Być mamą ze stwardnieniem rozsianym. Wyjątkowe spotkanie już w ten weekend

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oraz Fundacja SM - walcz o iebie zapraszają kobiety ze stwardnieniem rozsianym (SM), które są już mamami, planują macierzyństwo lub oczekują obecnie dziecka na warsztat, który odbędzie się 11 stycznia bieżącego roku w Warszawie. Spotkanie będzie poświęcone omówieniu różnych aspektów ciąży i macierzyństwa,w tym planowania leczenia i prowadzenia ciąży oraz aspektów psychologicznych macierzyństwa w kontekście choroby przewlekłej.

Być mamą z SM

Stwardnienie rozsiane ujawnia się zwykle w wieku 20-40 lat, czyli w okresie, kiedy kluczowe stają się kwestie budowania relacji partnerskich, zakładania rodziny i planowania potomstwa. Ponieważ jest wiele aspektów ciąży i macierzyństwa u  kobiet z SM, których przyszłe mamy powinny być świadome, by spokojniej podejmować decyzje w tym tak ważnym obszarze, bardzo ważna staje się edukacja.

Z tą właśnie intencją organizowany jest warsztat dla obecnych i przyszłych mam z SM, który odbędzie się 11 stycznia br. w godzinach 13:00-16:30 w Warszawie, w Hotelu Novotel Warszawa-Centrum (ul. Marszałkowska 94/98). W trakcie spotkania, podczas wykładów i dyskusji uczestniczki będą mogły zapoznać się z tematyką leczenia kobiet z SM w ciąży, prowadzenia ciąży u takich pacjentek czy psychologicznych aspektów macierzyństwa w kontekście choroby przewlekłej. Będzie to także nieoceniona okazja, by zadać pytania ekspertom i poznać inne mamy z SM, z których dwie podzielą się swoimi doświadczeniami.

Spotkanie poprowadzą Malina Wieczorek, Prezes Fundacji SM – walcz o siebie i Dominika Czarnota-Szałkowska, Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, a wśród ekspertów znajdą się dr n. med. Aleksandra Podlecka-Piętowska, neurolog, lek. med. Paweł Bartnik, ginekolog, dr n. med. Mariola Kosowicz, psycholog, mgr Anna Leszczyńska, pielęgniarka neurologiczna oraz Jolanta Muszyńska, położna.

Organizatorami wydarzenia są Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego, Fundacja PTSR, Fundacja SM – walcz o siebie, Szkoła Motywacji, a także firma Merck. Uczestnictwo w warsztacie można potwierdzać do dn. 10.01.2020 r. (piątek) pod numerem tel. +48 22 127 48 50 lub adresem mailowym mamazsm@ptsr.org.pl.

O stwardnieniu rozsianym

Stwardnienie rozsiane (łac. Sclerosis Multiplex, SM) to przewlekła, zapalna choroba ośrodkowego układu nerwowego, która jest najczęściej występującą, nieurazową, upośledzającą chorobą neurologiczną u młodych osób dorosłych. Szacuje się, że około 2,3 mln osób na świecie cierpi na SM. Chociaż objawy SM mogą być zróżnicowane, do najczęściej występujących należą: niewyraźne widzenie, drętwienie lub mrowienie w kończynach oraz osłabienie siły mięśniowej i zaburzenia koordynacji. Rzutowa postać SM jest najczęściej występującą odmianą choroby.

Więcej o: