Zapytaliśmy rodziców, kiedy chcą dać dzieciom telefony. 'Syn ma niecałe dwa lata, ale ciągnie go do smartfona'

Od września bieżącego roku we Francji wchodzi całkowity zakaz korzystania z telefonów na terenie wszystkich szkół. Uczniowie nawet na przerwach nie będą mogli zaglądać do cyberświata. Dzięki temu nastolatki, zamiast wpatrywać się w ekran smartfona, mają zacząć ze sobą rozmawiać. Jednak takie rozwiązanie rodzi inne pytanie - kiedy dziecko powinno dostać smartfona?

Zapytaliśmy rodziców kilkorga dzieci w różnym wieku, o to kiedy mają zamiar dać dziecku pierwszy telefon. Odpowiedzi były różne, ale wszystkie mają wspólny mianownik - prędzej czy później do tego dojdzie.

Małgorzata, mama trzech dziewczynek

Mam troje dzieci w wieku 8, 6 i prawie 2 lat. Ciężko jest być jednocześnie z nimi i bez telefonu, ponieważ smartfon towarzyszy nam praktycznie przez cały dzień. Mi na przykład już dawno temu zastąpił budzik. Starsze dzieci nie mają jeszcze telefonów, a tylko tablet, który wykorzystują w celach rozrywkowych. Oczywiście bardzo często chodzi jedynie o oglądanie bajek, ale nie tylko. Czasem sprzęt służy im do rozwiązywania prostego sudoku, czy jako odtwarzacz muzyki, do której mogą wspólnie tańczyć.

Najmłodsza pociecha jest najbardziej absorbująca. Czasem, by móc przygotować posiłek, podaję jej telefon, bo ciężko robić naleśniki jedną ręką. Smartfon w ramach zabawy pierwszy raz dostała, jak miała 1,5 roku. Teraz samodzielnie potrafi obejrzeć zdjęcia w galerii i włączyć film, jeśli widzi ikonkę playera wideo. Przede wszystkim jednak rozpoznaje aplikację YouTube i korzysta z niej, aby słuchać piosenek. Widzę, że jest bardziej pobudzona, gdy widzi w sieci inne małe dzieci czy niemowlęta.

Prędzej czy później wszystkie moje dzieci dostaną własne telefony. Zanim jednak tak się stanie, muszą nauczyć się je obsługiwać, ale pod moją kontrolą. Odpowiedni moment na zakup przyjdzie, gdy zobaczę, że korzystają z nich mądrze.

Tomek, tata 2-latka

Mój syn ma dopiero niecałe dwa lata, ale już widzę, jak bardzo ciągnie go do smartfona. Jednak na razie staramy się z żoną nie puszczać mu na nim ani filmików ani bajek, a tym bardziej pozwalać na oglądanie telewizji. Myślę jednak, że już za rok trudno będzie tego uniknąć. Trzyletnie dziecko jest już dość rozwinięte i bardzo ciekawe świata, dlatego pewnie w naturalny sposób zacznie oglądać z nami telewizję czy bajki, właśnie na smartfonie. Mam jednak nadzieję, że to mu jako tako wystarczy i z kupieniem mu własnego telefonu jeszcze poczekamy.

Myślę, że smartfon przyda się mojemu dziecku dopiero w okolicach podstawówki - na pewno będziemy chcieli, żeby młody był z nami w kontakcie. Wcześniej kupowanie telefonu dziecku chyba nie ma sensu.

Magda, mama małego Kuby

Trudno określić, kiedy dokładnie dam dziecku smartfon na własność, ale przypuszczam, że dopiero, gdy zobaczę telefony u jego przyjaciół ze szkoły (zakładam, że będzie to bardziej szkoła, niż przedszkole). Dla dzieci smartfon może się stać swoistym wyznacznikiem statusu w klasie.

Jeśli do tej pory to się nie wydarzy, na pewno będę chciała kupić Kubie telefon, gdy zacznie sam wracać ze szkoły do domu. Dlaczego? Nawet jeśli szkoła będzie niedaleko, to wiadomo, że po drodze mogą się wydarzyć różne rzeczy. W takich przypadkach kontakt z dzieckiem jest nadzwyczaj ważny.

Jeśli chodzi o wyposażanie w telefon dziecka w wieku przedszkolnym, to uważam, że na to jest jeszcze za wcześnie. Maluch nie potrzebuje wtedy smartfona jako narzędzia do komunikacji. Telefon można śmiało zastąpić tabletem bez abonamentu, ale za to z komunikacją wi-fi.

Marcin, tata 4-latka

Pierwszy smartfon dla dziecka? Na zakup telefonu zdecyduję się najwcześniej, gdy mój syn będzie już nastolatkiem - powiedzmy, że będzie miał 13-15 lat. To właśnie wtedy pojawia się częsta i ciągła potrzeba kontaktu z kolegami i koleżankami. To też wiek, w którym zawiązują się pierwsze mocniejsze przyjaźnie, które trzeba pielęgnować, a smartfon na pewno to ułatwi. Wydaje mi się, że kupowanie sprzętu wcześnie nie ma sensu, bo grać albo oglądać filmy na YouTube można na smartfonie rodzica albo domowym tablecie czy komputerze.

Tanio, wytrzymale i wydajnie

Gdy rodzic podejmie już decyzję o zakupie telefonu dla dziecka, ważny będzie także wybór odpowiedniego sprzętu. W badaniu GfK Polonia, rodzice wymieniając najważniejsze kryteria wskazali na cenę, wytrzymałość oraz pojemność baterii (odpowiednio 78, 69 i 51 procent badanych). Przykładowymi smartfonami, które sprawdzą się jako pierwsze urządzenie dla dziecka, mogą być urządzenia z serii Huawei Y 2018. Podstawowy model Huawei Y5 2018 kosztuje zaledwie 549 zł i charakteryzuje się szerokim ekranem w proporcjach 18:9 oraz bardzo wydajną baterią pozwalającą na ok. dwa pełne dni zwykłego użytkowania.