Wakacje a język - jak pomóc dziecku przełamać barierę językową?

W końcu nadeszły - długo wyczekiwane wakacje! Chcesz wysłać swoje dziecko na zagraniczny obóz, ale boisz się, że będzie miało blokadę przed mówieniem w języku obcym? Spokojnie, możesz pomóc maluchowi pokonać ten strach. Jak? Podpowiadamy!

Rozmawiaj! 

Język obcy jest łatwiejszy do przyswojenia dla dzieci, które mają okazję korzystać z niego w codziennych sytuacjach. Możemy zachęcić dziecko do rozmów z rodzeństwem lub przyjaciółmi. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto postawić na konsultacje z native speakerami, podczas których dziecko nie będzie miało możliwości porozumiewania się w swoim ojczystym języku — jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej skutecznych sposobów nauki. 

Gry i zabawy językowe 

Dobrym pomysłem jest wprowadzenie gier i zabaw językowych, które angażują dziecko w aktywne korzystanie z języka obcego. Dzięki temu nauka stanie się przyjemniejsza i bardziej atrakcyjna, a mówienie mniej stresujące. Warto też czytać książki lub opowiadać w bajki w obcym języku.  

Nowoczesne technologie 

Zagraniczne podróże to niewątpliwie wspaniałe doświadczenia, które pozwalają odkrywać nowe miejsca, a także nawiązywać nowe przyjaźnie. Dla niektórych dzieci jednak języki obce mogą stanowić przeszkodę z powodu braku umiejętności mówienia w języku angielskim, niemieckim czy francuskim. Aby zaoszczędzić sobie i dziecku stresu, warto podpowiedzieć maluchowi, aby korzystał z nowoczesnych technologii i w krytycznej sytuacji sięgnął po smartfon. Istnieją liczne aplikacje mobilne, które tłumaczą na bieżąco rozmowy czy teksty. Niektóre z tych aplikacji umożliwiają skanowanie znaków i tłumaczenie ich na bieżąco, co jest niesamowicie przydatne przy czytaniu menu w restauracji czy ulotek informacyjnych. Jeśli więc podczas wakacji Twoje dziecko planuje porozumiewać się za pomocą telefonu, pamiętaj aby miało też zawsze pod ręką powerbank, aby nie zostało bez dostępu do tłumaczeń w ważnych momentach! 

Gdy WiFi zawiedzie

Pamiętaj, że WiFi bywa zawodne i nie zawsze jest możliwość szybkiego sprawdzenia słówek czy wyrażeń na bieżąco. Z tego względu dobrze mieć przy sobie nie tylko telefon, lecz książkę z rozmówkami obcojęzycznymi kraju, do którego wybiera się Twoje dziecko. Jak na dzisiejsze czasy jest to trochę oldschoolowe rozwiązanie, ale niewątpliwie dzięki niemu szybko sprawdzimy podstawowe zwroty przydatne w podróży, które będą dobrą bazą, by nawiązać kontakt na miejscu. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że „rozmówki" zmieszczą się w kieszeni, dlatego wszędzie można je zabrać.

Podstawowe zwroty

Wiadomo — można dogadać się na migi, bo gesty są najczęściej uniwersalne. Jednak przed wyjazdem do obcego kraju warto nauczyć się podstawowych zwrotów. Zdecydowanie ułatwi to funkcjonowanie. Warto zapamiętać nie tylko zwroty grzecznościowe, ale i te praktyczne jak np. „Gdzie jest szpital?", „Jak dojść na dworzec?", czy „Ile kosztuje bilet?". Jeśli Twojemu dziecku uda się przyswoić wyrażenia kluczowe w danych sytuacjach, poczuje się pewniej i bezpieczniej. Są jednak sytuacje, gdy znajomość 10-20 zwrotów nie wystarczy, dlatego dobrze wcześniej zaplanować naukę. Możesz skorzystać z platformy Preply. Jeśli zależy Ci na efektywnej nauce, zapisz dziecko na internetowy kurs, który łączy zajęcia z lektorem z ćwiczeniami na platformie on-line. Platformy, takie jak Preply, umożliwiają naukę angielskiego online (oraz innych języków obcych) we własnym domu. Można uczyć się dowolnym momencie na komputerze, tablecie lub telefonie, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – w domu czy za granicą na wakacjach.

Materiał Promocyjny Public Relations Preply

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.