W co się bawić wspólnie z dzieckiem? Zabawa w miasto sprawi przyjemność także dorosłym

Wspólna zabawa rodzica z dzieckiem niekiedy może stanowić prawdziwe wyzwanie. Rodzice nie zawsze wiedzą, w jaki sposób bawić się ze swoją pociechą lub brakuje im pomysłów na wspólne spędzenie czasu. W takich momentach warto postawić na zestawy LEGO City, które łączą w sobie świat dorosłych ze światem dzieci i gwarantują świetną zabawę dla całej rodziny.

Każdy rodzic napotyka czasem problemy podczas zabawy ze swoim dzieckiem, które wynikają z braku chęci i pomysłów na wspólne spędzenie czasu, braku komfortu w trakcie zabawy lub po prostu niewiedzy jak powinna ona wyglądać. Jak wynika z badania LEGO Play Well 2020, co trzeci rodzic przyznaje się, że ma obawy, czy potrafi bawić się ze swoim dzieckiem w odpowiedni sposób. Zupełnie inaczej postrzegają to dzieci. Aż 95 proc. z nich chce bawić się z rodzicami bez względu na ewentualne niedoskonałości. Dodatkowo najmłodsi przyznają, że zabawa w gronie rodzinnym sprawia im ogromną radość. Rodzice natomiast mają okazję je lepiej poznać, dlatego warto stawiać na zabawy przyjemne zarówno dla dziecka jak i dla rodzica.

Wspólne odkrywanie miasta

Zestawy LEGO City przedstawiają codzienne życie w mieście, które rodzice dobrze znają. Dzięki temu mogą z łatwością zainicjować wspólną zabawę. Sytuacje z miejskiego życia mogą być świetnym bodźcem do zabawy z LEGO City, zwłaszcza z nowymi zestawami, które łączą się ze sobą i pozwalają na zbudowanie własnej okolicy. Podczas zabawy dzieci same mogą decydować o tym, co wydarzy się dalej, wyobrażać sobie mieszkańców, a rodzice przy okazji mogą opowiedzieć im, co się dzieje, gdy zapali się kosz na śmieci, jak szybko policjanci zatrzymują przestępców, co robić w czasie wypadku samochodowego lub jak dbać o czystość ulic.

Nowe zestawy LEGO City oferują wiele możliwości zabawy. Dzieci mogą odegrać pościg za złoczyńcami, przejechać się szybkim samochodem sportowym, odwiedzić pizzerię, myjnię i trenować sztuki walki w centrum miasta, robić ewolucje na deskorolce czy rowerze w skateparku lub wybrać się w podróż wakacyjnym kamperem.

Lego CityLego City Lego

Poznawanie świata poprzez zabawę

Nie od dziś wiadomo, że dzieci najskuteczniej uczą się poprzez zabawę. To dzięki niej rozwijają swoje umiejętności i poznają otaczający je świat. Jeśli chcemy, aby zabawa była jeszcze bardziej wartościowa, ważna jest obecność rodziców, którzy podczas niej wspierają dziecko oraz dają mu możliwość swobodnego ustalania tempa i kierunku zabawy, a przede wszystkim zapewniają wystarczającą przestrzeń do uczenia się na błędach. Według dr Michaeli Slussareff, eksperta w dziedzinie edukacji dziecięcej, ważne jest również, aby rodzice pobudzali wyobraźnię i inwencję dziecka zadając mu pytania otwarte w trakcie zabawy, np. „Jak myślisz, co by się stało, gdyby...”, „Czy można to wykorzystać?” lub „Czy można to rozwiązać inaczej?”. Zachęca też, żeby do zabawy wybierać klocki. –

Dzieci aktywnie rozwijają swoją wiedzę i tworzą własne koncepcje w procesie uczenia się. Dlatego też praca z przedmiotami fizycznymi jest bardzo korzystna dla ich rozwoju. Kiedy tworzymy coś własnymi rękami, w mózgu zaangażowanych jest o wiele więcej ośrodków niż tylko ten odpowiedzialny za myślenie – wyjaśnia.

Rozrywka dla dzieci, relaks dla rodziców

Zabawa klockami przynosi wiele korzyści zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Pomaga dzieciom rozwijać umiejętności, współdziałać i komunikować się z rodzicami, wzmacniać ich więzi, a także uczy samodzielności i kompetencji emocjonalnych. Wspólne budowanie rozwija umiejętności społeczne, wartości wspólnoty, dzielenia się, a także poczucie humoru. Oprócz tego taka czynność manualna ma uspokajający wpływ zarówno na dzieci, jak i na dorosłych, którzy mają tendencję do czucia się bardziej zrelaksowanymi i bezpiecznymi, gdy doświadczają powtarzalności, przewidywalności i rytmu. Ponadto pozwala rodzicom na odwrócenie uwagi od typowych problemów zawodowych i życiowych, które zazwyczaj są związane z innymi bodźcami niż aktywność manualna.

Ale najlepszą radą, jaką można dać rodzicowi, jest słuchanie opinii swoich dzieci - to one są najlepszymi na świecie ekspertami od zabawy!

Więcej o: