Książeczka pt. "Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte" opowiada historię małej Ukrainki Sofii, która w nowej szkole w Polsce poznaje wyjątkowo spostrzegawczą koleżankę Alinę, nazywaną przez swoich bliskich Bystre Oczko. Autorzy książki, poprzez relację dziewczynek pokazują jak ważne jest, by zwracać uwagę na innych, oferować im wsparcie i wykazywać chęć zrozumienia ich problemów. Sofia, bohaterka opowiadania, takiego wsparcia bardzo potrzebowała, gdy po ucieczce przed wojną podjęła próbę integracji w nowym kraju.
Publikacja skierowana jest do dzieci w wieku od siedmiu do dziesięciu lat, a także rodziców i wychowawców. Niesie potężne i uniwersalne przesłanie o potrzebie empatii i uważności, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć jak istotne jest współczucie, solidarność i wsparcie. Alina, a wraz z nią inne dzieci w klasie, próbują zrozumieć z jakimi emocjami zmaga się ich nowa koleżanka i w jaki sposób mogą jej pomóc. Książeczka jest nieocenionym narzędziem do omawiania z najmłodszymi zmagań i trudności dzieci dotkniętych wojną, pozbawionych domów i zmuszonych do budowania nowego życia w obcym kraju.
Didier Reynders, europejski komisarz ds. sprawiedliwości, powiedział:
"Zrozumienie doświadczeń ludzi uciekających przed wojną i dostrzeżenie ich praw ma zasadnicze znaczenie dla budowania otwartego na integrację, współczującego i sprawiedliwego społeczeństwa. Angażując dzieci już w młodym wieku poprzez siłę opowiadania historii, mamy nadzieję rozwijać poczucie empatii i solidarności, które ukształtują lepszą przyszłość dla wszystkich".
Książka "Dziewczynka, która miała oczy szeroko otwarte" promuje postawę solidarności i uznania ludzi uciekających przed wojną jako tych, którzy wymagają szczególnego wsparcia i uwagi. Może okazać się, że niektóre z tych osób są ofiarami przestępstw związanych z wojną, którym przysługują prawa obowiązujące w UE. Publikacja dostępna jest w 13 językach (angielskim, francuskim, holenderskim, bułgarskim, chorwackim, czeskim, estońskim, węgierskim, łotewskim, polskim, rumuńskim, słowackim i ukraińskim). Zostanie przekazana do szkół, bibliotek i organizacjach społecznych, aby jej przesłanie dotarło do jak największej liczby czytelników. Książka jest również dostępna w wersji cyfrowej, do pobrania za pośrednictwem strony internetowej kampanii "Będę mieć oczy szeroko otwarte". Aby za darmo pobrać książkę, wystarczy odwiedzić stronę kampanii KLIK.
Opowiadanie o przyjaźni Sofii i Aliny zostało stworzone jako rozszerzenie kampanii Komisji Europejskiej „Będę mieć oczy szeroko otwarte" podnoszącej świadomość praw przysługujących ofiarom przestępstw w UE. Kampania jest częścią pierwszej w historii Strategii UE na rzecz ofiar przestępstw. Jej celem jest dostarczenie wszystkim ofiarom przestępstw wiedzy na temat tego, jak korzystać z przysługujących im podstawowych praw i gdzie szukać wsparcia.
W UE obowiązuje zestaw praw dla wszystkich ofiar wszelkich przestępstw. Dyrektywa z 2012 r. w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw przewiduje zestaw praw dla ofiar, w tym prawo do dostępu do informacji, wsparcia i ochrony zgodnie z indywidualnymi potrzebami ofiar i prawami proceduralnymi. Ofiary mają również prawo do uznania i traktowania z szacunkiem, w sposób szczególny, dostosowany do ich potrzeb, profesjonalny i niedyskryminujący.
12 lipca 2023 r. Komisja przyjęła wniosek dotyczący zmiany Dyrektywy w sprawie praw ofiar w celu dalszego wzmocnienia praw ofiar przestępstw w UE. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ofiary przestępstw związanych z wojną korzystają z unijnych przepisów dotyczących praw ofiar, jeżeli postępowanie karne związane z tymi przestępstwami toczy się w UE.
[1] https://www.gov.pl/web/udsc/obywatele-ukrainy-w-polsce--aktualne-dane-migracyjne
[2] https://www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/ponad-polowa-ukrainskich-dzieci-uchodzcow-nie-jest-zapisana-do-szkol-w-polsce,474728.html
Materiał promocyjny PR marki Komisja Europejska.