In vitro to inaczej zapłodnienie pozaustrojowe – komórka jajowa i plemnik zostają połączone w laboratorium. Wcześniej pozyskuje się je od obojga partnerów (od kobiet małoinwazyjną metodą punkcji, a od mężczyzn z oddanego nasienia). Po połączeniu komórek rozrodczych powstaje zarodek, który następnie zarodek jest monitorowany przez kilka dni, po czym wprowadza się go do dróg rodnych kobiety. Przed procedurą kobieta poddawana jest hormonalnej stymulacji owulacji, dzięki czemu w ramach cyklu wykształci się więcej komórek jajowych niż podczas cyklu niestymulowanego.
Klinika prowadzi diagnostykę (rozpoznanie przyczyn) i leczenie niepłodności wieloma metodami, w tym in vitro. Znajdziesz tutaj również wsparcie we wszystkich kwestiach związanych z dofinansowaniem.
In vitro to najskuteczniejsza znana dziś metoda leczenia niepłodności. Do tej pory, dla wielu par barierą była cena. 1 czerwca 2024 roku ruszył program finansowany ze środków rządowych, dostępny dla wszystkich par, których sytuacja zdrowotna kwalifikuje do zapłodnienia pozaustrojowego (po spełnieniu określonych wymogów formalnych). Zgodnie z zapewnieniami Ministerstwa Zdrowia, ma on pokrywać wszystkie koszty związane z procedurą (także badania i ewentualne procedury dodatkowe).
Więcej na temat refundacji in vitro przeczytasz na stronie kliniki Gameta: https://gameta.pl/rzadowy-program-refundacji-in-vitro/.
Konieczna jest dokumentacja medyczna potwierdzająca zasadność zastosowania metody in vitro, obowiązują też limity wiekowe (do 42 roku życia dla kobiet korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia, i do 45 roku życia w przypadku dawstwa, dla mężczyzn to 55 lat.)
Choć in vitro to procedura składająca się z konkretnych etapów, mogą one różnić się w przypadku każdej pary. Na całościowy koszt składają się konsultacje lekarskie, badania, leki (np. preparaty stymulujące owulację) i procedury dodatkowe. W zależności od przyczyn niepłodności, in vitro można wykonać w wariancie:
Współczesna medycyna dysponuje wieloma dodatkowymi procedurami, zwiększającymi szansę na zapłodnienie. To techniki selekcji plemników, zwiększania szans na zagnieżdżenie się zarodka w jamie macicy, czy poprawy ruchliwości plemników.
Zapłodnienie pozaustrojowe stosuje się w sytuacjach, gdy zawiodło leczenie innymi metodami, lub też na podstawie diagnostyki wiadomo, że nie będą one skuteczne. Lekarze stosują ją także w tzw. niepłodności idiopatycznej, której przyczyn nie udało się ustalić.
Częste wskazania do in vitro, to również:
Więcej informacji na temat możliwości leczenia udzielą Ci specjaliści w klinikach leczenia niepłodności Gameta.
Reklama firmy Gameta