Czy wiesz, co ogląda Twoje dziecko? Podpowiadamy jak korzystać z funkcji kontroli rodzicielskiej

Bogata biblioteka filmów, seriali i kreskówek z całego świata przyciąga na Netflix rzesze dzieci i rodziców. Teraz, właśnie z myślą o rodzinach, serwis udoskonalił funkcje kontroli, dzięki czemu rodzice mogą sami decydować, co powinna oglądać ich pociecha. Podpowiadamy jak w prosty sposób utworzyć profil z ograniczeniem wiekowym, ustawić kod dostępu, przeglądać historię profilu dla dzieci i wiele innych.

W swojej bogatej ofercie Netflix posiada wiele tytułów zaadresowanych zarówno do najmłodszych użytkowników, jak i dla tych trochę starszych. Wśród nich - nagradzane filmy animowane takie jak „Klaus”, popularne seriale dzieci takie jak „Potężny mały Bheem”, czy też programy interaktywne, jak „Carmen Sandiego: Kraść albo nie kraść”. Na platformie znajdziemy również prawdziwe klasyki kina animowanego – Netflix cyklicznie uzupełnia swoją bibliotekę o kolejne popularne tytuły. Wśród nowości mamy np. świetnie zapowiadającą się animację stworzoną na podstawie wyróżnionej nagrodą Newbery książki pisarki Lois Lowry. „Rodzeństwo Willoughby” to historia czwórki dzieci porzuconych przez samolubnych dorosłych, które uczą się, jak dostosować swoje staroświeckie przekonania do współczesnego świata, by stworzyć nowoczesną rodzinę.

Jednak Netflix to serwis dla każdego, a to oznacza, że w jego bibliotece poza filmami dla dzieci i całych rodzin, znajdziemy wiele propozycji dla starszego widza – a te niekoniecznie powinny być w zasięgu wzroku naszych pociech. Właśnie dlatego udostępniono szereg funkcji kontroli rodzicielskiej, dzięki którym dzieci swobodnie mogą korzystać z platformy, odnajdując treści właściwe do ich wieku. Podpowiadamy, jak z nich korzystać!

Przede wszystkim utwórz profil z ograniczeniem wiekowym

Każdy film, serial czy program jest klasyfikowany nie tylko gatunkowo, ale także pod względem minimalnego wieku odbiorcy. Można to łatwo sprawdzić, wchodząc w opis danego tytułu. W funkcjach kontroli rodzicielskiej na Netflix możemy jednak od razu ustawić odpowiedni filtr wiekowy dla danego profilu. Wystarczy otworzyć stronę „Zarządzaj profilami”, klikając opcję „Więcej” w aplikacji lub rozwijając menu w witrynie serwisu w przeglądarce. W kolejnym kroku „dodajemy profil” i nazywamy go według własnych preferencji – może być to np. imię dziecka lub pieszczotliwe zdrobnienie. Jeśli chcemy utworzyć profil ze specjalnym interfejsem przeznaczonym dla dzieci do 12. roku życia, należy zaznaczyć opcję „Dzieci”. Na koniec klikamy przycisk „Kontynuuj” i już! Na profilu dziecka możemy także wprowadzić filtry wiekowe, które automatycznie odsieją treści dla starszych dzieci od tych przeznaczonych dla młodszych. By skorzystać z tej opcji wchodzimy w „Ograniczenia oglądania”, podajemy hasło do konta Netflix, a następnie używając suwaka, ustawiamy kategorię wiekową. W sekcji „Ograniczenia tytułów” możesz także wybrać konkretne tytuły, które mają być zablokowane na profilu dziecka - te objęte ograniczeniem będą wyświetlały się na czerwono.

Zabezpiecz własny profil

Jeśli chcemy mieć jeszcze większą kontrolę nad treściami, które oglądają nasze dzieci i mieć pewność, że najmłodsi nie zakradną się na nasze „dorosłe” konto, wystarczy zabezpieczyć je za pomocą kodu PIN. Jak to zrobić? Wchodzimy na stronę „Konto” do sekcji „Profile i Kontrola rodzicielska” dla profilu, który chcemy zablokować. Następnie zmieniamy ustawienie „Blokada profilu”. Teraz wystarczy już tylko podać hasło do konta Netflix, zaznaczyć pole wyboru „Wymagaj kodu PIN dla wybranego profilu”, a następnie podać czterocyfrowy kod PIN. Aby zakończyć konfigurację wybieramy opcję „Prześlij”. Od teraz, by użyć danego profilu konieczne będzie podanie kombinacji czterech cyfr.

Kontroluj historię i sposób korzystania z profilu dziecka

Aby w pełni korzystać z nowych funkcji rodzicielskich dostępnych na Netflix i zobaczyć co ciekawego oglądają nasze pociechy na platformie, możemy skorzystać z historii przeglądania profilu dla dzieci. By to zrobić, wystarczy otworzyć stronę „Konto” (w przeglądarce) i przejść do sekcji „Profile i Kontrola rodzicielska” profilu, którym chcesz zarządzać. Tutaj pojawia się opcja „Historia oglądania”, która odkrywa listę wszystkich oglądanych tytułów wraz z informacjami, kiedy były one odtwarzane na profilu dziecka. Ważne, by czuwać także nad czasem oglądania – tutaj z pomocą przychodzi opcja autoodtwarzania kolejnego odcinka. Wystarczy ją wyłączyć w „Ustawieniach odtwarzania”, odznaczając odpowiedni box.

Copyright © Agora SA