Co się wydaje na DVD

K-PAX

Na dworcu kolejowym w Nowym Jorku pojawia się znikąd człowiek (Kevin Spacey), który twierdzi, że jest przybyszem z obcej planety. Nie ma się co dziwić, że ląduje w szpitalu dla psychicznie chorych. Na imię ma Prot. Jego niezwykła osobowość intryguje terapeutę Marka Powella (Jeff Bridges), który zaczynał już nudzić się jako psychiatra. Pensjonariusze wierzą przybyszowi, że jest z innej planety. A doktor, człowiek bywały i wykształcony... wcale nie jest przekonany o szaleństwie.

Film zrealizowany bardzo skromnymi środkami, ale fascynujący. Warto go obejrzeć, warto mieć w swojej kolekcji. Na płycie znajdziemy reportaż z planu filmowego i wywiady z twórcami filmu. Co ciekawsze, gdy wchodzimy do głównego menu płyty DVD, za każdym razem wita nas ono inną szatą graficzną. Znakomicie pasuje to do atmosfery niepewności budowanej przez cały czas trwania filmu. Czy Prot rzeczywiście przyleciał z K-PAX?

film *****

dodatki ****

Dystrybucja Vision

Cena: 68

Gorączka sobotniej nocy

Johnny Mannero, chłopak z biednej dzielnicy, na co dzień pracuje w sklepie z farbami. Gdy nadchodzi sobotni wieczór, starannie układa fryzurę w "kaczy dziób", zakłada błyszczącą koszulę, obcisłe dzwony i rusza z kolegami na dyskotekę, gdzie staje się władcą parkietu.

Rolę Johnny'ego zagrał John Travolta, który był już wtedy (1977 rok) bożyszczem nastolatek. Dochodziło do tego, że jego fani blokowali plan zdjęciowy i ekipa filmowa musiała uciekać się do forteli, by przechytrzyć tłum. Twórcy filmu nie mieli pojęcia, czy stworzyli arcydzieło, czy szmirę. Premiera zbiegła się w czasie z gorącymi protestami Amerykanów przeciwko kulturze dyskotekowej. Okazało się, że jednak, że film zarobił ponad 180 milionów dolarów, wypromował modę na rytm disco, wielkie kołnierze i stał się kultowym filmem młodzieżowym przełomu lat 70. i 80.

Na płycie znajdziemy obszerny reportaż nakręcony 20 lat po zrealizowaniu "Gorączki". Są w nim wywiady z aktorami, reżyserem i choreografami.

film ***

dodatki ****

Dystrybucja ITI

Cena: 86 zł

Droga do wolności

Okrutny w swym realizmie film o japońskim obozie jenieckim w Singapurze. Pokazuje historię 120 żołnierzy brytyjskich uwięzionych i nieludzkimi metodami zmuszanych do pracy ponad siły przy budowie linii kolejowej. Film oparty jest na faktach. To opowieść kapitana Ernesta Gordona, który dostał się w czasie wojny do obozu jenieckiego.

Na płycie znajdziemy półgodzinny reportaż z planu filmowego i trochę dodatków "do poczytania".

film ***

dodatki ***

Dystrybucja: Monolith

Cena: 85

Opracowano dzięki uprzejmości Merlin.pl ( http://www.merlin.pl )

Recenzje filmów znajdziesz w naszym portalu: www.gazeta.pl/film