Świąteczny przegląd gier

Gra komputerowa to wymarzony prezent pod choinkę - tym bardziej, że producenci przygotowują na gwiazdkę najwięcej premier. Wybraliśmy spośród nich kilkanaście najciekawszych propozycji. Wszystkie gry albo już są w sklepach, albo trafią do nich przed Gwiazdką.

Świąteczny przegląd gier

Gra komputerowa to wymarzony prezent pod choinkę - tym bardziej, że producenci przygotowują na gwiazdkę najwięcej premier. Wybraliśmy spośród nich kilkanaście najciekawszych propozycji. Wszystkie gry albo już są w sklepach, albo trafią do nich przed Gwiazdką.

Alice

Powrót Alicji do krainy czarów nie jest, jak się okazuje, ani łatwy, ani przyjemny. American McGee, jeden z autorów sławnego "Quake'a" przerobił powieść Lewisa Carrolla na grę akcji - mroczną, psychodeliczną i nie pozbawioną elementów przemocy. Alicja powraca do krainy czarów po to, aby pokonać złą Królową Kier - której zły wpływ wyrządził ogromne szkody samej esencji Krainy Czarów. Po drodze spotka starych znajomych, m.in. Kapelusznika i Kota z Cheshire, będzie musiała także pokonać (lub ominąć) karcianych strażników Królowej.

Świetna trójwymiarowa grafika oparta została na "silniku" Quake III. Dało to autorom dużą swobodę w budowaniu surrealistycznych krajobrazów Krainy Czarów - i wystarczy chwilę pobawić się wersją demonstracyjną gry, żeby zobaczyć, jak bardzo puścili wodze swojej wyobraźni.

Alice

Producent: Random Games

Dystrybutor: IM Group

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium II 400MHz, 64MB RAM, akcelerator grafiki trójwymiarowej

Aztec Empire

Strategia militarna rozgrywana w czasie rzeczywistym i dwóch wymiarach. Aztekowie, zamiast ulec konkwistadorom, sami wyruszają na podbój świata. Po zawładnięciu Afryką, czas na Europę i Azję. Gracza czekają kampanie po stronie amerykańskich najeźdźców, Rosjan i Chińczyków. Klasyczny schemat: wydobywamy surowce, budujemy coraz to doskonalsze jednostki bojowe, wyruszamy na wroga. Oprawa graficzna jest odrobinę archaiczna jak na rok 2000, ale proszę zwrócić uwagę na cenę. "Aztec Empire" to pierwsza gra wydana w serii "Ultragra", w której cenę produktu - nowego, nie wznowienia - ustalono na ultraniskim poziomie 19 zł 90 gr. Przyzwoity, w dodatku spolszczony klon "Warcrafta" za grosze. Tak trzymać.

Aztec Empire

Producent: New Media Generation

Dystrybutor: Ultragra

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium 166 MHz, 32 MB RAM

Cena: 19,90 złotych

Baldur's Gate II

Mamy niepowtarzalną okazję wziąć udział w przygodzie godnej epickiej powieści fantasy. Zły mag Irenicus planuje wkraść się w szeregi bogów dzięki pewnemu niebezpiecznemu eksperymentowi (który bezpośrednio dotyczy głównego bohatera całej historii - czyli właśnie gracza). Pozornie prosta akcja gry wkrótce niebywale się komplikuje. W efekcie nasze komputerowe alter ego ze swoją drużyną musi przemierzyć najdalsze zakątki krainy Forgotten Realms i stawić czoło licznym niebezpieczeństwom (pojedynek ze smokiem trudno przeżyć, a jeszcze trudniej zapomnieć). Gra w polskiej edycji zawiera ponad 1,5 tys. stron tekstu; możemy porozmawiać z kilkoma setkami postaci i wziąć udział w kilkudziesięciu pobocznych przygodach. "Baldur's Gate II" to także pierwsza komputerowa gra fabularna, w której możemy brać udział w złożonej interakcji między postaciami - główny bohater może np. zaangażować się w fascynującą love story .

Postaciom w grze użyczyli swoich głosów znani polscy aktorzy - m.in. Henryk Talar, Piotr Fronczewski i Krzysztof Kolberger. Dla wielbicieli gier fabularnych (ang. "role-playing") "Baldurs Gate II" to pozycja obowiązkowa.

Baldur's Gate II PL

Producent: Interplay

Dystrybutor: CD Projekt

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium 266MHz, 32MB RAM

Cena: 159 złotych

Combat Flight Simulator 2

Od 18 lat rynek cywilnych symulatorów lotu zdominowany jest przez świetny program Flight Simulator. Jego najnowsza edycja - "FS 2000" - po raz kolejny zebrała doskonałe recenzje. Jednak w komputerowych wojnach powietrznych zawsze prym wiodły takie firmy jak Activision czy Jane's. Dopiero dwa lata temu sytuacja nieco się zmieniła: Microsoft wydał grę "Combat Flight Simulator: Europe Series". Staranna grafika i dźwięk oraz wysoki stopień realizmu przysporzyły jej wielu zwolenników.

"CFS2" bije jednak na głowę swojego poprzednika. Gra korzysta z tego samego "silnika", co "Flight Simulator 2000". Zapewnia on realistyczne widoki chmur i ziemi (choć nad dżunglą można by jeszcze trochę popracować) oraz świetnie odwzorowaną awionikę samolotów. Po raz pierwszy chyba tak efektownie przedstawiono uszkodzenia samolotów podczas walki. Otwory po kulach pojawiają się tam, gdzie trafiliśmy; z uszkodzonego systemu chłodzenia wydobywa się biała para, a z silnika czarny dym. Gdy uda nam się zniszczyć samolot, któremu siedzieliśmy na ogonie, możemy zostać trafieni przez odłamki. Zmienne oświetlenie wnętrza kabiny i tablicy przyrządów dopełnia świetnego wrażenia.

Combat Flight Simulator 2

Producent: Microsoft

Dystrybutor APN Promise

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium 266MHz, 32MB RAM

Cena: 165 złotych

Diablo II

Diablo II jest na najlepszej drodze, aby powtórzyć sukces poprzedniej części gry - wielkiego przeboju sprzed trzech lat. Diablo, niebezpieczny demon pokonany w poprzedniej części, zdołał odzyskać siły i znów trzeba go powstrzymać. Co więcej, Diablo próbuje uwolnić także swoich trzech braci, Mefistofelesa i Baala, aby razem z nimi opanować świat. Przeciwko trzem arcydemonom staje samotny śmiałek - gracz - na którego wątłych barkach spoczywają losy świata. Możemy wcielić się w postać miotającej magicznymi pociskami czarodziejki, przywołującego potwory nekromanty, pobożnego paladyna oraz potężnego barbarzyńcy.

"Diablo II" mieści się na pograniczu gatunków - czerpie elementy zarówno z gier fabularnych ("role-playing"), jak i gier akcji (z pewną przewagą tych drugich). Do "edycji końca tysiąclecia", która przed świętami trafi do sklepów, zostanie dołączony dodatkowy dysk DVD z nagranymi osobno świetnymi wstawkami filmowymi z gry.

Diablo 2

Producent: Blizzard

Dystrybutor: CD Projekt

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium 266MHz, 64MB RAM

Cena: 159 złotych

Escape from Monkey Island

Guybrush Threepwood, pechowy pirat, wraca na ekrany naszych komputerów w czwartej odsłonie swoich przygód na Karaibach. Guybrush powraca na wyspę Melee z miesiąca miodowego ze swoją żoną, Elaine Marley (która jest jej gubernatorem). Po powrocie okazuje się, że rada miejska uznała Elaine za zmarłą (i nie ma wcale ochoty przyznać się do błędu), a australijski inwestor Charles L. Charles wykupuje ziemię na Melee i planuje zamienić wyspę w kurort turystyczny. Rząd wyspy - który Charles L. Charles trzyma w kieszeni - wynajął nawet średniowieczną katapultę, aby zdemontować dawny dom gubernatora...

"Escape from Monkey Island" to klasyczna przygodówka - główne zadanie gracza polega na umiejętnym prowadzeniu dialogów i używaniu odpowiednich przedmiotów w odpowiednich sytuacjach (np. trzeba dać operatorowi katapulty precelka, żeby zajął się jedzeniem i pozwolił nam pogrzebać przy maszynie). Gra ma znakomite dialogi, zaskakujące absurdalnym i autoironicznym poczuciem humoru, pełen zaskakujących zakrętów scenariusz i świetną komiksową grafikę, którą po prostu trzeba zobaczyć. Uwaga - gra jest dostępna tylko w angielskiej wersji!

Escape from Monkey Island

Producent: LucasArts

Dystrybutor: LEM

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium 200MHz, 32MB RAM

Grand Prix 3

Chyba każdy kierowca marzy, aby zasiąść w fotelu superszybkiego samochodu i wycisnąć z niego siódme poty w miejscu, w którym nie ma policji, radarów i tym podobnych wynalazków - zaprojektowanych tylko po to, by obrzydzić mu życie. Być przez chwilę Michaelem Schumacherem w bolidzie rozwijającym prędkości daleko poza skalą licznika w naszym samochodzie.

Grand prix 3 jest zaprojektowany z wielką dbałością o szczegóły. Sama instrukcja, licząca 170 stron jest ciekawą lekturą. Dobrze napisana (i przetłumaczona) jest raczej krótkim podręcznikiem dla początkującego kierowcy Formuły 1, niż instrukcją obsługi programu komputerowego. Na przykład w rozdziale dotyczącym techniki jazdy znajdziemy opis co robić, gdy już nie jesteśmy w stanie opanować samochodu i wiemy, że zaraz w coś uderzymy: "zabrać nogi z pedałów, skulić się na ile to możliwe i w ostatniej chwili puścić koło kierownicy, by uchronić nadgarstki przed złamaniem" - całe szczęście nawet najbardziej zaawansowane kierownice ze sprzężeniem zwrotnym nie są w stanie zapewnić tak silnych wrażeń.

Grę można polecić wszystkim maniakom czterech kółek. Nawet jeżeli nigdy nie rozwiniemy naszym samochodem takich prędkości jak w Grand prix 3, to pamiętajmy, że trening czyni mistrza. Piloci samolotów pasażerskich muszą obowiązkowo ćwiczyć umiejętności na symulatorach. Kierowca na takim symulatorze może nauczyć się, kiedy przed zakrętem rozpocząć hamowanie i kiedy nacisnąć gaz, a ci, którzy nie mają prawa jazdy, po prostu będą się dobrze bawili.

Grand prix 3

Producent: Microprose

Dystrybutor: CD Projekt

Minimalne wymagania sprzętowe: Pentium II 266MHz, 32MB RAM

Cena: 99zł

Gunman Chronicles

Gunmen to specjalna formacja powołana do walki z inwazją obcych na pograniczu zamieszkałej przez ludzi galaktyki - uzbrojona w najnowocześniejszą broń i ubrana w mundury amerykańskiej kawalerii z czasów wojny secesyjnej. W grze możemy się wcielić w bohatera jednej ze sławnych bitew z obcymi, który musi poradzić sobie równocześnie z zagrożeniem ze strony przybyszy z kosmosu i ze zdradą we własnych szeregach - głównym czarnym charakterem jest przypominający Custera generał-renegat.

