Akademia 5.10.15.- tolerancja i integracja dzieci z niepełnosprawnościami

W środę 6 marca w warszawskim Teatrze Lalek Guliwer odbyło się kolejne wyjątkowe spotkanie Akademii 5.10.15., które tym razem poświęciliśmy tematyce tolerancji i integracji dzieci z niepełnosprawnościami. Pretekstem do spotkania były dwa ważne wydarzenia: Światowy Dzień Zespołu Downa (obchodzony 21 marca) oraz Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu (obchodzony 2 kwietnia). W gronie naszych gości -prelegentów wystąpili: Bartłomiej Topa - aktor angażujący się w integrację społeczną osób niepełnosprawnych, Paulina Gadomska-Dzięcioł - założycielka i prezes Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych intelektualnie oraz prywatnie mama Zosi, Zosia Dzięcioł - parasportowiec, wielokrotna medalistka w lekkiej atletyce i pływaniu, a także Katarzyna i Daniel Wołos - rodzice Lenki, modelki z zespołem Downa, która wzięła udział w wiosennej sesji 5.10.15. Wydarzenie poprowadziła ekspertka Akademii 5.10.15. - Małgorzata Ohme, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Podczas spotkania Bartłomiej Topa opowiadał o tym, dlaczego zdecydował się wesprzeć działania Fundacji Synapsis wcielając się w rolę autystyka w kampanii "Autyzm wprowadza ludzi w błąd" i czego nauczył go udział w niej. Mówił o tym skąd wzięła się w nim otwartość na inność i rozwinął swoją wypowiedź zamieszczoną w książce "Rysa na raju. My i niepełnosprawni": "nie chcę świata, w którym definiuje się kogokolwiek poprzez jego zdrowie czy chorobę". Zdradził także w jaki sposób rozmawia na temat tolerancji ze swoim synem Antkiem.

Akademia 5.10.15.- tolerancja i integracja dzieci z niepełnosprawnościamiAkademia 5.10.15.- tolerancja i integracja dzieci z niepełnosprawnościami materiały prasowe

Paulina Gadomska-Dzięcioł mówiła o tym, w jaki sposób działa Fundacja SONI i jakie są jej cele, a także czy to właśnie Zosia była inspiracją przy jej zakładaniu. Tłumaczyła dlaczego sport jest tak ważny w życiu osób niepełnosprawnych, w jaki sposób wpływa na ich zdrowie i dobre samopoczucie psychiczne. Podzieliła się z nami swoimi obserwacjami na temat postrzegania osób niepełnosprawnych przez społeczeństwo- jednym z celów Fundacji jest właśnie chęć budowania ich pozytywnego wizerunku.

Zosia Dzięcioł opowiedziała nam o sportach, które uprawia i o tym czy treningi sprawiają jej przyjemność, a także co najbardziej w nich lubi oraz kto najmocniej ją wspiera. Oprócz tego, zdradziła nam, w jakich zawodach w tym roku planuje wziąć udział (są to m.in. dwie imprezy sportowe rangi europejskiej: Mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa w lekkiej atletyce i w pływaniu - pierwsze odbędą się w lipcu w Finlandii, drugie - we wrześniu na Sardynii). 

Akademia 5.10.15.- tolerancja i integracja dzieci z niepełnosprawnościamiAkademia 5.10.15.- tolerancja i integracja dzieci z niepełnosprawnościami materiały prasowe

Rodzice Lenki, małej modelki z zespołem Downa, która wystąpiła w wiosennej sesji 5.10.15., Katarzyna i Daniel Wołos opowiadali o córce, reakcjach dzieci zdrowych na jej "inność", o swoich doświadczeniach związanych z rekrutacją do przedszkola. Mówili także o tym, jak ważne są inicjatywy społeczne promujące tolerancję i integrację. "Dla każdego rodzica , który posiada dziecko z niepełnosprawnością wiele znaczy otrzymanie akceptacji wśród społeczeństwa. Naszym marzeniem jest, aby  Lenka była traktowana na równi z innymi dziećmi. Chcielibyśmy prosić wszystkich rodziców, aby uczyli swoje dzieci od najmłodszych lat tolerancji dla różności. Pokazywania świata w różnych jego odcieniach. Nie udawajmy, że takich problemów społecznych jak niepełnosprawność nie ma. W dobie internetu, możemy pokazać dzieciom chociażby efekty tej kampanii i opowiedzieć o tym, jak jest ona ważna i dlaczego. Im więcej z naszymi dziećmi będziemy rozmawiać, tym bardziej naturalne będą ich zachowania w stosunku do osób niepełnosprawnych. Dzieci niepełnosprawne  chcą być kochane i akceptowane, więc pozwólmy im być częścią społeczeństwa".

Wiosenna kampania 5.10.15.Wiosenna kampania 5.10.15. materiały prasowe

Spotkanie podsumowała Małgosia Ohme dzieląc się swoim psychologicznym spojrzeniem na tematy poruszane podczas konferencji. Powołała się na słowa Marii Skłodowskiej-Curie: "Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć". Powiedziała, że to myśl, która powinna towarzyszyć dzisiaj wszystkim, nie tylko dzieciom, które chcemy oswoić z innością i nauczyć tolerancji. Powinna ona przyświecać nam - dorosłym. "Dzieci są naszą kalką. Wiernie odtwarzają to, co im pokazujemy,  niekoniecznie to, co mówimy, dlatego także w aspekcie tolerancji, powinniśmy zacząć przede wszystkim od siebie".     

Lenka w kampanii wiosennej kolekcji 5.10.15.Lenka w kampanii wiosennej kolekcji 5.10.15. materiały prasowe

                    

Copyright © Agora SA