Karmienie mieszane, czyli jak włączyć do rytuału karmienia innych członków rodziny

Każda mama zapewne zgodzi się z tym, że karmienie piersią to rytuał, który tworzy niezwykłą więź z noworodkiem. Uczucie bliskości oraz świadomość, że dostarcza się dziecku razem z pokarmem najważniejsze wartości odżywcze to coś, co ciężko zastąpić. Przychodzi jednak czas, kiedy mama chce bądź musi do karmienia "zaprosić" innych członków rodziny. Może być to spowodowane np. powrotem do pracy czy potrzebą wyjścia z domu bez maluszka w celu załatwienia ważnej sprawy. Jak więc wprowadzić karmienie mieszane, aby dziecko nadal miało ochotę ssać pierś?

Karmienie mieszane – z czym to się je

Karmienie mieszane polega na karmieniu dziecka piersią i butelką. Jeśli nie ma zastrzeżeń zdrowotnych, to warto podawać maluszkowi naturalne mleko mamy, odciągnięte wcześniej za pomocą laktatora. Jest ono bogate w wiele wartości odżywczych. W tym przypadku warto rozejrzeć się za butelkami, które są kompatybilne z laktatorem. To zawsze duże ułatwienie dla mamy, która może odciągnąć pokarm bezpośrednio do butelki i na spokojnie wyjść z domu. No właśnie. Karmienie mieszane to bardzo dobra forma karmienia dziecka dla mam, które wracają do pracy, zdarza im się wychodzić z domu bez maluszka czy planują kilkudniowy wyjazd bez maleństwa.

Karmienie mieszane, czyli jak włączyć do rytuału karmienia innych członków rodzinyKarmienie mieszane, czyli jak włączyć do rytuału karmienia innych członków rodziny 

Rola taty w rytuale karmienia

Z roku na rok rola ojca się zmienia. Staje się on bardziej zaangażowany w wychowanie i aktywnie chce wpływać na rozwój maluszka. Dlatego warto już od pierwszych dni, angażować tatusia w pomoc nad dzieckiem i pozwolić mu budować więź z maluszkiem. Dzięki karmieniu naprzemiennemu także tata może brać czynny udział w rytuale podawania pokarmu maluszkowi. Mama może przespać całą noc, a tata zająć się głodnym maluszkiem i go nakarmić. Wiele par stosuje takie „nocne dyżury". Tego typu rozwiązanie pomaga rodzicom się odprężyć i rozłożyć obowiązki związane z rodzicielstwem. Ma ono też plusy emocjonalne. Tata maluszka może poczuć większą więź w czasie rytuału karmienia, która wcześniej była zarezerwowana tylko dla mamy. Ojciec maleństwa dostaje wtedy szansę poczucia, że on także jest czynną częścią rodzicielstwa. To ważne, aby mieć partnera, w tym procesie. Ojciec jest najlepszą osobą wspierającą matkę – jej powiernikiem i nieodłączną pomocą w obowiązkach domowych.

Karmienie mieszane, czyli jak włączyć do rytuału karmienia innych członków rodzinyKarmienie mieszane, czyli jak włączyć do rytuału karmienia innych członków rodziny 

Idealna butelka do karmienia naprzemiennego

W karmieniu naprzemiennym dużą rolę odgrywa butelka, w której podawany będzie pokarm. Na rynku istnieje wiele butelek. Warto wybrać taką, której kształt smoczka, jest zbliżony do kształtu piersi mamy. Jest to bardzo ważne, gdy chcemy ominąć sytuację, w której dziecko po pewnym czasie karmienia butelką nie będzie chciało chwytać piersi. Drugą kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest pojemność. Wybierzmy taką butelkę, która ma skalę do odmierzania pokarmu. Wspominaliśmy wcześniej także o kompatybilności z laktatorem. To kolejna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Możliwość bezpośredniego odciągania pokarmu do butelki ułatwia karmienie dziecka świeżo odciągniętym mlekiem mamy.

Jakie butelki posiadają te cechy?

Szukając produktu spełniającego powyższe cechy, warto przyjrzeć się bliżej butelce antykolkowej EasyStart od Canpol babies. Spełnia ona wszystkie wyżej wymienione cechy, ale co jest równie ważne – smoczek do butelki EasyStart jest polecany przez 90% ankietowanych położnych*. Butelki Bonjour Paris i Royal Baby to wyjątkowe butelki do karmienia niemowląt. Zostały zaprojektowane przez polskich projektantów z myślą o sytuacjach, w których zachodzi potrzeba karmienia mieszanego pierś-butelka, jak również w przypadku wyłącznego karmienia butelką. Projektując butelki EasyStart, marka Canpol babies pragnęła przede wszystkim stworzyć butelkę, której smoczek — w jak największym stopniu — kształtem będzie zbliżony do kształtu piersi. Butelka posiada delikatny, wykonany z wysokiej jakości silikonu smoczek, który jest bezwonny i bezsmakowy, co sprawia, że jest neutralny dla maluszka. Smoczek w butelce EasyStart zapewnia stabilne podparcie ust maluszka oraz jest wyposażony w specjalny zaworek antykolkowy. Wszystkie te aspekty wpływają na to, że butelka przeciwdziała powstawaniu kolek u dziecka.

Karmienie mieszane, czyli jak włączyć do rytuału karmienia innych członków rodzinyKarmienie mieszane, czyli jak włączyć do rytuału karmienia innych członków rodziny 

Połączenie piersi z butelką to nie tylko wygoda

Włączenie do karmienia maleństwa pozostałych członków rodziny to świetna szansa na to, aby oni również mogli poczuć tę bliskość, która z reguły jest zarezerwowana tylko dla mamy. Budowanie więzi z maleństwem od pierwszych momentów życia to cudowne uczucie dla rodzica, ale także dawanie maleństwu poczucia bezpieczeństwa. Sposobem na budowanie tej więzi może być właśnie karmienie dziecka butelką. Karmienie naprzemienne to nie tylko wygoda dla mamy, która musi „wyjść z domu", ale także wielka radość dla pozostałych członków rodziny, którzy mogą wziąć czynny udział w karmieniu maluszka.

*Badanie ankietowe przeprowadzone wśród 54 położnych w 2021r. zlecone przez markę Canpol babies