10 lat temu wystartował program „1000 pierwszych dni dla zdrowia" poświęcony edukacji żywieniowej przyszłych rodziców i opiekunów najmłodszych dzieci w Polsce.
Inicjatywa towarzyszy mamom spodziewającym się dziecka oraz rodzicom maluchów, nie tylko na początku żywieniowej drogi, ale również przez kolejne lata. Obecnie ¾ mam deklaruje, że słyszała o idei 1000 pierwszych dni, kluczowych dla rozwoju i zdrowia ich dzieci[1]. Program, który na stałe zagościł w świadomości rodziców, spełnił i nadal realizuje swój cel – edukuje o kluczowej roli prawidłowego żywienia w czasie 1000 pierwszych dni życia czyli okresu od poczęcia do około 3. roku życia.
1000 pierwszych dni życia dziecka, już od poczęcia przez pierwsze lata życia, ma fundamentalne znaczenie dla jego zdrowia teraz i w przyszłości. To okres najintensywniejszego rozwoju i wzrostu w ciągu całego życia. Prawidłowe żywienie w tym kluczowym okresie to najlepszy sposób na wykorzystanie niepowtarzalnego okna możliwości w rozwoju człowieka.Kształtują się wtedy mechanizmy odpowiedzialne za prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny dziecka oraz jego kondycja zdrowotna.
W ramach obchodów jubileuszu 10 lat programu, dr Ewa Miśko-Wąsowska, pediatra, przygotowała 10 praktycznych zasad dla rodziców na 1000 pierwszych dni życia dziecka. Wiedzę na ich temat można pogłębić, sięgając do publikacji na stronie programu. Z okazji urodzin programu dzielę się 10 najważniejszymi zasadami, jakie dostrzegam w żywieniu najmłodszych dzieci. Kluczem do zadbania o zdrowie dziecka teraz i w przyszłości jest troska, edukacja i wiedza. Pracując na co dzień z rodzicami wiem, że bardzo często martwią się na zapas. Chciałabym przy okazji tego wyjątkowego jubileuszu życzyć wszystkim rodzicom zdrowia dla ich dzieci oraz satysfakcji z rozwoju maluchów w najważniejszym etapie ich życia - komentuje dr Miśko-Wąsowska.
10 praktycznych zasad dla rodziców na 1000 pierwszych dni życia dziecka:
Wyniki badań dotyczących sposobu żywienia i stanu odżywienia najmłodszych dzieci w Polsce zrealizowanych przez Instytut Matki i Dziecka w 2011 r. wskazywały wyraźnie: 90% badanych dzieci spożywa za dużo soli, a 80% - za dużo cukru, ponadto 80% dzieci ma dietę zbyt ubogą w wapń i witaminę D. Równie alarmujące były wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" - prawie 60% dzieci w wieku 12 miesięcy zbyt wcześnie otrzymuje żywność, która nie jest przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci.
Badania te stały się fundamentem dla powołania programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia", który powstał z inicjatywy Fundacji Nutricia i uzyskał poparcie licznych Partnerów.
Ponadto w ciągu 10 lat portal https://1000dni.pl zanotował ponad 30 milionów odsłon, a z publikowanymi treściami zapoznało się już niemal 12,5 miliona użytkowników!
Z okazji 10 urodzin Programu zapraszamy do zapoznania się z 10. najważniejszymi artykułami na portalu 1000dni.pl, które wyróżniliśmy z okazji urodzin.
Kolejny rok inicjatorzy Programu realizują postawione przed sobą zadanie - edukację żywieniową rodziców w 1000 pierwszych dni ich dzieci. Warto śledzić stronę programu, gdzie stale pojawiają się nowe, cenne porady przygotowane we współpracy z ekspertami.
[1] Świadomość idei "1000 pierwszych dni dla zdrowia". Raport z badania przeprowadzonego przez Minds & Roses na zlecenie Fundacji Nutricia w styczniu 2023 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 989 kobiet w ciąży i matek dzieci w wieku 0-3 lata.