Nowe puszki NAN 2 w 100 proc. nadają się do recyklingu

NAN 2 to pierwsza globalna marka zajmująca się żywieniem, która wykorzystuje wieczka i miarki otrzymywane na bazie surowców roślinnych. To rozwiązanie pozwala zatroszczyć się o dobro planety, gwarantując jednocześnie niezmienną, wysoką jakość i bezpieczeństwo produktu.

Nestlé do ponad 150 lat jest ekspertem w zakresie badań związanych z żywieniem niemowląt i małych dzieci. Ich wyniki są wykorzystywane w praktyce przy tworzeniu i udoskonalaniu produktów firmy. Troska o zdrowie przyszłych pokoleń to jednak nie tylko prawidłowe żywienie najmłodszych, to także dbałość o planetę, na której będą żyć. Na rynku właśnie pojawiają się nowe opakowania mlek modyfikowanych NAN 2 w 100 proc. nadające się do recyklingu.

Wieczko i miarka

Dotychczas plastikowe wieczka i miarki w opakowaniach mlek modyfikowanych otrzymywane były z paliw kopalnych. Tak uzyskane elementy są bezpieczne i funkcjonalne, jednak surowiec, z którego powstały, będzie odtwarzać się miliony lat. Niezmiernie ważne było więc znalezienie rozwiązań opartych w jak największym stopniu na surowcach odnawialnych. Udało się to osiągnąć, wykorzystując trzcinę cukrową – wieczka w nowych opakowaniach mlek modyfikowanych NAN 2 otrzymywane są w 66 proc., a miarki aż w 95 proc. z tego odnawialnego surowca roślinnego. Potwierdza to certyfikat niezależnej instytucji – TUV Austria. Co ważne, tak otrzymywany plastik ma tak samo dobre właściwości ochronne jak plastik otrzymywany tradycyjnymi metodami oraz w tym samym stopniu nadaje się do recyklingu. Jednocześnie ze zmianą technologii otrzymywania wieczka i miarki zmniejszono także intensywność ich barwy – pozwoli to dodatkowo zwiększyć ich przydatność do recyklingu.

Dostawcy trzciny cukrowej, która wykorzystywana jest do produkcji opakowań NAN 2 dbają, by pozyskiwana była w sposób odpowiedzialny i zagospodarowana w jak największym stopniu. To bardzo wydajny surowiec – tu wszystko można wykorzystać. Z trzciny otrzymywany jest najpierw cukier, wykorzystywany w celach spożywczych, a z pozostałości mogą powstać:

  • Żywica, z której wytwarzane są plastikowe elementy opakowań mlek modyfikowanych NAN 2;
  • Biomasa (biogaz), stanowiący ekologiczne paliwo, dostarczające energii niezbędnej w procesie przetwórstwa trzciny;
  • Naturalny nawóz bogaty w składniki odżywcze, wykorzystywany do nawożenia pól.
  • Korpus puszki i wewnętrzna osłona

Puszki mlek modyfikowanych NAN 2 powstają ze stali. To surowiec, który może być wykorzystywany praktycznie w nieskończoność bez jakiejkolwiek utraty jakości. Niezwykle łatwe jest jego odzyskiwanie i ponowne przetwarzanie. W ten sposób ograniczana jest ilość powstających odpadów, a bezcenne zasoby i w konsekwencji środowisko, skuteczniej chronione. Także wewnętrzna osłona z folii aluminiowej nadaje się do recykling

To jeszcze nie wszystko…

Nowe opakowania są dobre nie tylko dla maluszków, które otrzymają produkt tej samej jakości, tak samo bezpieczny i świeży, ale także dla środowiska. To równie ważne, bo przyszłość dzieci zależna jest przecież od przyszłości planety, a ich zdrowie, od jej kondycji. Nestlé zobowiązało się, że wszystkie opakowania produktów do 2025 roku będą nadawały się do recyklingu. Nad opracowywaniem nowych rozwiązań pracuje powołany specjalnie w tym celu w 2018 roku, zlokalizowany w Szwajcarii, Instytut Badań nad Opakowaniami Nestlé. Ciągle trwają prace, by surowce odnawialne, wykorzystywać do otrzymywania opakowań kolejnych produktów. Firma współpracuje również z lokalnymi jednostkami, by zwiększyć możliwości ponownego przetwarzania i wykorzystywania odpadów.

Co jeszcze robi Nestlé dla środowiska?

  1. Ograniczanie śladu węglowego produktów, czyli związanej z nimi całkowitej emisji gazów cieplarnianych. Jest to możliwe dzięki współpracy z rolnikami i innymi dostawcami oraz wdrażaniu w fabrykach najnowszych technologii. W latach 2010-2019 działania te pozwoliły na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 18% w przeliczeniu na tonę produktu.
  2. Zwiększanie wykorzystania surowców odnawialnych – dążenie do pozyskiwania energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania fabryk w 100 proc. ze źródeł odnawialnych. Dziś ponad 44 proc. energii elektrycznej we wszystkich fabrykach Nestlé pochodzi ze źródeł odnawialnych, a co 3. fabryka mlek modyfikowanych NAN 2 korzysta już wyłącznie z takich źródeł energii.
  3. Zmniejszenie zużycia wody – fabryki Nestlé, w których powstają produkty dla niemowląt i małych dzieci w latach 2010-2019 aż o 40 proc. ograniczyły ilość tego cennego surowca wykorzystywaną w przeliczeniu na tonę produktu.

Dodatkowo wszystkie fabryki Nestlé posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Środowiskowego ISO 14001.

Ważna informacja

Zdrowa dieta matki w czasie ciąży i po porodzie pomaga gromadzić składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży, przygotowuje do okresu laktacji i pomaga ją utrzymać. Gdy maluszek przyjdzie na świat, najlepszym dla niego sposobem żywienia jest karmienie piersią. Mleko mamy zapewnia mu bowiem doskonale zbilansowaną dietę i chroni przed chorobami. Jeśli zdecydujesz się karmić piersią, zadbaj, by Twoja dieta była zdrowa i prawidłowo zbilansowana. Jeśli zdecydujesz się nie karmić piersią, pamiętaj, że ta decyzja jest trudna do odwrócenia. Stosowanie mleka modyfikowanego niesie ze sobą konsekwencje socjalne i finansowe, które powinnaś wziąć pod uwagę. Dodatkowo, rozpoczęcie częściowego dokarmiania butelką spowoduje zmniejszenie ilości wytwarzanego mleka. Dla zdrowia Twojego dziecka ważne jest, by mleko modyfikowane przygotowywać, stosować i przechowywać zawsze zgodnie z informacją na opakowaniu. Przed podjęciem decyzji dotyczącej karmienia malucha porozmawiaj z lekarzem lub położną. Wskazówki specjalistów pomogą Ci odpowiednio przygotować się do karmienia piersią oraz utrzymać laktację.

O Nestlé Polska S.A.

Nestlé Polska S.A. to, należący do grona liderów, producent m.in. produktów dla niemowląt i małych dzieci. W portfolio firmy znajdują się m.in. mleka modyfikowane, kleiki, kaszki, dania w słoiczkach, soki i nektary, deserki i przekąski dostępne pod markami NAN 2, LITTLE STEPS 2, Gerber, Gerber Organic, Nestlé, BOBO FRUT, Yogolino czy Sinlac. Naszym celem jest nie tylko wspomagać rodziców w trosce o żywienie i zdrowie ich dzieci, ale także edukować ich w zakresie znaczenia diety dla prawidłowego rozwoju i wzrostu maluchów oraz zasad jej właściwego bilansowania.