Na początku "Gunman" powstawał jako bezpłatny dodatek do "Half-Life", tworzony przez grupę grafików i programistów, którzy poznali się w Internecie. Rezultaty ich współpracy były jednak na tyle dobre, że producent "Half-Life", Sierra, zgodził się na publikację "Gunmana" jako osobnej gry. Żaden fan "Half-Life" nie powinien przegapić tego tytułu.

Producent: Sierra

Dystrybutor: Play-it

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium 166MHz, 32MB RAM

Cena: 129 złotych

Heroes of Might & Magic III - Armageddon's Blade

Cykl "Heroes of Might and Magic" to fenomen. Choć największy gwar otacza przeróżne "Quake'i" i "Tomb Raidery", najwięcej oddanych fanów mają jednak turowe strategie 3DO rozgrywane w fantastycznej krainie rycerzy, czarów i smoków.

"Armageddon's Blade", dodatek do "HOMM3" opóźnił się skandalicznie. Dość powiedzieć, że w krajach cywilizowanych już dawno wyszedł "Shadow of Death", dodatek późniejszy niż "AB", a po nim rynek zaczęły szturmować "Heroes Chronicles" - zaplanowane w aż czterech odsłonach. Chociaż dodatek wnosi garść innowacji, generalnie jest wtórny, nie różniąc się znacząco od poprzednika. Ale tego właśnie chciały rzesze fanów gry. W "HOMM3: AB" mamy do przejścia sześć nowych kampanii i 38 niezależnych scenariuszy. Królowa Erathii Katarzyna ze wsparciem innych herosów (garść nowych postaci) musi stawić czoło złowrogiemu Lucyferowi Kreeganowi. Pragnie on zdobyć magiczny miecz Ostrze Armagedonu. Z taką bronią będzie mógł pokonać każdą armię. Nie można do tego dopuścić.

To główna, tytułowa fabuła, ale istnieje też kilka innych wątków. Zresztą w przypadku tej akurat gry fabuła nie jest najważniejsza. Najważniejszy jest klimat samej rozrywki, która na długo potrafi przykuć do monitora.

Producent: 3DO

Dystrybutor: IM Group

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium 133MHz, 32 MB RAM, zainstalowana gra "Heroes of Might and Magic III" w polskiej wersji językowej.

In cold blood

Gra przygodowa. Wcielamy się w postać agenta brytyjskiego wywiadu MI 6, Johna Corda. Akcja rozgrywa się w państwie Wołgia - leżącym między Rosją a Chinami. To małe fikcyjne państewko, powstałe po rozpadzie Związku Radzieckiego. Małej republiki nie była w stanie spacyfikować armia rosyjska. Ponieważ istnieje poważne ryzyko, że Wołgia dysponuje bronią nuklearną, ONZ na prośbę Rosji pozwala na wkroczenie do Wołgii wojsk chińskich. John Cord został wysłany z misją ratowania agenta CIA, który wpadł w tarapaty - ale sam dostaje się w ręce sadystycznego Dimitra Nagarowa, byłego oficera KGB. Grę poznajemy z retrospekcji torturowanego przez Nagarowa Johna Corda.

Fabuła gry zagmatwana jest jak najlepsza powieść Forsytha i pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji. Klimat dobrze charakteryzują słowa Corda - gdy nie wiemy co robić agent mówi do siebie: "myśl, no myśl". Gra została dobrze spolszczona, grafika jest ładnie wygenerowana (chociaż komputer nie musi mieć karty graficznej 3D). Oprócz wersji na peceta istnieje też wersja na Playstation.

In cold blood

Producent : Ubi Soft

Dystrybutor : LEM

Wymagania : PC Pentium 233MHz, 32 MB RAM

Cena : 199 złotych

Kangurek KAO

Kangurek Kao wiódł sobie spokojny kangurzy żywot wśród australijskiej fauny i flory. Grał z innymi kangurami w piłkę, uganiał się za motylami. Jedynym problem były zbyt wysoko latające motyle i misie koala, które czasem spadały na głowę. Pewnego pięknego dnia w czasie popołudniowej przebieżki został złapany przez złowrogich ludzi (kto wie, czy nie wysłanników producenta gry). Obudził się w klatce z parą rękawic bokserskich, które od zawsze ludzie zakładali kangurom, gdy chcieli, aby te zapewniły im rozrywkę.

Gra "Kangurek Kao" urzeka od pierwszego wejrzenia. Trudno oprzeć się urokowi żółtego torbacza, którego smutną historię poznajemy z filmu rozpoczynającego grę. Naszym zadaniem jest pomóc kangurkowi wydostać się na wolność - do której droga wiedzie przez 25 głównych i kilkanaście dodatkowych poziomów gry.

"Kangurek Kao" jest grą zręcznościową (tzw. platformówką), w której działaniami bohatera kierujemy zza jego pleców, podobnie jak w "Raymanie". Po drodze możemy zbierać różne gadżety, głównie złote monety, które w odpowiedniej ilości dają nam dodatkowe życie. Na początku poruszamy się w typowo kangurzy sposób - skokami naprzód. Na dalszych etapach, aby przejść, musimy używać lotni, motorówki czy snowboardu, a w czasie wędrówek trafimy, oprócz zwykłej dżungli, do ponurych lochów czy na stację kosmiczną.

Kangurek KAO

Producent: X-Ray

Dystrybutor: LEM

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium II 266, 64 MB RAM, akcelerator grafiki trójwymiarowej

Cena: 49 zł

Metal Gear Solid

Solid Snake to niepokonany agent oddziału do zadań specjalnych, którego musimy przeprowadzić samotnie przez wyjątkowo niebezpieczną misję. Kilku jego byłych kolegów zbuntowało się przeciw rządowi i opanowało położoną na Alasce bazę z rakietami jądrowymi. Żądają wydania szczątków jednego z najsławniejszych przestępców w dziejach świata, którego zamierzają wskrzesic (sklonować?). Ten scenariusz ożywiają niezłe dialogi i akcja, która każdemu może podnieść poziom adrenaliny.

"Metal Gear Solid" to najbardziej dotychczas udana konwersja konsolowego hitu na PC. Równocześnie jest to także jedna z pierwszych na PC gier z gatunku "tactical espionage" - połączenie gry akcji ze specyficzną przygodówką. Snake nie jest komputerowym Rambo - chociaż świetnie posługuje się bronią, to sukces jego misji zależy przede wszystkim od zręczności i umiejętności pozostawania niezauważonym.

Metal Gear Solid

Producent: Microsoft

Dystrybutor: APN Promise

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium II 233MHz, 32MB RAM, akcelerator grafiki trójwymiarowej

Cena: 139 złotych

Panzer General 3: Scorched Earth

Jedna z niewielu turowych gier strategicznych, które wymagają akceleratora grafiki trójwymiarowej. Dopalacz przydaje się po to, aby móc lepiej pokazać pole walki w jednej z czterech rozgałęzionych kampanii wojennych na froncie wschodnim podczas II Wojny Światowej. "Panzer General III" to kontynuacja znanej serii gier strategicznych z okresu II wojny światowej, istotnie rozbudowana w stosunku do poprzedników (m.in. musimy liczyć się z umiejętnościami wojskowymi podlegających nam pododdziałów). Jako aliancki lub niemiecki generał możemy sprawdzić swoje siły w bitwach od kampanii wrześniowej po ofensywę na Berlin w kwietniu 1945 r. Chociaż pedantyczni wielbiciele militariów mogliby czasami wysuwać zastrzeżenia wobec historycznej dokładności scenariuszy, to "Panzer General" stanowi dla każdego wielbiciela gier strategicznych bardzo wciągającą zabawę.

Panzer General 3

Producent: SSI

Dystrybutor: Play-it

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium II 266MHz, 32MB RAM, akcelerator grafiki trójwymiarowej

Cena: 99 złotych

Red Alert 2

"Red Alert 2" to dwuwymiarowa strategia militarna rozgrywana w czasie rzeczywistym. Przedstawia alternatywną wizję historii najnowszej. Po wynalezieniu urządzenia do podróży w czasie Sowieci, którzy przejęli nad nim kontrolę, rozpoczynają pod dowództwem Stalina zwycięski marsz na Europę. Aliantom udaje się jednak ostatecznie odeprzeć Armię Czerwoną. Schedę po Stalinie przejmuje Aleksiej Romanow cieszący się zaufaniem Zachodu. Oficjalnie pragnie pokoju, po kryjomu jednak przygotowuje potężną armadę. W "Red Alert 2" uderza znienacka na USA. Sterowce z sierpem i młotem rzucają cień na Manhattan. Statua Wolności, podobnie jak Amerykanie, traci głowę. Rosyjskie czołgi są już w Teksasie i Kalifornii. Amerykanie po raz pierwszy w historii walczą przeciw najeźdźcom.

Misje są zróżnicowane i rzadko kiedy można je przejść zgodnie z regułą: zbierać surowce - umocnić się - zbudować siły - przejść do kontrataku. Czasami mamy do wyboru garść żołnierzy i żadnej szansy na wsparcie, a cel misji można osiągnąć wyłącznie "sposobem". Dość często zdarza się, że sytuacja ulega zmianie w trakcie misji, na co nie byliśmy przygotowani. Dodaje to pikanterii rozgrywce i sprawia, że gra nie zaczyna szybko nużyć. Miłośnicy pierwszej gry z cyklu "Red Alert" ucieszą się także z powrotu Tani - ostrej babki w służbie sił USA, która jednym strzałem z pistoletu kładzie każdego Iwana.

Red Alert 2

Producent: Westwood

Dystrybutor: IM Group

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium II 266 MHz, 64 MB RAM

Cena: 139 zł

Sanity: Aiken's Artifact

[obrazek: sanity]

Akcja gry dzieje się w roku 2028, kiedy ludziom udało się w pełni wykorzystać w pełni ukryte siły umysłu (obecnie podobno korzystamy tylko w 5 proc. z jego potencjału). W rezultacie dało to im do dyspozycji potężne siły - można było np. wywoływać z powietrze kule ognia i miotać je w przeciwnika wyłącznie mocą umysłu. Z tych możliwości skorzystali zarówno przestępcy, jak i ścigający ich stróże prawa.

W grze wcielamy się w postać agenta Caina, nieustraszonego policjanta, który równie sprawnie posługuje się karabinem, jak i siłami psionicznymi (głos pod jego postać podkłada znany amerykański raper Ice T). Czeka go szereg niebezpiecznych starć z potężną organizacją przestępczą, na której czele stoi czarny charakter o imieniu Golgotham. Gra ma świetną trójwymiarową grafikę (teren gry oglądamy w nietypowy sposób - z góry) i widowiskowe efekty specjalne.

Sanity: Aiken's Artifact

Producent: Electronic Arts

Dystrybutor: IM Group

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium II 300MHz, 64MB RAM, akcelerator grafiki trójwymiarowej

Cena: 129 złotych

Silkolene Honda Motocross GP

Symulator wyczynowego jednośladu. Ścigamy się po 12 torach, które wywołałyby depresję u każdej ekipy robót drogowych - garby, górki, wilcze doły to tutaj standard. Trzeba uważać, by się na tych przeszkodach nie przewrócić, bo już jedna wywrotka mocno podważa sens kontynuacji wyścigu. Wyjechanie poza trasę również kończy się wyleceniem z siodełka. Przeciwnicy nie dają nam żadnych forów, więc chcąc dojechać do mety na pierwszym miejscu, należy opanować motocykl do perfekcji. Dostępne modele różnią się pojemnością silnika (125, 250, 500 cm sześc.) , przyspieszeniem, prędkością, przyczepnością itd. Możemy ścigać się w turnieju lub pojedynczych wyścigach.

