Sztuczna inteligencja może zrewolucjonizować naukę języków obcych, ale pod warunkiem, że będzie służyć ludziom, a nie ich zastępować. British Council przedstawia raport, w którym apeluje o etyczne, sprawiedliwe i inkluzywne wykorzystanie AI w edukacji – zwłaszcza w nauce, nauczaniu i ocenianiu języka angielskiego. Dokument ‘Human-centred AI: Lessons for English Learning and Assessment’ porusza potrzebę przyjęcia podejścia bardziej skupionego na człowieku przy wyborze i wdrażaniu technologii. Ta rekomendacja opiera się na badaniach i jasno określonych celach edukacyjnych, a w jego centrum znajdują się potrzeby uczniów i uczenic oraz większa inkluzywność.
Rola nauczycieli oraz nauczycielek, współpraca ekspertów i ekspertek z różnych dziedzin oraz znajomość AI przez wszystkich uczestników systemu edukacyjnego są kluczowe, by posługiwać się sztuczną inteligencją w sposób, który wzbogaca i sprawia, że proces nauki i oceniania staje się bardziej elastyczny. Zapewnienie dostępu do tych nowych technologii, aby mogły być stosowane przez każdego, oraz wykorzystanie ich pełnego potencjału do personalizowania doświadczeń edukacyjnych i różnych potrzeb uczniów, oraz uczennic, to kolejne ważne tematy poruszane w opracowaniu British Council.
Nie możemy oddać przyszłości edukacji w ręce algorytmów. AI to narzędzie, ale to ludzie nadają mu kierunek" – mówi dr Mariano Felice, autor raportu British Council oraz starszy badacz i ekspert ds. oceny języka i nauki angielskiego. „Nie powinniśmy pozostawiać kluczowych decyzji, takich jak te dotyczące edukacji, w rękach maszyn, ponieważ wiążą się z nimi kwestie regulacyjne i prawne. Nie da się również oddzielać moralności i etyki od obszaru edukacji. Sztuczna inteligencja nie powinna być traktowana jako magiczne rozwiązanie. To potężne narzędzie, ale tylko wtedy, gdy nauczyciele, nauczycielki, uczniowie i uczennice wiedzą, jak mądrze z niego korzystać – dodaje dr Felice.
Jak wynika z badań relacja z nauczycielem, czy nauczycielką to dla 78% Polaków i Polek kluczowy element nauki języków.[1]
Choć sztuczna inteligencja może przyspieszyć naukę, większość z nas wciąż obawia się jej bezosobowego charakteru. Technologia nie zastąpi motywującego spojrzenia, żartów na lekcji czy wsparcia w trudnych momentach. Gdy mamy wybór: nauczyciel, bądź nauczycielka, czy sztuczna inteligencja – wybieramy człowieka – dodaje Karolina Kasperska, Head of English and School Education.
Nowe technologie mogą pomóc w nauce i ocenianiu języka angielskiego, ale kluczowe decyzje muszą podejmować eksperci. Wśród najważniejszych wyzwań wymieniane są: zapewnienie równego dostępu do AI, odpowiedzialne wdrażanie nowych narzędzi, połączenie sztucznej inteligencji z tradycyjną rolą nauczyciela i nauczycielki.
O dr Mariano Felice
Mariano kieruje strategią sztucznej inteligencji (AI) w zakresie nauki i oceny języków w British Council. Jego rola obejmuje badanie zastosowań przetwarzania języka naturalnego (NLP) w ocenie językowej, udzielanie strategicznych wskazówek dotyczących rozwoju i wdrażania rozwiązań AI oraz promowanie umiejętności posługiwania się AI i odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii.
Mariano, mając ponad dziesięcioletnie doświadczenie w tym obszarze, pracował nad szerokim zakresem tematów, takich jak korekta błędów gramatycznych, automatyczne rozpoznawanie błędów, ocena systemów, generowanie testów typu cloze oraz przewidywanie trudności zadań. Opublikował wiele prac naukowych na czołowych konferencjach NLP i jest regularnym prelegentem na międzynarodowych konferencjach. Mariano jest również wykładowcą wizytującym na Uniwersytetach w Reading i Cambridge.
O British Council
British Council jest organizacją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Buduje więzi, zrozumienie i zaufanie między osobami mieszkającymi w Wielkiej Brytanii i krajach na całym świecie. Działa w dziedzinach sztuki, kultury, edukacji i nauczania języka angielskiego.
Pracuje z ludźmi w ponad 200 krajach i terytoriach, a stacjonarnie znajduje się w ponad 100 krajach. W latach 2022-2023 British Council dotarło do 600 milionów ludzi.
https://www.britishcouncil.pl/
[1] Za: „Czy sztuczna inteligencja zastąpi wkrótce nauczycieli języków obcych?", dostęp, 21.02.2025: https://preply.com/pl/blog/czy-ai-zastapi-nauczycieli-jezykow-obcych/
Materiał promocyjny PR marki British Council.