Jak przygotować dziecko na rozwójsztucznej inteligencji?

94,2% rodziców wskazało w badaniu, że edukacja dzieci w kontekście sztucznej inteligencji jest potrzebna. Jednocześnie 98,6% jest zdania, że szkoła nie jest przygotowana do nauki o AI, a jedynie 23,2% osób uważa, że to oni sami jako rodzice są powinni wziąć na siebie ciężar nauczania o sztucznej inteligencji. Jak w takim razie przygotować swoje dziecko na najbardziej rewolucyjną technologię naszych czasów?

W maju tego roku szkoła programowania dla dzieci Coding Powers przeprowadziła wśród 100 rodziców anonimowe badanie ankietowe z zakresu sztucznej inteligencji (AI) w edukacji. Wyniki wskazują dość jednoznacznie na to, że rodzice widzą potrzebę kształcenia swoich dzieci w zakresie AI. Jednocześnie są zdania, że szkoła nie jest przygotowana do nauki o sztucznej inteligencji.

Ciężko przejść obojętnie obok zagadnienia sztucznej inteligencji. Jedni widzą w niej szansę na rozwój cywilizacyjny i wygodne życie, drudzy początek zagłady gatunku ludzkiego. Jednak niezależnie od tego którą grupę reprezentujesz, trzeba powiedzieć sobie jasno, że technologia AI jest już częścią naszego życia.

 

Jeśli jesteś rodzicem i słyszałeś o sztucznej inteligencji, to prawdopodobnie przeszło Ci również przez głowę to, jaki będzie wpływ AI na świat w jakim będą żyć nasze dzieci gdy dorosną. Dlatego też 6 czerwca Coding Powers wydało pierwszy w Polsce darmowy kurs o sztucznej inteligencji dla dzieci. Ciekawostką jest to, że sam kurs został stworzony przy wykorzystaniu właśnie sztucznej inteligencji! Głosy lektorów, które można usłyszeć w kursie, zostały wygenerowane przez algorytmy analizujące tysiące godzin nagrań głosu ludzkiego.

Kurs w formie wideo prowadzony jest z kolei przez Damiana - awatara wytworzonego na potrzebę kursu, którego próbkę umiejętności można zobaczyć na powyższym nagraniu zapowiedzi kursu. To wszystko to tylko czubek góry lodowej możliwości sztucznej inteligencji, o czym mogą przekonać się młodzi absolwenci kursu, stworzonego dla dzieci od 8 roku życia.

Kurs dostępny jest na dedykowanej stronie internetowej dostępnej pod linkiem https://kursai.codingpowers.pl/

W przeprowadzonym badaniu w odpowiedzi na pytanie "W jaki sposób chciałabyś/chciałbyś aby sztuczna inteligencja wspierała edukację dzieci?" większość (46,3%) rodziców stwierdziła, że sztuczna inteligencja powinna asystować uczniom. Czy w przyszłości awatary AI zastąpią nauczycieli w szkolnych klasach? Być może, ale nawet jeśli jest to odległa przyszłość, to nie ulega wątpliwość, że sztuczna inteligencja będzie miała gigantyczny wpływ na sposób w jaki żyjemy, uczymy się i pracujemy. 45,6% rodziców prognozuje, że powstaną nowe zawody, a 23,5% obstawia, że tydzień pracy ulegnie skróceniu.

Materiał promocyjny

Jak Twoim zdaniem rozwój AI wpłynie na rynek pracy przyszłości?

Coding Powers to szkoła kodowania, oferująca indywidualne lekcje kodowania dla Dzieci w wieku od 4 do 16 roku życia. Zajęcia prowadzone są zgodnie z metodą Digital Skills 360°, stworzoną w oparciu o badania naukowe m.in Uniwersytetu Harvarda oraz wieloletnie doświadczenie w nauczaniu programowania.

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół Coding Powers w okresie od 20 maja 2024 do 30 maja 2024. Wykorzystano technikę CAWI (Computer-Assisted Web Interviewing), w której respondenci wypełniali ankietę w formie elektronicznej. Próba badawcza liczyła N=100 osób. Badanie zrealizowano za pomocą narzędzia internetowego lyssna.com, a wzięli w nim udział respondenci zrzeszeni na tej platformie. Do udziału w badaniu zaproszono osoby w wieku 30-65 lat, które zadeklarowały posiadanie przynajmniej jednego dziecka.

Materiał promocyjny

Czy edukacja dzieci w kontekście sztucznej inteligencji (AI) jest potrzebna?

Materiał promocyjny

Czy Twoim zdaniem szkoła jest przygotowana do nauki o sztucznej inteligencji (AI)?

Materiał promocyjny

Kto powinien uczyć dzieci o sztucznej inteligencji (AI)?

Materiał promocyjny

W jaki sposób szkoły powinny uczestniczyć w edukacji związanej ze sztuczną inteligencją?

Materiał promocyjny

W jaki sposób chciałabyś/chciałbyś aby sztuczna inteligencja wspierała edukację dzieci?

Materiał promocyjny

Jak Twoim zdaniem rozwój AI wpłynie na rynek pracy przyszłości?

Materiał promocyjny PR marki Coding Powers.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.