Ubezpieczenie na życie dla kobiety w ciąży - dlaczego warto je rozważyć?

Okres ciąży powinien być maksymalnie komfortowy dla przyszłej mamy, a lekarz powinien być dostępny od ręki, by móc reagować na wszelkie nagłe sytuacje, które w czasie ciąży mają prawo się wydarzyć. Warto zatem zadbać o to wcześniej i wykupić prywatną polisę zdrowotną. Sprawdźmy dlaczego jest to ważne.

W Polsce kobieta w ciąży może korzystać z darmowej opieki medycznej, takie przysługuje jej prawo. W praktyce jednak sprawa już nie jest taka prosta – część badań wykonywana jest wyłącznie odpłatnie, a na wizyty trzeba umawiać się czasem nawet z ponad miesięcznym wyprzedzeniem.

Różnice między NFZ i prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym

Leczenie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest darmowe, ale nie dotyczy wszystkich specjalizacji lekarskich, badań czy leków. Za część rzeczy czy zabiegów trzeba zapłacić.

W czasie ciąży kobieta powinna być pod stałą opieką lekarską, a wizyty powinny odbywać się ok. raz w miesiącu lub – jeśli jest to koniecznie – częściej. Dotyczy to oczywiście wizyt u ginekologa, ale nie zapominajmy również o tym, że kobiety często posiadają długotrwałe problemy zdrowotne i bez względu na to czy są to problemy skórne, hormonalne czy okulistyczne – w tym czasie również odwiedza się innych lekarzy, co dodatkowo zwiększa koszty w czasie ciąży.

Na wizytę u specjalisty w ramach NFZ czeka się zazwyczaj dość długo – w zależności od specjalizacji może to być nawet kilkanaście miesięcy. W przypadku ginekologii średni czas oczekiwania na wizytę może wynosić około miesiąca. W nagłym przypadku – kobieta w ciąży może mieć więc spory problem z możliwością wizyty u swojego lekarza.

Właśnie z tego powodu coraz więcej Polek decyduje się na korzystanie z prywatnej praktyki lekarskiej i pomimo przysługującego prawa do korzystania z darmowej opieki zdrowotnej – płaci, często nie mało. Wizyta w prywatnym gabinecie ginekologicznym to jednorazowo od około 100 do kilkuset zł. Należy pamiętać oczywiście również o koniecznych badaniach w czasie ciąży, zażywaniu witamin i suplementów diety oraz pozostałych kosztach związanych z ciążą oraz narodzinami dziecka – zakup ubrań ciążowych, odpowiednich kosmetyków, opłacenie szkoły rodzenia, zakup łóżeczka, wózka, pieluszek, ubranek, przewijaka, akcesoriów. Koszty mogą zatem być naprawdę duże.

Z całą pewnością warto wiedzieć – jakie badania należy koniecznie wykonać dla bezpieczeństwa zarówno przyszłej mamy, jak i dziecka

Te pieniądze można śmiało wykorzystać na część wyprawki dla dziecka. Warto zatem zastanowić się nad zakupem prywatnego ubezpieczenia, które zapewni w ramach stałego abonamentu stały i szybki dostęp do lekarzy różnych specjalizacji, darmowych badań oraz wielu innych korzyści.

Ile kosztuje prywatna polisa zdrowotna?

Przed zakupem ubezpieczenia oprócz rankingu ubezpieczeniowego, na którym poznamy najlepsze dostępne oferty, przydać się może kalkulator ubezpieczeniowy, np. https://rankomat.pl/ubezpieczenia-na-zycie/kalkulator, który pomoże obliczyć nam cenę składki.

Można oczywiście powiedzieć, że przecież stała opłata związana z prywatną polisą również będzie nas kosztować. Należy jednak zaznaczyć, że koszty związane z polisą będą znacznie niższe. Podkreślmy również, że powyższa tabela przedstawia koszty związane wyłącznie z najważniejszym minimum wizyt oraz badań, a przyszła mama może mieć również inne potrzeby – większą liczbę wizyt u ginekologa, dodatkowo wizyty u endokrynologa, dermatologa czy okulisty. Zdrowie w tym szczególnym okresie jest najważniejsze i często wymaga dodatkowych badań lub leków.

Koszt polisy zdrowotnej może być naprawdę niewysoki – wszystko zależy od nas na jaki wariant się zdecydujemy. Wybór jest naprawdę spory i można wybrać zarówno najtańszą, jak i najdroższą z poniższych ofert, a i tak koszty poniesione przez 9 miesięcy będą niższe niż w przypadku prywatnej opieki medycznej.

Prywatna polisa zdrowotna - przykładowy zakres i ceny

Powyższa tabela jest tylko przykładem cenowym, a warto przyjrzeć się poszczególnym ofertom z osobna. Każda z nich oferuje inny zakres badań oraz leczenia, na co powinniśmy zwrócić uwagę przed zakupem, by dobrać te najbardziej potrzebne specjalizacje lekarskie oraz badania.

Przyszła mama może również bardzo skorzystać po narodzinach dziecka, co również warto podkreślić. Okres połogu jest także bardzo ważnym elementem w życiu kobiety, dobrze być wówczas pod opieką dobrego lekarza. Kobieta po porodzie może potrzebować większej liczby wizyt u ginekologa, co generuje dodatkowe koszty.

Po narodzinach ważne również będą wizyty u pediatry lub innych specjalistów. Z polisy może zatem skorzystać dziecko. Jest to zatem inwestycja, która nie dotyczy wyłącznie ciąży, ale również czasu, w którym dziecko będzie już na świecie. Przyjrzyjmy się, co oferuje jedna z przykładowych polis zdrowotnych.

Zakres ochrony w pakietach BASIC i PRESTIGE TU Zdrowie

Dzięki powyższej tabeli łatwiej rozeznać się w możliwościach prywatnej polisy zdrowotnej. Część ubezpieczeń oferuje domowe wizyty lekarza lub pielęgniarki co dla kobiety w ciąży, jak i świeżo upieczonej mamy – jest niezwykle ważne.