Silkolene Honda Motocross GP

Producent: Midas Interactive

Dystrybutor: Techland

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium 166 MHz, 16 MB RAM, akcelerator grafiki trójwymiarowej

Cena: 59 złotych

Tomb Raider Chronicles

To już piąte spotkanie z najbardziej znana wirtualna gwiazda przemysłu komputerowej rozrywki, Lara Croft, archeolog o temperamencie Indiany Jonesa i kształtach Pameli Anderson. Ponieważ Lara zginęła na końcu czwartej części (podobno, bo w produkcji jest już część szósta gry), piąta stanowi zbiór jej czterech pomniejszych przygód - połączonych wstawkami filmowymi, w których przyjaciele wspominają jej nadzwyczajne wyprawy. Ta smutna okoliczność nie wpływa wcale atrakcyjności gry - każdy fan Lary będzie z niej zadowolony. Tym razem odwazna pani archeolog w poszukiwaniu tajemniczych przedmiotów z przeszłości odwiedzi m.in. zatopionego niemieckiego u-boota i podziemia Koloseum w Rzymie.

Tomb Raider Chronicles

Producent: Eidos

Dystrybutor: IM Group

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium II 300MHz, 32MB RAM

The Longest Journey

April Ryan, bohaterka gry przygodowej "najdłuższa podróż", to niezbyt udana studentka akademii sztuk pięknych w Stark, ponurej postindustrialnej metropolii (rok akademicki 2209/2210). Oprócz technokratycznego Stark istnieje jeszcze równolegle kraina magii, Arkadia, i April jest jedną z niewielu osób, które mogą się pomiędzy nimi przenosić. Jest także jedną z niewielu osób, która może zapobiec niebezpieczeństwu grożącemu obu światom. Żeby uratować Arkadię, musimy bezpiecznie przeprowadzić April przez wiele groźnych przygód - od pozbycia się natrętnego sąsiada-podrywacza z pokoju obok po przedostanie się do pilnie strzeżonego gmachu policji w Stark. To tylko niektóre z zadań, jakie trzeba rozwiązać - gra zajmuje 4 płyty CD, a nawet doświadczony miłośnik przygodówek musi poświęcić na jej przejście kilkadziesiąt godzin. W polskiej wersji gry głosu April użyczyła znana aktorka Edyta Olszówka.

The Longest Journey

Producent: Funcom

Dystrybutor: CD Projekt

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium 200MHz, 32MB RAM

Cena: 99 złotych

Zeus: Pan Olimpu

W tej grze możemy wcielić się w rolę budowniczego starożytnego miasta. Naszym zadaniem jest nie tylko wznoszenie imponujących gmachów, ale również dbanie o zdrowie, edukację, wyżywienie, pracę i dobre samopoczucie mieszkańców, odpowiedni stan dróg i mostów oraz należytą ściągalność podatków. Ponadto trzeba jeszcze oddawać odpowiednią cześć bogom (którzy lubią bardzo kosztowne świątynie) i wykonywać specjalne misje - np. sprowadzić Herkulesa, który poradzi sobie z pustoszącą okolicę hydrą lernejską (Herkules również lubi wygodne życie). Wszystko to wymaga nieprzeciętnego talentu organizacyjnego i dużej umiejętności planowania - i stanowi prawdziwe wyzwanie dla każdego komputerowego stratega. Zarówno antyczny świat, jak i jego bogowie przedstawieni są w grze z lekkim przymrużeniem oka, co jeszcze dodaje jej uroku.

Zeus: Pan Olimpu

Producent: Sierra

Dystrybutor: Play-it

Minimalne wymagania sprzętowe: PC Pentium 166MHz, 32MB RAM

Cena: 129 złotych

opr. Marcin Bójko, Adam Leszczyński, Olaf Szewczyk, Piotr Stanisławski

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.