Tablet dla dzieci - jak wybrać sprzęt dla dzieci w różnym wieku?

Jaki tablet wybrać dla 3-, 4- czy 5-latka, jaki dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym, a jaki dla młodzieży? Na które parametry sprzętu warto zwrócić uwagę?

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było szczęśliwe, radosne i rozwijało się prawidłowo. W codziennym życiu szuka dla niego rozwiązań, które będą wzmagały ciekawość świata, rozwiną jego kreatywność i przede wszystkim będą bezpieczne. Czy takim rozwiązaniem może być tablet?

To urządzenie, które nadaje się nie tylko do zabawy, lecz także do nauki. Może być wsparciem podczas długiej podróży, pomóc w nauce liczenia czy języków obcych. Z drugiej strony jednak specjaliści przestrzegają przed nieodpowiedzialnym i zbyt wczesnym wprowadzaniem dzieci w świat nowoczesnych technologii. Jak w takim razie wybrać pierwszy tablet dla dziecka, żeby zapewnić mu bezpieczeństwo, rozwój i świetną zabawę?

Czy kupować dzieciom urządzenia elektroniczne? Dylematy współczesnych rodziców

Rozwijająca się wciąż technologia sprawia, że mamy do dyspozycji coraz więcej urządzeń elektronicznych, które ułatwiają życie i pomagają w codziennych czynnościach. Dorośli chętnie sięgają po tego typu rozwiązania, dylematy pojawiają się jednak w momencie, gdy chodzi o sprzęt dla ich dzieci. Wielu rodziców zastanawia się, czy kupować im urządzenia elektroniczne i czy nie będą miały one negatywnego wpływu na ich rozwój. Obawiają się także o to, czy dzieci będą potrafiły rozsądnie korzystać z takich sprzętów. Wiedzą jednak, że dają one duże możliwości, a dostępu do nich nie można unikać przez długi czas. Prędzej czy później technologia wejdzie w życie małego człowieka, dobrze jest więc nauczyć go zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z niej.

Rozwiązaniem, które idealnie sprawdzi się w roli pierwszego urządzenia elektronicznego dla dziecka, jest tablet. Bez problemu może korzystać z niego samodzielnie i powoli odkrywać możliwości nowych technologii. Obejrzy na nim ulubioną bajkę, ale także rozwinie wyobraźnię, umiejętności analityczne czy językowe dzięki specjalnym edukacyjnym aplikacjom. Z tabletów trzeba jednak korzystać mądrze, nie mogą być one wyłącznie rozwiązaniem, które daje rodzicom trochę wolnego czasu. Zadaniem rodziców jest kontrolowanie, jak długo dzieci korzystają z tabletu i co dokładnie na nim oglądają.

Tablet dla dziecka – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Trzeba pamiętać, że urządzenia elektroniczne nie są odpowiednie dla dzieci w każdym wieku. Amerykańska Akademia Pediatryczna wydała aktualizację zaleceń dotyczącą tego tematu, z której wynika, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny mieć w ogóle kontaktu z urządzeniami elektronicznymi. Może mieć to negatywny wpływ na ich rozwój, a ewentualne korzyści edukacyjne pojawiają się dopiero po ukończeniu dwóch lat. Kontakt najmłodszych z telefonem czy tabletem powinien być więc ograniczony do minimum.

Dzieci w wieku od 2 do 5 lat powinny spędzać maksymalnie godzinę dziennie przed ekranem. Starszaki mogą więc korzystać z takich urządzeń jak tablety, ale pod kontrolą rodziców. Czym w takim razie kierować się przy wyborze tabletu dla dzieci w różnym wieku?

Najlepszy tablet dla 3-, 4- czy 5-latka

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na jego wytrzymałość, wagę oraz bezpieczeństwo. Tablet dla malucha musi być odporny na wstrząsy, uderzenia, a nawet upadki. Aby zminimalizować to ryzyko, warto wybrać sprzęt, który będzie lekki i poręczny, dzięki czemu nie będzie wymykał się z malutkich, dziecięcych rąk. Nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie rozwiązań, z których korzystają najmłodsi. Muszą one dawać pewność, że nie wpłyną negatywnie na zdrowie dziecka. Urządzeniem, które spełnia te wymagania, jest tablet Huawei MediaPad T5 . Metalowa obudowa wykonana jest starannie i elegancko, jednocześnie waży tylko około 460 g. Zwiększa to wygodę korzystania z tabletu i sprawia, że jest on niezwykle poręczny.

Wyposażony jest również w specjalny tryb ochrony oczu, który redukuje szkodliwe niebieskie światło. Dzięki temu rozwiązaniu rodzice mogą być spokojni o wzrok najmłodszych – oglądanie bajek i korzystanie z aplikacji będzie bezpieczne dla oczu. Tablet posiada duży ekran o wielkości 10 cali, który automatycznie reguluje jasność ekranu podczas użytkowania. Charakteryzuje się dużą rozdzielczością i bardzo dobrą ostrością, dzięki czemu oczy nie będą zmęczone.

