Biznes połączył siły, by zmieniać Centrum Zdrowia Dziecka w szpital przyszłości

Fundacja K.I.D.S., czyli Klub Innowatorów Dziecięcych Szpitali ma ambicje zmieniać dziecięce szpitale w szpitale przyszłości. Pierwszym celem była modernizacja Poradni Okulistycznej i Gastroenterologicznej w Centrum Zdrowia Dziecka. Okulistyka w tej placówce może pochwalić się największymi sukcesami w leczeniu retinopatii wcześniaczej na skalę europejską. Najmniejszy pacjent ważył 560 gram! Poradnia Okulistyczna przyjmuje średnio 500 pacjentów tygodniowo. Na terenie województwa mazowieckiego jako jedyna o tej specjalizacji jest czynna całodobowo. Ta część szpitala nie była remontowana od czasu jej powstania 40 lat temu. Dzięki Fundacji K.I.D.S. lekarze mogą dokonywać niemożliwego w pięknie wyremontowanej, przyjaznej małym pacjentom przestrzeni. W projekt zaangażowało się wiele firm i osób prywatnych. "To dopiero początek! Nasze plany wybiegają dużo dalej." - zapowiada Patrycja Piekutowska prezes Fundacji.
Prawie się popłakałam tyle lat spędzonych tam w tym ciemnym korytarzu, a były to ciężkie chwile, gdzie ważyły się losy mojej córeczki. To miejsce śniło mi się po nocach” – napisała jedna z mam na profilu społecznościowym CZD po umieszczeniu wizualizacji odnowionej poradni. 

Modernizacja był możliwa dzięki firmom, które zaangażowały się w działanie Klubu Innowatorów Dziecięcych Szpitali K.I.D.S., przekazując pieniądze, materiały i pomoc swoich ekspertów oraz dzięki finansowemu wsparciu kilku osób prywatnych. Łączna wartość przekazanych produktów i środków na opłacenie specjalistycznych ekip to blisko 290.000 zł.

Podziękowania. Michał Szolc, Patrycja Piekutowska, Magdalena BoczarskaPodziękowania. Michał Szolc, Patrycja Piekutowska, Magdalena Boczarska fot. Materiał prasowy

Poradnia została wyremontowana od sufitów – wymienionych dzięki Grupie Polskie Składy Budowlane S.A., aż podłogi - położone na nowo przez Tarkett Polska. Projekt kolorystyczny i wizualizację przygotowała pani Katarzyna Klimek, piękne grafiki i infografiki na ścianach i gabinetach powstały w Medical Design Studio. Część kosztów remontu pokryła Algida, swoją cegiełkę dołożył również pan  Adam Budzyński. Thermod Group  wymienił 17 drzwi medycznych do gabinetów, Soltec Trackers, pan Stanislav Frnka  oraz pani Tatiana Pękala i jej firma Dream Property z Marbelli  sfinansowali zakup specjalnych drzwi do szachtów. 

O komfort pacjentów zadbała Grupa Essilor sponsorując zakup krzeseł do poczekalni oraz AZzardo Design of Sweden dostarczając lampy techniczne do sufitu. Dokończyć remont pomogli: Grupa Weba, Nationale Nederlanden, Małgorzata Kostecka, Arcus S.A. 

Firma Storytel urządziła kąciki zabaw dla dzieci i umożliwiła im słuchanie za darmo audiobooków. Storytel przygotował też niespodziankę na otwarcie poradni – gościem pacjentów i gwiazdą konferencji prasowej była Magdalena Boczarska, która przeczytała dzieciom fragmenty „Mary Poppins” dwa dni po premierze audiobooka.

Nie ma rzeczy niemożliwych!!! Nikt w to nie wierzył, proponowali zamknąć poradnię na tydzień, wzywać architektów, ale nikt nie chciał się tego podjąć. Wreszcie się udało!!! Znalazłam wspaniałych ludzi, znakomitych fachowców, ale przede wszystkim takich, dla których liczył się cel: na wymontowanie i zamontowanie w sumie 34 skomplikowanych drzwi było dwa i pół dnia. Udało się! A to dopiero początek! Nasze plany wybiegają dużo dalej. 

– mówi prezes Fundacji K.I.D.S. Patrycja Piekutowska, która koordynowała cały projekt i co chwilę mierzyła się z nowymi wyzwaniami. 


-Wspólnie z Fundacją pracujemy nad tym, by Centrum Zdrowia Dziecka stało się placówką zasługującą na miano nowoczesnej i przyjaznej pacjentom. Skoncentrowanie bieżących działań na rewitalizacji infrastruktury szpitala jest słusznym krokiem w tym kierunku - dodaje dr n. med. Marek Migdał, dyrektor IPCZD.

Storytel.pl Marek Migdał, Magdalena BoczarskaStorytel.pl Marek Migdał, Magdalena Boczarska fot. Materiał prasowy