Czego uczyć się po szkole? TOP 5 najciekawszych przedmiotów z korepetytorami

Jak znaleźć dobrego korepetytora? Czy warto chodzić na korepetycje? Rozwijamy wątpliwości, czy korepetycje to dobre rozwiązanie? Nauka w szkole to nie wszystko. Na zajęciach często brakuje czasu na najważniejsze i najciekawsze zagadnienia, które są sensem nauki. Dobrze przeprowadzone lekcje zachęcają do zdobywania nowej wiedzy i sprawiają, że uczenie się jest przyjemnością. Wiele rodziców postanawia zainwestować w zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci i w ten sposób zadbać o ich rozwój.

Jak znaleźć dobrego korepetytora?

Znalezienie korepetytora to ważne zadanie. Wiąże się to z dodatkowymi wydatkami, dlatego ważny jest dobór odpowiedniej osoby. Jedną z metod jest znalezienie nauczyciela z polecenia - np. od znajomych lub z tematycznych grup na Facebooku. Na rynku są również firmy, które oferują pomoc w znalezieniu korepetytora - gromadzą bazę najlepszych nauczycieli. W takich miejscach można zapoznać się z prawdziwymi opiniami od innych uczniów i wybrać najlepszego dla siebie mentora. 

Szukając idealnego nauczyciela:

 • Zastanów się, ile pieniędzy jesteś w stanie wydać na jedne zajęcia.
 • Zastanów się, jaki rodzaj zajęć wolisz - stacjonarnie czy online?
 • Po wyborze korepetytora sprawdź również, czy nauczyciel jest przygotowany do zajęć - czy traktuje Cię indywidualnie.
 • Wybierz nauczyciela, który odpowiada Tobie i Twojemu charakterowi - jeżeli komunikacja będzie problematyczna, nauka z całą pewnością nie będzie efektywna.
 • Zwracaj uwagę na zaangażowanie nauczyciela w Twoją edukację i jego empatię.

Czasami nauczyciel, który jest optymalny dla jednej osoby, niekoniecznie będzie dla Ciebie. Nie można się tym zniechęcać, a jedynie znaleźć korepetytora, który będzie spełniał wszystkie potrzeby, dlatego też dobrym pomysłem mogą być lekcje próbne.

Jak szukać korepetytora na BUKI?

System do wyszukiwania korepetytorów na platformie BUKI jest bardzo intuicyjny. Po wybraniu przedmiotu, który nas interesuje, można przefiltrować nauczycieli na kilka sposobów, m.in.:

 • zajęcia online lub stacjonarnie;
 • zakres lekcji;
 • zakres cen za lekcję;
 • oceny innych uczniów;
 • dzielnica miasta - w przypadku zajęć stacjonarnych.

Każdy nauczyciel ma swoją własną podstronę, gdzie zostały podane informacje o jego doświadczeniu, umiejętnościach i opiniach od innych uczniów. Wszystko to sprawia, że w zaledwie kilka minut można znaleźć korepetytora.

Najpopularniejsze przedmioty do nauki - czego warto się uczyć?

Na platformie BUKI w TOP 5 przedmiotów znajduje się:

 1. Matematyka - czyli królowa nauk. Przedmiot, który dostarcza chyba najwięcej problemów. Jest to spowodowane głównie tym, że niezrozumienie wcześniejszych zagadnień ma realny wpływ na dalsze wyniki w nauce.
 2. Język angielski - czyli międzynarodowy język, który jest potrzebny niemal każdemu w dzisiejszym świecie. Na takie zajęcia uczęszczają nie tylko dzieci i nastolatkowie w wieku szkolnym, ale również dorośli.
 3. Język polski - przedmiot ten cieszy się dużym zainteresowaniem głównie wśród maturzystów, którzy przygotowują się do egzaminu dojrzałości - trenują pisanie rozprawek i przypominają sobie znajomość lektur.
 4. Chemia - chemia, podobnie jak matematyka. Braki wiedzy spowodowane niezrozumieniem tematu na poprzednich lekcjach, sprawiają że dalsza nauka tego przedmiotu jest niemal niemożliwa - większość zagadnień jest ze sobą powiązanych.
 5. Język niemiecki - język ten jest zaraz po angielskim najczęściej wybieranym do nauki w szkole (zazwyczaj uczniowie decydują się na niemiecki, jako drugi język obcy). Z tego też względu często są poszukiwani korepetytorzy z tego przedmiotu. 

Wydatki miesięczne - ile kosztują korepetycje?

Wydatki na korepetycje mogą być bardzo zróżnicowane. Wiele zależy od tego, jak często chcemy uczęszczać na lekcje, przedmiotu oraz od stawki danego nauczyciela. W zależności od metody nauki nauczyciela jedna lekcja trwa od godziny do dwóch. Koszt jednych zajęć jest różny - inne stawki mają studenci, a inne nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem. 

Dla potrzeby naszych wyliczeń przyjmiemy uśrednione stawki:

 • zajęcia raz w tygodniu;
 • stawki na rynku zazwyczaj wahają się od 50 do 100 zł za lekcję, najwięcej ofert jest w granicach 60 zł i też taką stawkę przyjmiemy;
 1. Zakładając, że uczeń uczęszcza na zajęcia 2 razy w tygodniu, mamy 8 lekcji miesięcznie.

8 lekcji miesięcznie * 60 zł za lekcję = 480 zł

     2. Decydując się na tańszych korepetytorów, koszty te będą nieco mniejsze. Załóżmy, że jedna lekcja kosztuje 350 zł:

8 lekcji miesięcznie * 35 zł za lekcję = 280 zł

    3. Przyjmując jeden z najdroższych wariantów - 100 zł za lekcję:

8 lekcji miesięcznie * 100 zł = 800 zł

Czy warto chodzić na korepetycje?

Zajęcia dodatkowe i korepetycje mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektóre osoby uważają, że dzieci powinny uczyć się wszystkiego w szkole. Jak jednak wiemy, szkoła to często zbyt mało. Podczas 45-minutowych lekcji w grupach ponad 20-osobowych ciężko jest przekazać wszystkie informacje i poświęcić optymalną ilość czasu każdemu uczniowi. Nie zapominajmy, że podczas zajęć w szkole musi się również znaleźć czas na sprawdzenie listy, prac domowych czy zrobienie kartkówki i pytania uczniów, które pojawiają się podczas zajęć. Wszystko to sprawia, że korepetycje to dobre rozwiązanie dla osób (dzieci, nastolatków i dorosłych), które chcą zdobyć nową wiedzę lub usystematyzować już tą zdobytą.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.