Detektyw Pozytywka trafi na mały ekran - ruszają prace nad serialem na bazie bestsellerowej serii Grzegorza Kasdepke

Detektyw Pozytywka objawił się światu 14 lat temu i obecnie jego uniwersum obejmuje sześć książek, audiobook, grę planszową i aplikację mobilną. Teraz kolej na serial animowany.

Twórcą postaci Pozytywki jest Grzegorz Kasdepke, aktualnie najpoczytniejszy polski autor dla dzieci. Pierwszy tom serii o detektywie Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" uznała za jedną z najlepszych książek dla dzieci minionej dekady. Od 2017 roku znajduje się ona na liście lektur szkoły podstawowej. Ukazujące się nakładem Wydawnictwa "Nasza Księgarnia" książki o perypetiach Pozytywki do dziś osiągnęły imponujący nakład około 400 tys. egzemplarzy. - Nasza seria cieszy się zainteresowaniem także na zagranicznych rynkach. Już teraz książkowy Pozytywka jest znany czytelnikom na Ukrainie, w Korei, Czechach czy Rosji. Niebawem poznają go dzieci w Chinach - mówi Katarzyna Piętka, redaktor prowadząca z Wydawnictwa "Nasza Księgarnia".

Pomysł stworzenia serialu na bazie książek już wiele lat temu Grzegorzowie Kasdepke zasugerowali młodzi czytelnicy. - Nieomal na każdym spotkaniu byłem (i jestem) pytany, kiedy wreszcie można będzie obejrzeć jego przygody - wyjaśnia Grzegorz Kasdepke. Powiedziałem o tym redaktorom Naszej Księgarni, wydawnictwa od zawsze publikującego książki o detektywie... - aż podskoczyli! Nagle - zarówno oni, jak i ja - uznaliśmy ten pomysł za ekscytującą... oczywistość.

Czy Pozytywka się garbi?

- Serial "Detektyw Pozytywka" zachowa wszystko to, co w książkowych opowieściach polubiły dzieci i za co cenią je nauczyciele oraz rodzice, a więc humor, prosty język, brak przemocy i mnóstwo zagadek wymagających logicznego myślenia - mówi Piotr Królak ze studia 4CUTS, odpowiedzialnego za produkcję serii.

Na pierwszy sezon serialu złoży się 26 siedmiominutowych odcinków. Każdy z nich będzie oddzielną, zamkniętą historią, i będzie można je oglądać w dowolnej kolejności. Serial powstaje z myślą o widzach w wieku 5-7 lat. Sposób jego realizacji pozwoli zachować wszystkie walory oryginalnej plastyki znanej z wydanych już książek. W tym celu twórcy wykorzystają wszelkie dostępne techniki stosowane w animacji, poczynając od animacji klasycznej po animację generowaną komputerowo. - Na najbliższe dwa lata został zaplanowany tzw. development serialu, obejmujący prace nad scenariuszami odcinków, opracowanie projektów plastycznych postaci, dekoracji i filmowego świata Pozytywki, jak również testy animacji. Przykładowo, będziemy musieli wymyślić, jak poruszają się poszczególni bohaterowie, jaką mają mimikę, charakterystyczne gesty. Efekty naszych prac będzie można zobaczyć w odcinku pilotażowym, który powinien być gotowy w 2020 roku - tłumaczy Piotr Królak.

Dlaczego pękł wazon?

W poszczególnych odcinkach serii zostaną przedstawione "zagadki kryminalne", dotyczące różnych spraw i zjawisk, z którymi mali widzowie spotykają się na co dzień. Jak na przykład rozsadzenie przez mróz pozostawionego na balkonie wazonu z wodą, albo tego, że nagrzane powietrze zwiększa swoją objętość i może spowodować pęknięcie nadmuchanej piłki.

Prace nad scenariuszami odcinków powierzono Rafałowi Skarżyckiemu, twórcy takich komiksowych postaci, jak "Jeż Jerzy", czy "Tymek i Mistrz". - Pisząc książki myślę kategoriami literackimi, a nie filmowymi - nie zastanawiam się, co będzie dobrze wyglądało na ekranie, lecz co dobrze zabrzmi w uszach czytelników. Dlatego nie chciałem samodzielnie tworzyć scenariusza filmu na podstawie własnych opowieści - autorowi najtrudniej jest przełożyć świat literek na świat kadrów. Ponieważ jednak wiem, jakim językiem posługują się bohaterowie mojej opowieści, to czuwam, żeby filmowe dialogi oddawały charakter każdej z książkowych postaci - tłumaczy Grzegorz Kasdepke.

- W serialu "Detektyw Pozytywka" zobaczymy bohaterów znanych z książek i jedną postać drugoplanową, której w książkach nie ma - uchyla rąbka tajemnicy Rafał Skarżycki.  Serialowy Pozytywka będzie pogodnym, trochę oderwanym od rzeczywistości człowiekiem, który doskonale potrafi łączyć fakty, dedukować i nie obawia się zająć sprawami, którymi dorośli zazwyczaj niezbyt się interesują. - Do tego będzie trochę ekscentrykiem, który robi wszystko po swojemu i nie przejmuje się zbytnio opinią innych. Pozostanie też, zgodnie z książkowym pierwowzorem, wrażliwy na dobro innych, chętny do pomocy i daleki od przemocy (jak wiadomo, jedyną bronią, jaką toleruje Pozytywka jest jego kaktus - który pełni głównie rolę odstraszającą) - dodaje Rafał Skarżycki.

Do realizacji projektów postaci i dekoracji został zaangażowany Piotr Rychel, autor graficznego wizerunku detektywa Pozytywki, projektant i ilustrator wielu książek dla dzieci. - Ilustracje znane z książek o Pozytywce znakomicie współgrają z treścią opowiadań, dodają im barwności, doskonale obrazują różne typy postaci - wyjaśnia Piotr Królak. - W ciągu najbliższych miesięcy prac rozwojowych we współpracy z Piotrem Rychelem musimy znaleźć sposób na to, jak pokazać książkowych bohaterów w ruchu, aby zachować tak lubiany charakter pierwowzoru.

Za reżyserię serialu będzie odpowiadać Dorota Cieśla, niezależna twórczyni, reżyserka (m.in. odcinków z serii "Pamiętnik Florki", "Kaktus i Mały"), animatorka, montażystka. Za swoje filmy otrzymała Grand Prix na festiwalu OFAFA oraz "Złoty Tobołek Koziołka Matołka" na festiwalu O!PLA. Szefem animacji będzie Janusz Martyn.

Ze względu na już istniejącą rozpoznawalność detektywa Pozytywki poza Polską, serial przygotowywany jest także z myślą o rynku międzynarodowym. W najbliższych miesiącach producent będzie aktywnie poszukiwać koproducentów. Także za granicą.

Copyright © Agora SA