Jak przygotować pokój dziecka na powrót do szkoły? Zobacz praktyczne wskazówki

Pokój dziecka to nie tylko świat zabaw i relaksu, lecz także miejsce, które powinno sprzyjać efektywnej nauce. Wbrew pozorom połączenie tych rzeczy nie jest trudnym zadaniem, warto jednak kierować się kilkoma prostymi zasadami, które zamienią pokój dziecka w przyjazną przestrzeń do nauki i zabawy.

Pierwszy dzwonek, czyli jak zapewnić klimat sprzyjający nauce

Znajdujące się w pokoju meble powinny być dopasowane do wieku dziecka. Wnętrze będzie wyglądało inaczej w przypadku malucha, który dopiero zaczyna przygodę z nauką w szkole, a inaczej dla adepta przyzwyczajonego do szkolnej ławki. Jednak niezależnie od wieku dziecka, należy postawić na sprawdzone rozwiązania, które sprzyjają efektywnej nauce i pomagają w skupieniu.

Przede wszystkim trzeba stworzyć dziecku odpowiedni kącik do nauki oraz kupić funkcjonalne meble. Nasi podopieczni powinni brać aktywny udział w urządzaniu pokoju, ponieważ to oni powinni dobrze się w nim czuć. Pokój warto podzielić na 3 strefy – do nauki, do zabawy i do spania. Nie bez znaczenia jest wybór miejsca na biurko czy zabawki. Nic nie powinno rozpraszać dziecka podczas nauki.

Warto pamiętać o tym, aby dodać do wystroju trochę koloru, który sprzyja kreatywnej nauce i zabawie. Na jakie elementy wyposażenia należy zwrócić szczególną uwagę? Jakie meble będą niezbędne w pokoju dziecka?

Biurko i krzesło do pokoju ucznia

Biurko i krzesło to jedne z najważniejszych przedmiotów, które powinny znaleźć się w pokoju ucznia. Warto zdecydować się na meble, które będą „rosły” razem z nim. Wówczas kupowanie co roku nowego wyposażenia nie będzie już koniecznością. Lepiej postawić na meble dobrej jakości, aby służyły przez lata. Biurko powinno mieć regulowaną wysokość blatu, co pozwoli dostosować go do wzrostu dziecka, a co za tym idzie, utrzymać odpowiednią postawę ciała – ręce powinny być swobodnie oparte o blat, plecy proste, a stopy dotykać podłogi. Design jest oczywiście uzależniony od gustu pociechy. Na Allegro dostępne są biurka w różnym stylu, więc każde dziecko z pewnością znajdzie tam coś dla siebie.

Wielkość biurka jest kwestią indywidualnych potrzeb, jednak podczas wyboru należy uwzględnić podstawowe elementy, które będą na nim stały, czyli przybory do pisania i malowania, książki i zeszyty oraz ewentualnie komputer. Nie można oczywiście zapominać o lampce biurkowej o odpowiedniej mocy i barwie emitowanego światła. Jeśli dziecko jest praworęczne, powinna ona stać po lewej stronie.

Krzesło musi być przede wszystkim wygodne. Dziecko będzie spędzało przy nim kilka godzin, więc źle dobrane może doprowadzić do przeciążenia kręgosłupa. Dobrze, aby było regulowane tak jak biurko – można wtedy odpowiednio je dopasować do wzrostu pociechy. Krzesło do biurka również bez problemu znajdziesz na Allegro. Kup komplet w jednym stylu i zaoszczędź na czasie!

Praktyczne tablice, szafki, organizery

Kącik do nauki warto urządzić w kreatywny sposób. Mogą się w nim znaleźć tablica korkowa na notatki, mapa świata czy globus. Każdy uczeń ma w swojej kolekcji dużo książek i podręczników, dlatego trzeba również dla nich znaleźć odpowiednie miejsce. Powinny znajdować się blisko biurka, aby było łatwo po nie sięgnąć. Może to być regał, komoda lub biblioteczka. Jeżeli w pokoju dziecka jest mało miejsca, idealnym rozwiązaniem będzie wąski regał o głębokich półkach.

Bardzo ważnym elementem kącika do nauki są organizery na przybory szkolne, takie jak długopisy, ołówki, flamastry czy linijki. Można je postawić na biurku albo schować w szufladzie komody. Wiszące organizery sprawdzą się z kolei wtedy, gdy biurko ma mały blat, a w pokoju brakuje miejsca na dodatkowe meble. Na Allegro nie brakuje tego typu dodatków – sprawdź koniecznie, który z nich lepiej sprawdzi się u twojego dziecka.

Pokój dziecka jest miejscem, gdzie może ono kształtować gust, poświęcać czas na pasje czy oddawać się zabawie. Nie bagatelizujmy roli wystroju, który może znacznie wpływać na nastrój pociechy, a nawet zachęcać ją do nauki. Stylowe meble, dekoracje czy akcesoria najłatwiej kupić na Allegro, gdzie jest ogromny wybór wszystkich najpotrzebniejszych rzeczy do pokoju ucznia w korzystnych cenach!