Ciekawą opcją dla najmłodszych jest „Kącik dziecięcy”, dostępny na tabletach Huawei MediaPad. Jest to specjalna funkcja zaprojektowana z myślą o dzieciach, która sprawia, że mogą one korzystać z niego w sposób bezpieczny i kontrolowany. Tablet dla 3- i 4-latka powinien posiadać takie ograniczenia, ponieważ to rodzic decyduje, ile czasu dziecko spędzi przed ekranem. Możliwości funkcji „Kącik dziecięcy” są dużo większe niż kontrola czasu: znajdują się tam kolorowanki, łamigłówki, a nawet opcja nagrywania swojego głosu. Dzięki temu urządzenie pełni funkcję tabletu edukacyjnego dla 3-latka, a także nieco starszych dzieci.

Najlepszy tablet dla najmłodszych dzieci

Wybieramy tablet dla świeżo upieczonego ucznia, czyli jaki tablet dla dziecka w wieku 6, 7, 8 lat

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mają zupełnie inne potrzeby niż te najmłodsze i mogą spędzić nieco więcej czasu przed ekranem. Kolorowanki i proste gry nie sprawiają im już takiej radości, warto więc zaproponować im aplikacje edukacyjne. Tutaj potrzebne będą lepsze parametry urządzenia, aby móc korzystać z jego możliwości płynnie i szybko.

Jeśli tablet dla 7-latka ma być wykorzystywany podczas podróży, warto zwrócić uwagę na dużą żywotność baterii i pojemność pamięci. Zminimalizuje to częstotliwość ładowania tabletu, a także da możliwość zainstalowania wielu aplikacji, filmów i gier edukacyjnych. Huawei MediaPad T5 dysponuje baterią o pojemności 5 100 mAh oraz poszerzoną do 64 GB pamięcią. Daje to możliwość wykorzystywania urządzenia przez całą rodzinę, nawet podczas bardzo długiej podróży. Płynność i szybkość gier oraz filmów zapewni 4GB pamięci RAM. Dodatkową zaletą jest moduł LTE, który gwarantuje świetną jakość połączeń internetowych, nawet na końcu świata.

Wybierając gry edukacyjne i aplikacje dla dziecka, warto zwrócić uwagę na AppGallery, dedykowaną specjalnie dla urządzeń Huawei. Znajdziemy na niej wiele ciekawych i wartościowych gier i zabaw dla najmłodszych.

Tablet dla starszych dzieci – najważniejsze cechy

Tablet dla dziecka powinien być bezpieczny, wytrzymały i szybki, starsze dzieci potrzebują jednak dodatkowych funkcjonalności. Ich potrzeby zmieniają się z wiekiem, zaczynają słuchać muzyki i oglądać filmy, nie tylko krótkie animowane bajki. Jakie będą najważniejsze cechy, na które powinno się zwrócić uwagę? Ewidentną zaletą będą dobre możliwości audio. Tablet Huawei posiada podwójne wbudowane głośniki, które zapewnią wysokiej jakości dźwięk. Nastolatek na pewno doceni fakt, że jego ulubiona muzyka będzie emanowała głębokim i przestrzennym dźwiękiem dzięki specjalnej technologii Huawei Histen.

Starsze dzieciaki uwielbiają grać w gry, które mają większe wymagania sprzętowe. Warto zadbać o dobry procesor, który zapewni doskonałą wydajność, szybkość i zużyje mniej energii. Tablet Huawei wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor z główną częstotliwością do 2,36 GHz, co na pewno spełni oczekiwania nastolatków. Dodatkowo działa on na systemie EMUI 8.0 (opartym na Androidzie), dzięki czemu zapewni płynną i intuicyjną obsługę, a aplikacje będą ładować się szybko i bez przerw. Dodatkowymi cechami, które powinien mieć tablet dla starszych dzieci, jest GPS, Wi-Fi oraz dwa dobre aparaty – przedni i tylny. Dzieciaki uwielbiają robić zdjęcia, a aparat z przodu pozwoli im także na wykonywanie modnych selfie.

Jak uczyć dzieci korzystania z najnowszych technologii? Co i jak może robić dziecko na tablecie?

Nowoczesne tablety wyposażone są w wiele funkcji, które odpowiadają potrzebom dzieci w różnym wieku. Jak jednak uczyć je korzystania z najnowszych technologii? Trzeba dostosować możliwości do umiejętności dzieci i etapu rozwoju, na którym się obecnie znajdują. Ważne, by zaciekawić je, ale nie zniechęcić, tak aby miały chęć rozwijania się. Dzieci muszą znać zasady racjonalnego korzystania z urządzeń elektronicznych i wiedzieć, jakie ryzyko niesie długotrwałe wpatrywanie się ekran. Rozmowa, blokady rodzicielskie i przeglądanie treści, do których dostęp ma dziecko, pozwolą na odpowiednie wykorzystanie sprzętu. Nowe technologie to nie tylko ryzyko, to ogromne możliwości, które prawidłowo wykorzystane mogą przynieść wspaniałe efekty.