Kaszel poinfekcyjny u dzieci - objawy i leczenie

Kaszel poinfekcyjny u dzieci jest częstym powodem wizyty u pediatry. Zaniepokojeni rodzice chcą się upewniać, że długo utrzymujący się kaszel u dzieci nie jest oznaką groźnej choroby. Czy zawsze trzeba się martwić? Które objawy mogą świadczyć, kaszel wymaga dalszej diagnostyki?

Jak długo trwa kaszel poinfekcyjny u dzieci?

Kaszel po infekcji u dziecka to pozostałość po przebytej chorobie. Najczęściej jest następstwem infekcji wirusowej, rzadziej ma związek z infekcją bakteryjną[1]. Zazwyczaj inne objawy infekcji, tj. katar, ból gardła, złe samopoczucie mijają po 7-10 dniach, ale kaszel może trwać dłużej, nawet kilka tygodni. Najczęściej mija po 3-8 tygodniach. Jeżeli utrzymuje się dłużej, przechodzi w stan przewlekły i wymaga dokładnej diagnostyki. Przyczyną kaszlu jest zwiększona wrażliwością receptorów kaszlowych oraz nadaktywności oskrzeli. Może być również wywołany krótkotrwałym uszkodzeniem nabłonka w obrębie układu oddechowego. Kaszel po przeziębieniu u dzieci można łagodzić preparatami dostępnymi bez recepty.

Jak rozpoznać kaszel poinfekcyjny?

Kaszel poinfekcyjny może występować zarówno rano, jak i wieczorem. Rano może być mokry, ale rzadko powoduje odkrztuszanie wydzieliny. Wieczorem zmienia swój charakter, staje się suchy i męczący[2]. Suchy kaszel po infekcji u dziecka jest często napadowy, może utrudniać zaśnięcie, a tym samym zakłócać normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Najczęściej nie towarzyszą mu inne objawy. Lekarz po zbadaniu dziecka i wykluczeniu innych chorób może zalecić preparaty o działaniu wykrztuśnym, a w sytuacji, gdy objawy są bardzo silne sterydy doustne lub wziewne. W domu, w celu złagodzenia męczących objawów, można stosować inhalacje z soli fizjologicznej, które nawilżają i odbudowują śluzówkę układu oddechowego. Aby przyśpieszyć powrót do zdrowia, należy również pić dużo płynów, które pomagają w odkrztuszaniu. Polecana jest aromaterapia, która ułatwia oddychanie. W przypadku, gdy duszący kaszel po przeziębieniu u dziecka powoduje podrażnienie i wysuszenie gardła można zastosować preparat  na ból gardła i drażniący kaszel np. wyrób medyczny junior-angin® w formie syropu. Dzięki zawartości  porostu islandzkiego oraz malwy  środek łagodzi podrażnione gardło oraz redukuje drażniący kaszel.

Przewlekły kaszel po infekcji u dziecka - o czym może świadczyć?

Długo utrzymujący się kaszel u dziecka nie zawsze ma związek z przebytą infekcją. Zdarza się, że jest objawem rozwijających się chorób[3]. U dzieci może świadczyć o takich chorobach jak:

  • astma,
  • alergia,
  • refluks żołądkowo-przełykowy,
  • przewlekłe zapalenie oskrzeli,
  • mukowiscydoza,
  • gruźlica płuc,
  • obecność ciała obcego w drogach oddechowych.

Suchy, męczący kaszel może być również spowodowany przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku. U dzieci może być wynikiem biernego palenia i kontaktu z dymem papierosowym.

Kaszel poinfekcyjny zazwyczaj nie jest groźny i mija samoistnie, ale nie należy go lekceważyć. Rodzice powinni wiedzieć, ile trwa kaszel poinfekcyjny u dziecka, jak się objawia i w razie pojawianie się innych, niepokojących objawów, umówić się na konsultacje do specjalisty.

Należy pamiętać, że artykuł nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli objawy choroby nie ustępują, utrzymują się, mimo przyjmowania leków lub pojawiają się inne, niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

Artykuł powstał we współpracy z M.C.M Klosterfrau Healthcare Sp. z o.o.

[1] Choroby wieku dziecięcego, Smith P.K., Strobel S., Marks S.D.,PZWL Wydawnictwo Medyczne, 2010.

[2] Choroby infekcyjne układu oddechowego u dzieci, Chmielewska-Szewczyk D.,Via Medica, 2001.

[3] Choroby infekcyjne u dzieci. Wytyczne oparte na dowodach naukowych, Ksiązyk J. Medipage, 2010.