Jak pokazać własne piękno nastolatce

Media społecznościowe to obecnie standardowy sposób komunikacji. Z tego środowiska młode dziewczęta czerpią inspiracje, dowiadują się o życiu, tam zawierają przyjaźnie i szukają akceptacji. I to w kontakcie z tego typu obrazkową, skupioną na wyglądzie, rzeczywistością, tworzą i utrwalają swoje "ja". I tu zaczyna się problem, a kampania Dove "Piękno bez filtra" ukazuje nam jego skalę. A jest nim niska samoocena nastolatków, kompleksy i retuszowanie zdjęć, które staje się odruchem.

Mama jest wzorcem

Młode dziewczyny robią sobie średnio ok. 14-tu zdjęć, by uzyskać to właściwe w ich ocenie, które mogą opublikować w swoich kanałach społecznościowych. 91 proc. dziewczyn sięgnęło po dedykowane filtry/nakładki lub modyfikowało w jakiś sposób swój wygląd, aby otrzymać idealne zdjęcie. Dane pochodzą z badań przeprowadzonych na potrzeby kampanii „Piękno bez filtra". Takie niewinne upiększanie zdjęć jest niebezpieczne, bo wynika z porównywania się i w ostateczności prowadzi do niskiej samooceny i obniżonego poczucia własnej wartości. Jak temu zaradzić?

Nadal wzorem do naśladowania dla nastolatków (61%) są rodzice, zwłaszcza mama u dziewczynek. To właśnie ona może sprawić, by młoda kobieta dorastała z wysoką samooceną oraz pewnością siebie, akceptując swoje ciało.

Jak nauczyć nastolatkę doceniania siebie

· Zwróć uwagę na swój codzienny język, bo nawet żartobliwe docinki poruszające kwestię wyglądu, mogą wrażliwego nastolatka mocno zranić i podważyć jego samoocenę.

· Nie krytykuj głośno swojego ciała – pokazuj, że je akceptujesz. Słowa mają ogromny wpływ na samoocenę, a dziecko uczy się percepcji swojego ciała od ciebie.

· Nie porównuj siebie ani tym bardziej córki do nikogo, zwłaszcza do wyidealizowanych zdjęć influencerów.

· Tłumacz, że w mediach społecznościowych widzi się tylko wycinek rzeczywistości, najlepsze momenty – pokaż nastolatce niewyretuszowane zdjęcia podziwianych przez nią osób w codziennych sytuacjach.

· Doceniaj ciało ludzkie na przykładzie swojego – pokaż dziecku rzeczy, jakich dokonało. Naucz dostrzegać intelekt i umiejętności. Podkreślaj znaczenie ruchu, sportu i zdrowia.

· Znajdź unikalny talent dziecka i ucz go doceniać się za to.

· Komplementuj za cechy wewnętrzne i umiejętności, nie koncentruj się tylko na wyglądzie.

W przewodniku „Pokochajcie siebie", wydanym przez Dove w ramach kampanii „Piękno bez filtra" znajduje się więcej narzędzi i porad, dotyczących budowania poczucia własnej wartości u nastolatków.