Jak rodzic może nauczyć nastolatka samoakceptacji

Media społecznościowe poprzez otaczanie nastolatków zdjęciami perfekcyjnych postaci w sztucznie zainscenizowanych, idealnych sytuacjach, sprzyjają powstawaniu problemów z samoakceptacją. Wrażliwi na punkcie swojego "ja" nastolatkowie odczuwają dysonans pomiędzy polukrowaną rzeczywistością, jaką widzą na Instagramie, a tym, na co patrzą w lustrze, i mają wrażenie, że nie pasują do świata. To sprzyja zaniżaniu poczucia własnej wartości. Antidotum na ten przekaz to dobre relacje w świecie offline. A budowanie akceptacji samego siebie zaczyna się w domu.

Rodzicu, zacznij od siebie

Z badań przeprowadzonych dla Dove i kampanii „Piękno bez filtra", wynika że 91 proc. polskich nastolatek przyznaje, że używa filtrów lub stosuje inne sposoby modyfikacji wyglądu, aby otrzymać idealne zdjęcie do wrzucenia na media społecznościowe. Co więcej, aż 66 proc. z nich chciałoby się mniej martwić tym, co o nich myślą inni. Jednocześnie wzorem do naśladowania dla nastolatków są dorośli, zwłaszcza rodzice. To mama może mieć pozytywny wpływ na dziecko i pomóc mu poczuć się pewniej w swoim ciele. Jak to zrobić?

· Zwróć uwagę na język, jakiego używasz na co dzień – ma on wpływ na twoją samoakceptację i uczy nastolatkę, jak postrzegać siebie. Gdy wciąż używasz sformułowań krytykujących swoje ciało, dziecko uczy się takiej percepcji swojego ciała od ciebie.

· Akceptuj siebie, pokazuj to i nie porównuj się do celebrytów oraz influencerów. Pokaż dziecku zdjęcia znanych ludzi w normalnych sytuacjach, niewyretuszowane, by odczarować idealny wizerunek.

· Doceniaj swoje ciało za wszystko, czego dokonało, za energię, zwinność, intelekt, umiejętności. Zwracaj uwagę na ruch, sport i zdrowie.

· Szukaj pozytywnych stron tego, co wydaje się dziecku słabością, znajdź jego unikalną siłę.

· Unikaj komplementowania tylko wyglądu dziecka – staraj się, by komplementy odnosiły się częściej do cech wewnętrznych i umiejętności nastolatka.

Doceniaj siebie i pokazuj to dziecku. Staraj się przedstawiać piękno jako stan umysłu i różnorodność – wtedy nastolatek właśnie tego będzie szukał w social mediach i stanie się mniej podatny na przefiltrowaną, idealną rzeczywistość obrazkową.

W nauczeniu siebie i dziecka ciałopozytywności pomoże przewodnik „Pokochajcie siebie", wydany przez Dove w ramach kampanii „Pokochaj siebie". To zbiór artykułów, narzędzi i porad, dotyczących budowania poczucia własnej wartości i edukacji na temat akceptacji własnego ciała.