Po kolei. Kwas linolowy (LA, z grupy kwasów Omega-6) i kwas alfa-linolenowy (ALA, z grupy kwasów Omega-3) należące do NNKT, to kwasy tłuszczowe, które są niezwykle istotne dla zdrowia człowieka. Ale niestety ludzki organizm nie jest ich w stanie sam wyprodukować i musimy je dostarczać z pożywieniem. Dlaczego? Ponieważ kwasy ALA i LA zawarte w oleju rzepakowym wspierają prawidłowy rozwój i wzrost poprzez wpływ na rozwój komórek nerwowych i mózgu. Co bardzo istotne zabawnie brzmiący kwas ALA jest w naszym organizmie prekursorem kwasu DHA, a ten odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu mózgu – najważniejszego narządu ośrodkowego układu nerwowego, dlatego olej rzepakowy to wartościowy element diety kobiet ciężarnych i małych dzieci.

 

Bogaty w witaminy

Olej rzepakowy może pochwalić się również innymi zaletami. Ma wysoką zawartością witamin E i K, które nie tylko odżywiają nasze komórki, ale wpływają również korzystnie na całe nasze ciało. Zdrowe tłuszcze zawarte w oleju rzepakowym pomagają organizmowi przyswajać rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K. Twoje dziecko potrzebuje tych witamin, aby zapewnić zdrowy wzrok, kości, skórę i krzepliwość krwi.– dodaje Stolińska.

Witamina E wpływa na ochronę DNA, białek i lipidów przed uszkodzeniami na tle oksydacyjnym. Jest naturalnym przeciwutleniaczem wpływającym regenerująco na komórki organizmu. Już jedna łyżka oleju rzepakowego pokrywa ok. 50% zapotrzebowania organizmu na witaminę E. Z kolei witamina K przyczynia się do prawidłowego krzepnięcia krwi i pomaga w utrzymaniu zdrowych kości – co jest niezwykle istotne dla maluszków, których układ kostny tak intensywnie się rozwija.

Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy? 

Warto wspomnieć także o innej prozdrowotnej właściwości oleju rzepakowego. Należy pamiętać, że witamina E i K to witaminy tłuszczorozpuszczalne. Tak więc olej rzepakowy jest nie tylko ich źródłem, ale także pomaga w transporcie i wchłanianiu tych witamin. Dlatego tak ważne jest, aby wszelkiego rodzaju surowe warzywa spożywać właśnie w towarzystwie tłuszczu – dzięki temu mamy pewność, że to, co najważniejsze w posiłku, zostanie wchłonięte przez nasz organizm. Wystarczy dodać łyżkę oleju do sałatki lub warzywnego smoothie. Takie koktajle są szczególnie korzystne dla kobiet, które spodziewają się dziecka i które cierpią na dolegliwości spowodowane stanem ciąży. Koktajl ze szpinaku, natki pietruszki, selera, kiwi i banana z odrobiną oleju to istna bomba witaminowa!

Treść niniejszej kampanii promocyjnej wyraża poglądy wyłącznie jej autora, za którą ponosi on bezwzględną odpowiedzialność. Komisja Europejska ani Europejska Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych (REA) nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za potencjalne wykorzystanie zawartych w niej informacji.

Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy?Dieta w ciąży i w czasie karmienia piersią - czy warto stosować olej rzepakowy? 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.