Jakie pieluchy dla noworodka - poradnik Lupilu

Przyjście na świat dziecka to jeden z najpiękniejszych momentów w życiu rodziców, ale również jedno z największych wyzwań. Wszystko, co wiąże się z opieką nad maluszkiem, jego pielęgnacją, dbaniem o prawidłowy rozwój jest zupełną nowością, więc zadajemy wówczas mnóstwo pytań, by upewnić się, że nasze wybory będą odpowiednie. Jakie pieluchy wybrać dla noworodka? Na co warto zwrócić uwagę? W swoim poradniku Lupilu podpowiada, czym się kierować i o czym pamiętać!

Jednorazowe czy wielorazowe (np. tetrowe)?

Zdecydowanie wygodniejszym wyborem będą pieluszki jednorazowe. Młodzi rodzice doceniają każdą oszczędność czasu, a używanie wielorazowych, tetrowych pieluch wiąże się nie tylko z dłuższą nauką przewijania, ale należy je nieustannie prać, suszyć, wymieniać co trzy-cztery miesiące, ponieważ materiał siłą rzeczy podczas wielokrotnego prania może stracić swoje pierwotne właściwości. Oszczędność pieniędzy w przypadku wyboru wielorazowych pieluch również może być złudna- należy doliczyć koszty delikatnych dla skóry dziecka detergentów, koszty wody oraz prądu, które poniesiemy podczas prania.

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, którą warto poruszyć zestawiając ze sobą pieluchy jednorazowe i wielorazowe- ekologia. Niektórzy dokonują wyboru tych drugich, argumentując to troską o środowisko naturalne. Lupilu nie tylko wybiera produkcję w fabrykach korzystających z odnawialnych źródeł energii i oferuje w 100% recyklingowane opakowanie, ale również posiada certyfikat FSC, który mówi nam o tym, że celuloza wykorzystana do wytworzenia pieluch pochodzi ze źródeł zgodnych ze zrównoważoną gospodarką leśną.

Jakie pieluchy jednorazowe? Na co zwrócić uwagę?

 • Rozmiar

Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego rozmiaru pieluszki.  To kwestia komfortu naszego dziecka, zapewnienia odpowiedniej ochrony przed przeciekaniem, ochrony przed uciskami, przesuwaniem się pieluchy. Jak więc wybrać rozmiar? Przede wszystkim należy zapoznać się z rozmiarówką danego producenta. Wskaże na ona obok cyfry, przedział wagi dziecka, dla jakiego jest proponowana. W przypadku noworodków Lupilu Premium to rozmiar 1, czyli new born, przeznaczony dla najmłodszych o masie ciała od 2 do 5 kg. Produkty dostępne są aż w 6 rozmiarach, więc bez trudu dopasujemy idealne rozwiązanie dla naszego dziecka.

 • Chłonność

To jedna z najważniejszych cech pieluch. Skóra noworodka jest niezwykle delikatna, wrażliwa, wymagająca specjalnej pielęgnacji. Przy niewystarczającej chłonności pieluch jest bardzo podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia, odparzenia, wysypki, co nie tylko sprawia dziecku ogromny dyskomfort, ale również utrudnia codzienną jej pielęgnację rodzicom. W Lupilu Premium zastosowano specjalną technologię Long-Lasting Absorbtion zapewniającą aż do 12 godzin chłonności, dzięki czemu pielucha jest sucha. Fast Dry sprawia, że płyn wchłania się aż dwa razy szybciej niż w poprzedniej generacji pieluch producenta.

 • Przewiewność

Noworodek przebywa w pieluszce niemal całą dobę. Bardzo ważne jest, by jego delikatna skóra miała dostęp do świeżego powietrza. Tak więc pieluchy, które wybierzemy powinny zapewnić jego przepływ. Nowe produkty Lupilu posiadają technologię Air Tubes, czyli przewiewne kanaliki, które rozprowadzają powietrze, umożliwiając skórze swobodne oddychanie. 

 • Bezpieczeństwo

Noworodek wymaga szczególnej opieki i pielęgnacji, dlatego wszystkie produkty, jakie dla niego wybieramy powinny być przede wszystkim bezpieczne dla jego zdrowia i pomagać nam w wysiłku codziennej pielęgnacji. Warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju certyfikaty, pozytywne opinie uznanych ośrodków czy też deklaracje producenta dotyczące składów. Lupilu Premium pozbawione jest wszelkich alergenów (nie zawiera żadnego z 26 zdefiniowanych przez Unię Europejską alergenów), perfum, lateksu i chloru, co zmniejsza ryzyko nie tylko reakcji alergicznych, ale również podrażnień i innych problemów skórnych.

 • Wygoda

Niezwykle istotne jest to, by pielucha była dla dziecka wygodna, zapewniała mu idealny komfort bez względu na porę dnia. Wygoda dotyczy również rodziców- dobrze jest móc szybko i sprawnie przewinąć dziecko. Na co więc zwrócić uwagę w pieluszkach jednorazowych?

- elastyczne falbanki

Dostosowują się one do skóry dziecka, przylegają do niej, nie opinając okolicy nóżek. Dzięki temu maluszek ma pełen zakres swobodnych ruchów bez ryzyka przecieków i przesuwania się pieluchy.

