Kreatywne wakacje - obudź w dziecku artystę!

Próbuj nowych rzeczy, przełamuj rutynę, zdobywaj nowe umiejętności, dobrze się baw, miej otwarty umysł, nagradzaj sam siebie - to tylko niektóre z zasad pobudzania kreatywności. Wakacje to idealna pora na ćwiczenie twórczego myślenia razem ze swoimi pociechami. Lato, nawet w mieście może być pełne inspirujących aktywności. W większości polskich metropolii bez problemu znajdziemy mnóstwo wydarzeń adresowanych rodzinom z dziećmi. Są one nie tylko rozrywką, ale też sposobem na rozwijanie u najmłodszych pasji i zainteresowań. Rozmaitego rodzaju warsztaty twórcze organizują muzea, instytucje kultury, centra nauki, a nawet galerie handlowe.

Dla dzieci wakacje to dwa miesiące wolnego od szkoły, dla rodziców problem - czym wypełnić pociechom wolne dni. Urlopowy wyjazd to zazwyczaj tylko tydzień lub dwa, reszta lata spędzana jest zazwyczaj w mieście. Dobrze, by czas ten nie upływał dziecku wyłącznie przed telewizorem lub ekranem komputera. Choć wakacje to przede wszystkim pora na wypoczynek, można wykorzystać je w sposób bardziej wartościowy, łącząc relaks i zabawę z czymś, co rozwija talenty najmłodszych.

Baw się, smakuj, doświadczaj, twórz

Jak najłatwiej pobudzić umysł dziecka? Poprzez dobrą zabawę. Na tym założeniu opierają się, organizowane w wielu miejscach warsztaty kreatywne dla dzieci i rodzin. Odbywające się w ich trakcie konkursy plastyczne, warsztaty wokalne, quizy, zajęcia z rękodzieła czy proste naukowe eksperymenty pobudzają ciekawość i twórcze myślenie, a często wiążą się też z aktywnością na świeżym powietrzu. Sztuka robienia biżuterii, mieszanie orientalnych przypraw, zajęcia z recyclingu, tworzenie cukierków czy dekorowanie pierników to tylko kilka z wielu pomysłów. Rozwijającą wyobraźnię propozycją, a przy tym świetną zabawą jest zabranie dziecka na lody, które można wykonać samodzielnie. – Ideą self service gelaterii jest to, by każdy komponował lodowy deser całkowicie według własnego uznania. Tylko od naszej wyobraźni zależy jakie smaki ze sobą połączymy i jaki kształt nadamy porcji lodów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć deser o smaku arbuza i niebieskich migdałów udekorowany złotymi kuleczkami brokatu, jadalnym piaskiem i kompozycją wybranych owoców – mówi Jakub Szeliga, współzałożyciel lodziarni Ice Dream.

Gdzie szukać pomysłów?

W dużych miastach wakacyjne wydarzenia dla rodzin z dziećmi organizowane są niemal codziennie, a można je znaleźć nawet po sąsiedzku. Na pewno warto sprawdzić jaki program na wakacje przygotowały okoliczne muzea, domy kultury, teatry, ogrody doświadczeń, parki rozrywki czy zoo. Udział w wielu wydarzeniach bywa darmowy, a z ciekawymi propozycjami na spędzenie wolnego czasu wychodzą nawet galerie handlowe. Często posiadają one swoje własne place zabaw czy zieloną przestrzeń, w której organizowane są różnego rodzaju warsztaty, konkursy, gry i zabawy. Informacje o wydarzeniach dla rodziców i dzieci publikowane są w lokalnych portalach i prasie, warto szukać ich także w mediach społecznościowych.

Pomysłów na zorganizowanie dziecku wolnego czasu można znaleźć wiele. Dobrze jest pochylić się nad tym chwilę dłużej, by okres wakacji nie okazał się jedynie jałowo spędzoną przerwą. Udział w kreatywnym warsztacie, niecodziennym wydarzeniu czy z pozoru zwykłe wyjście na lody może zamienić lato w mieście w fascynującą przygodę. Najlepszym źródłem pomysłów jest wyobraźnia rodzica, może więc warto poćwiczyć ją razem z dzieckiem, fundując i sobie nieco kreatywnej rozrywki?

Gelateria Ice Dream rozpoczęła działalność w kwietniu 2019 roku. Jest pierwszą w Warszawie lodziarnią w koncepcji „self service ice cream”- swój deser każdy komponuje tu samodzielnie, łącząc wybrane smaki włoskich lodów z rozmaitymi posypkami i dodatkami. Cena uzależniona jest od wagi ostatecznej porcji. W ofercie Ice Dream znajduje się 8 smaków oraz 4 ich miksy. Dostępne są smaki tradycyjne takie jak: śmietanka czy czekolada, dla najmłodszych (wata cukrowa, niebieskie migdały, jednorożec), osób poszukujących nowości (czarna wanilia, zielona herbata) oraz wegan (sorbety owocowe). Gelateria Ice Dream znajduje się w strefie foodcourt na I piętrze CH Arkadia przy al. Jana Pawła II 82 w Warszawie. Lodziarnia otwarta jest od poniedziałku do czwartku w godzinach 10-20, w piątki i soboty 9-23 oraz we wszystkie niedziele między godziną 10 a 21.