Prezent na dzień dziecka, z którego ucieszy się każde dziecko

Dzień Dziecka w różnych częściach świata obchodzony jest w innych terminach: w Polsce jest to 1. czerwca, we Francji oraz we Włoszech 6. stycznia, a w Japonii 3. oraz 5. maja (w Kraju Kwitnącej Wiśni dziewczynki i chłopcy świętują oddzielnie). Nie jest tajemnicą, że wszystkie maluchy, niezależnie od narodowości, z utęsknieniem czekają na ten wyjątkowy moment przede wszystkim z powodu upominków, których wręczanie jest niekwestionowaną tradycją.

Prezent na Dzień Dziecka – najcenniejszy jest czas

Co jest najlepszym prezentem na Dzień Dziecka? Oczywiście chwile spędzone wspólnie – potrzeba bliskości jest taka sama u wszystkich dzieci, niezależnie od wieku, a czas to najcenniejsze, co możemy podarować naszym pociechom. Nie oznacza to jednak, że prezenty materialne będą nam w tym przeszkadzać – wręcz przeciwnie, dzięki zabawkom możemy świetnie się bawić i uczyć razem z dzieckiem, budując niepowtarzalną więź.

Dzieci kochają dostawać prezenty, a dorośli sprawiać najmłodszym radość. Nie lada wyzwaniem jest jednak wybór właściwego upominku. Podpowiadamy, jaki prezent na Dzień Dziecka wybrać dla maluszka, przedszkolaka, starszaka oraz nastolatka.

Pomysły na Dzień Dziecka dla niemowląt i małych dzieci

Dlaczego warto bawić się z dzieckiem, nawet jeśli ma ono zaledwie kilka miesięcy? Poświęcając brzdącowi bezwarunkową uwagę, budujemy wzajemne relacje, uczymy się siebie, poznając swoje emocje i oswajając lęki. I niemowlak, i starszak w trakcie rozmaitych aktywności z rodzicem poznają otaczający ich świat i zdobywają nowe umiejętności. Jakie zabawki mogą im w tym pomóc?

Doskonałym pomysłem na Dzień Dziecka dla najmłodszych (0-3 lata) są zestawy drewnianych klocków. Układanie elementów pozwala ćwiczyć koncentrację, koordynację wzrokową, uczy rozpoznawania kolorów, kształtów, liczenia, a także rozróżniania rozmiarów. Maluszki, które uczą się chodzić lub niedawno posiadły tą umiejętność z pewnością ucieszą się również z jeździków i pchaczy. Te wielofunkcyjne, mobilne zabawki są sporą atrakcją dla malucha, przy okazji znakomicie wspomagają koordynację ruchową. Ponadczasowym prezentem na każdą okazję są także książki, a wspólne czytanie już od pierwszych miesięcy życia to znakomity pomysł na spędzenie czasu z dzieckiem. A czy ubranko to dobry pomysł na prezent dla małego dziecka? Jak najbardziej, zwłaszcza body lub bluzka z zabawnym napisem, takim jak „istne cudo" czy „jedna na milion".

Prezent na Dzień Dziecka dla przedszkolaka

Przedszkolaki są bardzo aktywne i lubią eksperymentować, dlatego jednym z najlepszych prezentów dla dzieci w wieku 3-6 lat są pojazdy – rowery (w zależności od wieku rowerek trójkołowy lub rowerek biegowy) oraz hulajnogi. Dzięki nim maluchy mają możliwość spożytkować nadmiar energii i jednocześnie rozwijać sprawność fizyczną. Ciekawym rozwiązaniem są pojazdy wielofunkcyjne (np. 3w1 – rowerek biegowy, hulajnoga i deskorolka), które rosną wraz z dzieckiem i znakomicie pozwalają rozwijać zmysł równowagi.

W tym wieku sprawdzą się również wszelkiego rodzaju układanki, puzzle i gry typu memory. Warto także rozwijać kreatywność i wraz z dzieckiem rysować, malować, lepić z plasteliny czy wyklejać mozaiki. Przedszkolaki uwielbiają obserwować codzienne czynności mamy czy taty i naśladować dorosłych, dlatego też dla małego majsterkowicza dobrym pomysłem na upominek będzie zestaw narzędzi, dzięki któremu będzie mógł razem z rodzicem dokonywać napraw, a dla przyszłego kucharza – zestaw naczyń i akcesoriów do gotowania. Ciekawym pomysłem na upominek są także T-shirty z oryginalnymi napisami, chociażby „kibicuję szarym komórkom" czy „chodzący ideał".

Prezent na Dzień Dziecka dla starszaka i nastolatka

Dzieci, które chodzą już do szkoły, mają zazwyczaj sprecyzowane hobby i jasno określone preferencje dotyczące spędzania czasu wolnego. Ich świat to przede wszystkim rówieśnicy i przestrzeń wirtualna, dlatego też tak ważne jest, aby rodzice starali się spędzać ze „szkolniakami" możliwie jak najwięcej czasu. Doskonałą pomocą będą w tej kwestii rodzinne gry planszowe, angażujące do zabawy wszystkich domowników, i małych, i dużych.

Nastolatkowie z pewnością docenią gadżety elektroniczne oraz upominki ściśle związane z ich pasjami, np. gry komputerowe czy sprzęt sportowy. Warto także pamiętać, że niezależnie od wieku i zainteresowań, jako prezent na Dzień Dziecka sprawdzą się również książki.