- rzepy multiflex

To rodzaj zapięcia, który pozwala na idealne dopasowanie obwodu pieluszki do brzucha dziecka (bez opinania) i niezwykle szybkie założenie pieluchy dziecku.

 • Wskaźnik wilgotności

Młodzi rodzice, szczególnie w przypadku noworodka, często długo uczą się sygnałów, które mogą wskazywać na potrzebę zmiany pieluchy na czystą. Dzięki zastosowanemu wskaźnikowi wilgotności, doskonale widzą, czy pieluszka nadal zachowuje właściwości chłonne, czy może przyszedł czas na jej wymianę na nową. To niezwykłe udogodnienie sprawia, że nie musimy zdejmować co jakiś czas pieluszki i kontrolować jej.

 • Skład pieluszek

Wydawać by się mogło, że poznanie składu produktów, które kupujemy jest normą w XXI. wieku. Niestety nie zawsze. Niektórzy producenci nie podają składu pieluch. W przypadku Lupilu jest przebadany, sprawdzony i dostępny na stronach produktów, więc rodzic może się z nim zapoznać.

 • Ochrona okolicy pępka

Ochrona okolicy pępka jest szczególnie istotna w przypadku noworodków. Dlaczego? Po odcięciu pępowiny, delikatny pępek dziecka musi się właściwie zagoić, wymaga więc swobody i możliwości kontroli przez rodziców bez konieczności zdejmowania pieluchy. W rozmiarach 1 oraz 2 (new born i mini) Lupilu zastosowało wycięcie na pępek, dzięki czemu nie znajduje się on pod pieluszką. Ułatwia to jego pielęgnację i gojenie.

Wyprawka dla noworodka: pieluchy

Szykowanie wyprawki dla noworodka zwykle odbywa się dużo wcześniej. Niektórzy decydują się na kompletowanie niezbędnych ubranek, akcesoriów i kosmetyków już w drugim symestrze ciąży, ponieważ rosnący brzuch jest później dodatkowym obciążeniem- warto więc mieć świadomość, że większość rzeczy mamy przygotowane.

Jakie pytania odnośnie pieluch w wyprawce zadają przyszłe mamy?

 • Jakie pieluchy przygotować dla noworodka?

Odpowiedź: Najlepiej jest zaopatrzyć się w pieluchy o najmniejszym rozmiarze, czyli 1 – new born.

 • Ile pieluch na początek?

Odpowiedź: Z pewnością warto mieć w zapasie przynajmniej kilka opakowań pieluch w najmniejszym rozmiarze. W początkowym okresie noworodek wymaga dość częstego przewijania. Pamiętajmy jednak, że równie szybko nabiera masy, więc zanim się obejrzymy, będziemy wybierać rozmiar 2 (mini) zamiast 1 (new born).

 • Skąd mam wiedzieć, kiedy przewinąć dziecko?

Odpowiedź: Dużym ułatwieniem będzie wskaźnik wilgotności w pieluszkach, który podpowie, czy przyszedł czas na zmianę, dziecko nadal ma sucho.

 • Co jeszcze będzie potrzebne do przewijania dziecka?

Odpowiedź: Przewijanie dziecka to nie tylko pieluchy, ale również odpowiednie oczyszczenie i nawilżenie delikatnej skóry maluszka. Dlatego więc należy przygotować wszystkie kosmetyki i akcesoria, które temu służą. Pamiętajmy o specjalnych kremach i maściach na podrażnienia, płynie micelarnym, chusteczkach nawilżanych. Bardzo pomocnym może się również okazać przewijak, czyli specjalny mebel przeznaczony do przewijania dziecka- wygodny dla niego oraz ustawiony na odpowiedniej wysokości dla rodzica.

 • Gdzie wyrzucamy zużyte pieluszki?

Odpowiedź: Zgodnie z obowiązującymi zasadami segregowania śmieci, zużyte pieluszki zabezpieczamy i wyrzucamy do odpadów zmieszanych.

 • Gdzie kupić zapas pieluch?

Odpowiedź: W przypadku Lupilu Premium możemy zrobić zakupy w sklepie stacjonarnym lub online w sklepie internetowym. Druga opcja może być szczególnie wygodna, jeśli nie mamy możliwości przewiezienia dużej ilości opakowań pieluch na raz.

 • Jak zabrać ze sobą pieluchy na zmianę?

Odpowiedź: Jeśli wybieramy się na dłuższy spacer, możliwe, że nasz wózek wyposażony jest w specjalną torbę na pieluchy lub miejsce przeznaczone do ich przewożenia. Jeśli udajemy się na dłuższy wyjazd, szczególnie przydatna może okazać się specjalna torba na pieluszki, która pozwoli je odpowiednio zorganizować i ergonomicznie pomieścić.

 • Skąd wiedzieć, czy pieluszka nie jest za mała/zbyt duża?

Odpowiedź: Prawidłowo dobrana pieluszka powinna dobrze przylegać do ciała maluszka, jednak nie opinać go. Jeśli zauważamy, że jest zbyt mało miejsca między pieluchą a nóżkami czy brzuchem, robią się odgniecenia, pielucha jest za mała. Jeśli dochodzi do przeciekania, pieluszka przesuwa się, zapewne jest zbyt duża.