Jak chronić wrażliwą skórę niemowlęcia od 1. dnia życia?

Ochrona przeciwsłoneczna jest szczególnie istotna u niemowląt i dzieci. Ich skóra jest delikatna i bardziej narażona na oparzenia słoneczne oraz ich negatywne skutki. Jak zabezpieczyć dziecko przed szkodliwym działaniem promieniowania UV? Jaki wybrać krem z filtrem dla niemowląt, a jaki dla starszych dzieci? Sprawdź!

Dlaczego należy chronić skórę niemowląt i małych dzieci przed słońcem?

Skóra niemowląt i małych dzieci wymaga szczególnej troski. Produkty do pielęgnacji dla najmłodszych mają inny skład niż te przeznaczone dla osób dorosłych, spełniają też dodatkowe kryteria. Dlaczego? Wszystko związane jest z tym, że skóra noworodka i niemowlęcia nie jest w pełni wykształcona, min. ma mniejszą ilość melatoniny, delikatną tkankę podskórną, delikatny i cienki naskórek przez co jest niezwykle wrażliwa. Nie ma jeszcze w pełni wykształconych funkcji ochronnych. Szybciej traci wodę oraz łatwiej wchłania wszystkie substancje z zewnątrz. Nawet te szkodliwe.

Podobnie jest z gruczołami łojowymi i potowymi – a to one odpowiadają za termoregulację. Tym samym skóra dziecka jest szczególnie narażona na szkodliwe działanie promieni słonecznych, a więc i promieniowania UVA i UVB. Negatywne skutki eksponowania dziecka na promieniowanie UV może nie tylko doprowadzić do szybko widocznych zmian skóry (oparzenia, pęcherze, rumień, które pojawiają się znacznie szybciej niż u dorosłych), ale także wpłynąć na DNA komórek, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie skóry, gdy dziecko dorośnie.

Niewystarczająca naturalna ochrona skóry u dziecka oraz wysokie ryzyko poparzeń słonecznych sprawiają, że rodzice powinni zadbać o szczególne zabezpieczenie najmłodszych przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Przede wszystkim należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach 11.00-15.00. Jest to niezwykle ważne u dzieci poniżej 1. roku życia. Trzeba także stosować ochronę w postaci odpowiedniego miejsca zabaw, parasola ochronnego, ubioru, a jeśli dziecko mimo to jest narażone na promieniowanie UV, należy zastosować również krem ochronny z filtrami UVA oraz UVB.

Jak chronić przed słońcem niemowlę w wózku?

Dzieci do 1. roku życia nie powinny być narażane na silne działanie promieniowania słonecznego. Należy pamiętać, by niemowlęta leżące w wózku miały podniesioną budkę lub zamocowaną specjalną parasolkę. W żadnym wypadku nie zakrywa się gondoli czy spacerówki pieluszką tetrową ani inną tkaniną. Zaburza to prawidłową cyrkulację powietrza, przez co dziecko może się przegrzać. Dodatkowo, nie każda tkanina daje zabezpieczenie przed promieniowaniem UV. Najlepiej więc ustawić wózek w cieniu.

Trzeba mieć świadomość, że promieniowanie UV odbija się od wody, piasku, budynków czy betonu, dlatego unikanie bezpośredniej ekspozycji na słońce nie zabezpieczy dziecka w pełni. Warto zadbać o lekkie ubranie i skarpetki dla dzieci leżących. W wózku nie trzeba zakładać czapki, aby nie doprowadzić do przegrzania. Warto zastosować także odpowiedni produkt z filtrem UVA i UVB.

Jak chronić przed słońcem małe dzieci (powyżej roku)?

Nad dziećmi, które potrafią już chodzić, rodzice mają mniejszą kontrolę i częściej przebywają one na słońcu. Warto zadbać o odpowiednie miejsce do zabaw, które powinno być zacienione. Najlepiej unikać placów zabaw na otwartej przestrzeni, plaż czy basenów, jeśli nie ma możliwości schronienia się w cieniu. Na plażę warto zabrać duży parasol lub namiot plażowy, który pomoże osłabić promieniowanie UV.

Dziecko trzeba odpowiednio ubrać, najlepiej w luźne, przewiewne ubrania. Niezbędnym elementem jest nakrycie głowy. Kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem (świetnie sprawdzają się też czapeczki z przedłużeniem na kark) osłaniają głowę i twarz, ale także zabezpieczają oczy przed promieniowaniem UV. By ochronić oczy dziecka, zdecydowanie najlepiej wykorzystać okulary przeciwsłoneczne.

W przypadku starszych dzieci również nie możemy zapomnieć o zastosowaniu odpowiedniego, delikatnego, ale skutecznego produktu z filtrem UVA i UVB.

Jakie produkty z filtrem stosować do ochrony niemowląt i małych dzieci?

Wybierając odpowiedni krem przeciwsłoneczny dla dzieci, należy zwrócić uwagę na kategorię ochrony przeciwsłonecznej (bardzo wysoka, wysoka, średnia i niska ochrona przeciwsłoneczna) oraz związany z nią SPF, czyli współczynnik informujący o stopniu ochrony przed promieniowaniem UVB. Jego wartość oznacza stosunek minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze chronionej produktem ochrony przeciwsłonecznej do minimalnej dawki promieniowania powodującej rumień na skórze niechronionej.

Zwykle przy wyborze kremu przeciwsłonecznego najważniejszym kryterium jest typ skóry. Wyróżnia się 6-stopniową klasyfikację fototypów skóry w zależności od reakcji na UV. Przy czym najniższy fototyp I to skóra biała, która nigdy się nie opala i w kontakcie ze słońcem ulega oparzeniom, a najwyższy fototyp VI to skóra czarna. Skóra dzieci traktowana jest jako fototyp I, czyli wymagająca wysokiej lub bardzo wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.

Produkty ochronne dla dzieci powinny zawierać filtry o SPF co najmniej 30, a dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia – SPF co najmniej 50.

Wśród produktów Cera+ Solutions dostępny jest krem ochronny na słońce z filtrami SPF 50 dla dzieci od 1. miesiąca życia.

Odpowiedni krem do ochrony przeciwsłonecznej to nie wszystko. Aby zapewnić dziecku prawidłową fotoprotekcję, należy nakładać produkt w ilości 2 mg/cm² powierzchni ciała. Ważne, by aplikować produkt około 20 minut przed wyjściem oraz dokładnie go rozsmarować na wszystkich niezakrytych częściach ciała, nie zapominając o uszach, karku, grzbietach rąk i podeszwach stóp. Przy tym aplikację należy powtarzać co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli w wodzie, spoceniu się lub wycieraniu ręcznikiem.

Filtry przeciwsłoneczne dla niemowląt i małych dzieci a typ skóry

Dzieci po ukończeniu 6. miesiąca życia mogą być chronione produktami z filtrami o SPF co najmniej 30. Jednak, jeśli dziecko ma bardzo jasną karnację, rude bądź blond włosy, ma dużo znamion barwnikowych na ciele lub piegi, lepiej pozostać przy ochronie na poziomie SPF 50 lub SPF 50+. To samo tyczy się dzieci, które mają skórę atopową.

Dla dzieci szczególnie polecane są produkty przeciwsłoneczne z filtrami mineralnymi.

Stosując u dzieci od najmłodszych lat produkty przeciwsłoneczne z filtrami UVA i UVB, sprzyja się zdrowiu ich skóry, jak również uczy dobrych nawyków na całe życie.