Eko wyprawka - zielony trend "back to school"

Eko trendy coraz śmielej rozpychają się w szkolnych plecakach. Producenci i dystrybutorzy podkreślają, że oferowane zeszyty, długopisy, czy piórniki są wykonane z surowców naturalnych, biodegradowalnych lub pochodzących z recyklingu. Opisy swoich produktów dodatkowo opatrują informacjami dotyczącymi użycia farb przyjaznych środowisku i użytkownikowi.

Jeśli chodzi o śniadaniówki i bidony, tu eko trendy jeszcze na dobre się nie rozgościły. Rodzice nadal decydują się na wielorazowy plastik, jednak w ich odczuciu może to być już znaczny postęp w kierunku eko zachowań, w porównaniu z dotychczasowym zakupem wody w jednorazowych butelkach. Mimo bogatej oferty, wciąż niewielu klientów jest świadomych obecności na rynku bidonów z aluminium, więc na intensywniejszą sprzedaż produktu w kontekście wyprawki szkolnej będziemy musieli poczekać.

Podobnie wygląda kwestia śniadaniówek. Dla przykładu w serwisie Allegro można znaleźć aluminiowe czy bambusowe opakowania, przy czym wciąż w sprzedaży królują plastikowe pudełka i lunchboxy. Ciekawostką są zyskujące na popularności woskowijki. Jest to nowość na rynku, ale w związku z silną promocją eko rozwiązań przez polskich influencerów, w sierpniu odnotowano znaczny wzrost sprzedaży tego produktu.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej kwestii okołoszkolnej wspierającej środowisko. Dane z Allegro pokazują, że rodzice wyszukują częściej akcesoriów potrzebnych do upcyklingu już posiadanych rzeczy, co wpisuje się w trend DIY, widoczny również w innych kategoriach produktów. Rodzice starają się wyrabiać dobry zwyczaj w swoich dzieciach, nie tylko dla rozwoju intelektualnego swoich pociech, ale również dla poszanowania środowiska tak, by wydłużyć cykl użytkowania posiadanych rzeczy.

Więcej o: