Jak wspierać młodzież, aby zdała egzaminy z języka obcego?

W tym roku szkolnym twoje dziecko będzie zdawało egzamin ósmej klasy lub maturę z języka angielskiego lub niemieckiego? Egzaminy to ważny moment dla każdego ucznia. Wynik testu to często być albo nie być dla młodego człowieka. To on decyduje, czy uczeń dostanie się do wymarzonej przez siebie szkoły średniej lub na studia. Dlatego warto, już od pierwszych dni szkoły, zorganizować codzienność swojej latorośli w taki sposób, aby język towarzyszył mu każdego dnia. Jak zatem sprawnie przygotować się do egzaminów?

Jak wykazują wyniki badań przeprowadzone przez platformę do nauki języków obcych Babbel, polscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że umiejętności językowe są ważne w życiu ich dzieci. Aż (97%) ankietowanych wskazała, że zachęca swoje dzieci do nauki języka obcego. Dlatego też większość decyduje się na edukację pozaszkolną, aby zwiększyć szansę swoich pociech na zdanie egzaminu. Obecnie w systemie edukacyjnym, każdy absolwent szkoły średniej, technikum i ósmej klasy ma obowiązek zdawania egzaminu pisemnego z wybranego przez siebie języka nowożytnego. Jak pokazują tegoroczne dane najczęściej polska młodzież wybiera język angielski i niemiecki.? 

A jak wyglądała zdawalność w 2022 roku??? 

Średni wynik na egzaminie maturalnym podstawowym z języka angielskiego wyniósł 76%, a z języka niemieckiego – 57%. 

Natomiast ósmoklasiści uzyskali średni wynik z języka angielskiego 67%, a z języka niemieckiego – 50%. 

Jak bez stresu przygotować się do egzaminów z języków obcych. Najważniejszy jest czas! 

Wielu uczniów odkłada powtórkę i naukę do egzaminów na kwiecień. Niestety wadą takiej metody jest to, że zapamiętane na ostatni moment informacje mogą uciec z pamięci. Dodatkowo w ostatnim miesiącu dochodzi duży stres związany z samymi egzaminami. W przypadku nauki języków obcych bardzo ważną rolę odgrywa dobra organizacja i systematyczność. Im szybciej rozpoczniesz powtórkę i ustalisz jakie rzeczy są jeszcze do poprawy, tym większy sukces można osiągnąć. Dlatego warto już we wrześniu rozpocząć przygotowania do egzaminów. Dzięki temu będziesz mieć więcej czasu na naukę i mniejszą porcję materiału do przypomnienia każdego dnia. Ustalenie planu działania to pierwszy krok do sukcesu. 

Jak zaplanować naukę, aby była efektywna? 

Zanim rozpoczniesz planowanie nauki, warto przejrzeć arkusze egzaminacyjne z poprzedniego roku. Umożliwi Ci to zapoznanie się z formułą egzaminu, a także sprawdzenie twoich umiejętności językowych. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie już we wrześniu, pozwoli Ci to przygotować najbardziej efektywny plan działania. Pamiętaj! Nauka języka nie jest procesem krótkotrwałym, wręcz odwrotnie. Wystarczy każdego dnia poświęcić 20 – 30 minut, dzięki czemu nie zniechęcisz się do nauki, a mniejszymi krokami uda Ci się opanować cały niezbędny materiał. Co ważne przyswajanie języka wcale nie musi być? nudne! Jeśli będzie sprawiało Ci przyjemność, efekty będą znacznie szybsze i lepsze. Jak zatem urozmaicić naukę języka? 

Oglądaj filmy w oryginalnej wersji najlepiej z napisami - od dawna badania dowodzą, że oglądanie filmów oryginalnej wersji z napisami w języku, którego chcemy się nauczyć pozwoli przyswoić słówka, zwrócić uwagę na ich pisownię i wymowę. 

Czytaj artykuły i książki w języku, który chcesz opanować– metoda ta sprzyja utrwalaniu słownictwa, pozwala też szybciej rozumieć i przyswajać nowe konstrukcje językowe. Na początku może wydać Ci się skomplikowana. Zacznij więc od tekstów dostosowanych do swojego poziomu zaawansowania. 

Uczestnicz w dyskusjach w języku obcym – zaproponuj rodzicom, bratu lub koleżance kilkuminutowe rozmowy w języku angielskim. Będziesz mógł w praktyce sprawdzić swoje umiejętności językowe, a dodatkowo poszerzysz zasób słów. 

Słuchaj podcastów! –to stosunkowa nowa formanauki języka, która cieszy się coraz większą popularnością. Dlaczego? Ze względu na to, że możesz ich słuchać wszędzie, w samochodzie, w drodze do szkoły, w autobusie. Podcasty to idealny sposób na rozwijanie swoich umiejętności językowych ze słuchu. Pozwala zapoznać się z nowymi zwrotami, osłuchać się z językiem. Ta metoda pomoże Ci szczególnie w pierwszej części egzaminów, kiedy to będziesz musiał odpowiedzieć na pytania, na podstawie wcześniej wysłuchanego tekstu. 

Zadbaj o swoją wiedzę w nowoczesnym stylu – zapoznaj się z aplikacjami do nauki języka 

Od czasu pandemii i nauki zdalnej, samodzielna nauka w domu stała się popularniejsza. Wiele osób decyduje na takie rozwiązanie, ponieważ nie zawsze mają oni czas na dowożenie dzieci do szkół językowych, a przepełniony plan zajęć i lekcji nie pozwala na regularne uczęszczanie na lekcje stacjonarne. Dzięki dostępowi do Internetu w tabletach czy telefonach, można uczyć się języka w dowolnym miejscu i o każdej porze. Skutecznym i atrakcyjnym sposobem, który pomoże podczas powtórek do egzaminu będą aplikacje językowe. Kursy językowe dostępne na telefonach czy komputerach są coraz bardziej multimedialne, rozbudowane i ułatwiają przyswajanie słówek, wyjaśniają gramatyczne zawiłości, pomagają w prawidłowej wymowie i pisowni. 

Aplikacje do nauki języków oferują wiele korzyści. Najważniejszą z nich jest jednak możliwość nauki za pomocą smartfonu czy tabletu w zasadzie w każdym miejscu i o każdej porze. Doskonale wiemy, jak ważny jest codzienny kontakt z językiem i nawyk regularnej nauki. Dlatego nasza aplikacja oferuje szereg narzędzi, które motywują użytkowników do systematycznej pracy. To między innymi spersonalizowane powtórki rozłożone w czasie, podcasty, gry i dialogi oparte na codziennych rozmowach prowadzonych przez native speakerów. W rezultacie każdy może dostosować naukę do swoich potrzeb, umiejętności oraz planu dnia

- mówi Piotr Wojsznis ekspert platformy do nauki języków obcych Babbel.

Jak wyglądają egzaminy z języka angielskiego i niemieckiego? 

Aby ustalić plan nauki i być jak najlepiej przygotowanym do egzaminów ósmej klasy i matury z języka angielskiego i niemieckiego, należy dowiedzieć się, jakie są oczekiwania na egzaminie i jak będzie on wyglądał.? 

Co zmieni się na egzaminach maturalnych w 2023 roku? Poza przystąpieniem do egzaminu pisemnego (na poziomie podstawowym lub rozszerzonym), uczniowie będą zdawali także egzamin ustny. Egzamin pisemny obejmuje: rozumienie ze słuchu, rozumienie tekstów pisanych, znajomość środków językowych, wypowiedź pisemną. Czas trwania pisemnych egzaminów pozostaje bez zmian: na poziomie podstawowym - 120 minut, na poziom rozszerzonym - 150 minut, na poziomie dwujęzycznym 180 minut. Aby zdać egzamin maturalny z języka angielskiego lub niemieckiego, musisz uzyskać przynajmniej 30% z części pisemnej i przynajmniej 30% z części ustnej. 

A jak wygląda egzamin ósmoklasisty?? 

Egzamin z języka angielskiego składa się z następujących modułów: słuchania, czytania (zadania otwarte i zamknięte), pisania (list).Czas trwania egzaminu to 90 minut. Mimo, że egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, nie można go nie zdać. 

Ważne: Do końca września każdy rodzic musi podpisać deklarację jaki język obcy będzie zdawało jego dziecko.? 

O Babbel  

Babbel tworzy i obsługuje ekosystem połączonych ze sobą doświadczeń w zakresie nauki języków obcych online, a jego celem jest tworzenie wzajemnego zrozumienia poprzez język. Oznacza to tworzenie produktów, które pomagają ludziom łączyć się i komunikować ponad kulturami. Babbel App, Babbel Live, Babbel Podcasts i Babbel for Business skupiają się na używaniu języka w prawdziwym świecie, w prawdziwych sytuacjach, z prawdziwymi ludźmi. I to działa: Badania przeprowadzone przez lingwistów z takich instytucji jak Michigan State University, Yale University i City University of New York wykazały skuteczność metod nauki języka Babbel. 

Kluczem jest połączenie humanizmu i technologii. Babbel oferuje ponad 60 000 lekcji w 14 językach, opracowanych przez ponad 180 ekspertów w dziedzinie dydaktyki, jednocześnie zachowania użytkowników są stale analizowane w celu kształtowania i dostosowywania doświadczeń uczniów. Efektem tego są stale aktualizowane, interaktywne treści z zajęciami na żywo, grami, podcastami i filmami, które ułatwiają zrozumienie nowego języka, od hiszpańskiego po indonezyjski. 

Ponieważ Babbel to platforma dla wszystkich, jego zespół jest równie różnorodny, jak jego treści. W siedzibie głównej w Berlinie i amerykańskim biurze w Nowym Jorku pracuje 750 osób z ponad 65 narodowości, które reprezentują pochodzenie, cechy i perspektywy, które pokazują, że wszyscy ludzie są wyjątkowi. Babbel sprzedał ponad 10 milionów subskrypcji, tworząc prawdziwą więź z użytkownikami. 

Copyright © Agora SA