Sprytne posunięcia, które uratują Twoją podróż z dzieckiem.

Najbardziej wyczekany i przyjemny okres w roku zbliża się do nas wielkimi krokami. Majówka tuż tuż, a kilka tygodni po niej rozpoczną się wakacje. To okres wzmożonych podróży - zarówno dalekich jak i bliskich. Jak je przetrwać z dzieckiem w aucie? Jak sprawić, aby podróż była bezpieczna i nie zamieniła się w koszmar? Przeczytaj nasze porady, a podróż będzie przyjemnym doświadczeniem zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka.

Podczas podróży najważniejsze dla kierowcy są dobre warunki. Nie tylko te panujące na drodze, ale także te, które panują w samochodzie. Nie oszukujmy się, podróż z marudzącym dzieckiem lub co gorsza z kłócącymi się dziećmi, może być nie do wytrzymania. Takie sytuacje zdecydowanie mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Badania pokazują, iż rozproszenie uwagi z powodu złego zachowania dzieci w aucie wykazuje ponad połowa kierowców. Skutkuje to odwracaniem głowy w kierunku dzieci, a nawet zdejmowaniem obu rąk z kierownicy. Obniża to bezpieczeństwo jazdy i zwiększa ryzyko kolizji drogowej. Jeżeli więc nie chcesz narażać swojej rodziny na niebezpieczeństwo to masz do wyboru - słuchawki na uszy albo… nasze porady!

Co zatem zrobić, aby uniknąć koszmarnego zachowania dzieci w podróży?

Przede wszystkim dobrze ją zaplanować. Nie oczekuj, że kilkuletnie dziecko przejedzie z Tobą dziesiątki, czy setki kilometrów bez zatrzymywania się. Tylko jadąc późnym wieczorem, wcześnie rano lub w nocy możesz oczekiwać, iż dziecko będzie grzecznie spało. Jeżeli planujesz jechać za dnia to warto sobie dokładnie zaplanować całą podróż.

Koniecznie określ godzinę wyjazdu i oblicz czas potrzebny na przebycie drogi z zaplanowanymi postojami mniej więcej co plus/minus 150 km. Czyli tak co ok. 2 godziny. Po takim czasie spędzonym za kierownicą w zgiełku zabaw i rozmów, kierowcy także przyda się chwila wytchnienia. Niech to jednak nie będą postoje w przypadkowych miejscach. W Internecie bez problemu wyszukasz miejsca przy trasie przyjazne dzieciom z placem zabaw i dobrym jedzeniem. Jeżeli zrobisz 30 - 45 minutową przerwę na zabawę i szaleństwa, gwarantujemy, iż kolejne kilometry podróży przebiegną w spokoju.

Unikaj korków na drodze

Jeżeli planujesz poranny wyjazd to wyjedź zanim zaczną się korki lub w momencie, kiedy na drogach zrobi się zdecydowanie luźniej. Jeżeli utkniesz na samym początku trasy w zatorze drogowym to nie dość, że stracisz czas, to jeszcze zanim na dobre wyjedziesz z miasta, będziesz musiał zrobić przerwę na jedzenie lub potrzeby fizjologiczne, co może być frustrujące.

Planując późniejszy wyjazd zadbaj, aby dzieci miały dużą dawkę ruchu, co skutecznie je zmęczy i uspokoi w początkowym okresie podróży. Zdecydowanie odradzamy puszczanie dzieciom bajek przed podróżą.

Tablet zajmie dziecko na jakiś czas

Natomiast puszczanie bajek z tabletu czy telefonu w podróży może być formą zajęcia dziecka na jakiś czas. Aby uniknąć wyślizgnięcia się urządzenia z rączek w czasie jazdy, zadbajmy o odpowiednie uchwyty przeznaczone do tego celu. Warto pomyśleć też o powerbanku lub rozgałęziaczu umożliwiającym ładowanie więcej niż jednego urządzenia podczas jazdy. Nie przesadzaj jednak z długością puszczania bajek czy gier. Nadmierna ilość bodźców rozdrażni dziecko.

Organizer podróżnika

Dla młodszych dzieci, na wysokości ich oczu możemy zainstalować interaktywną matę która dostarczy im rozrywki. Dla starszych, możesz kupić organizer samochodowy z miejscem na tablet, napoje i zabawki.

Dla dzieci lubiących prace plastyczne wspaniałym pomysłem na zajęcie ich uwagi będzie stolik podróżnika przeznaczony do rysowania, jedzenia, układania puzzli, czy wygodnego oglądania książek. Stolik ten może też posłużyć za miejsce do gier i zabaw w statki, szachy lub inne gry…

Wygodne spanie w podróży

W celu zapewnienia komfortu jazdy podczas podróży i ewentualnej drzemki warto pomyśleć o specjalnych podróżnych poduszkach, które utrzymają głowę dziecka w wygodnej pozycji. Do tego celu służą specjalne poduszki “rogale” dostępne w każdym rozmiarze - nawet dla niemowlęcia.

Masz dziecko, które nie wymaga już zakładania pieluszki, ale boisz się, że podczas jazdy samochodem będzie miało problem z wytrwaniem do postoju? Świetnym rozwiązaniem dla Ciebie będzie specjalna nakładka na fotelik, chroniąca go przed zabrudzeniem i wilgocią.

Historia pojazdu i sprawdzenie auta w warsztacie

Rozwiązań na podróż z dzieckiem jest naprawdę wiele. Warto poświęcić odrobinę czasu przed planowanym wyjazdem, aby dostosować je do upodobań naszej pociechy. Lecz pamiętajmy, że bezpieczna podróż z dzieckiem to nie tylko przygotowanie gadżetów i zaplanowanie podróży. Aby przebiegała ona bezpiecznie musimy  odpowiednio przygotować samochód. Przed dłuższą podróżą wizyta w serwisie jest wręcz konieczna. Jeżeli niedawno kupiliśmy używany samochód, to warto sprawdzić dokładnie historię pojazdu po numerze VIN. Zadbajmy też o wygodny i bezpieczny fotelik. Jak go zamontować oraz, kilka innych pożytecznych porad znajdziecie w filmie poniżej:

 

Rodzice, którzy choć raz przeżyli piekło podróży z dzieckiem deklarują, iż za żadne skarby nie chcą tego ponownie powtórzyć. Jest to, aż tak przykre doświadczenie, iż skłonni są zainwestować w samochód wyposażony w liczne systemy wspomagające kierowcę. Mowa tu o takich rozwiązaniach, jak automatyczne hamowanie awaryjne, ostrzeżenie o niezamierzonej zmianie pasa ruchu czy aktywny tempomat. Postęp technologiczny przynosi rozwiązania, które w awaryjnej sytuacji mogą uratować nam życie. Podsumowując - przygotowując się do podróży z dzieckiem warto przygotować się na każdym możliwym polu, aby bezpiecznie i szczęśliwie dojechać do celu.