Kiedy kupić dziecku pierwszy telefon? W Polsce smartfony mają nawet 6-latki

Niezależnie od tego, jakie mamy na ten temat zdanie, najmłodsi coraz chętniej i coraz częściej korzystają z nowych technologii. Jak pokazują badania GfK Polonia, już ponad połowa dzieci w wieku od 6 do 11 lat posiada własny telefon.

Wcześniej czy później nadejdzie moment, w którym zaczniemy się zastanawiać nad zakupem telefonu dla swojego dziecka. W jakim wieku nasza pociecha będzie dostatecznie dojrzała, by rodzic nie miał obaw pozwolić jej na korzystanie z nowoczesnej technologii? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Nastolatek, który w dzisiejszych czasach nie potrafi biegle obsługiwać nowoczesnego sprzętu, szybko zaczyna odstawać od bardziej biegłych w tej materii rówieśników. Z drugiej strony smartfon niekoniecznie musi na stałe zagościć w rękach kilkulatka. Niemal połowa ankietowanych rodziców jako najlepszy czas na zakup urządzenia wskazuje 10 rok życia. Z kolei 24 proc. rodziców za odpowiedni wiek na podarowanie sprzętu wskazuje 11 lat lub więcej.

Najpierw kontrola, potem zabawa

Dlaczego dzieci dostają telefony? Dla rodziców główną motywacją do kupienia dziecku smartfona jest chęć pozostania w kontakcie ze swoją pociechą. 80 procent dorosłych ankietowanych chce pozostawać w kontakcie z dzieckiem w każdej chwili, dla 57 procent z nich równie ważne jest to, żeby dziecko czuło się komfortowo, mając możliwość kontaktu z rodzicem w każdym momencie. Około jedna trzecia pytanych rodziców kupiła dziecku smartfon z myślą o zapewnieniu mu kontaktu z rówieśnikami.

- Wszystko jest dla ludzi. Nie uciekniemy z dziećmi przed nowoczesnymi technologiami, ale warto pamiętać o umiarze - twierdzi Joanna, dziennikarka serwisu parentingowego, a prywatnie matka. - Uważam, że telefon z internetem w rękach kilkulatka jest zbędny, ale rozumiem, że nastolatki chcą mieć już swojego smartfona - dodaje.

Tanio, wytrzymale i wydajnie

Gdy rodzic podejmie już decyzję o zakupie telefonu dla dziecka, ważny będzie także wybór odpowiedniego sprzętu. Rodzice pytani przez GfK Polonia, jako najważniejsze kryteria wskazują na cenę, wytrzymałość oraz pojemność baterii (odpowiednio 78, 69 i 51 procent badanych). Przykładowymi smartfonami, które sprawdzą się jako pierwsze urządzenie dla dziecka, mogą być urządzenia z serii Huawei Y 2018. Podstawowy model Huawei Y5 2018 kosztuje zaledwie 549 zł i charakteryzuje się szerokim ekranem w proporcjach 18:9 oraz bardzo wydajną baterią pozwalającą na ok. dwa pełne dni zwykłego użytkowania.

...ale najważniejsze jest bezpieczeństwo

Smartfon w rękach dziecka oznacza niemal nieskrępowany dostęp do internetu ze wszystkimi jego możliwościami i zagrożeniami. Nie trzeba jednak wpadać w panikę. Przed zakupem warto porozmawiać z dzieckiem i uczulić go, by pod żadnym pozorem nie przekazywało obcym żadnych informacji osobistych ani zdjęć. Istnieją również specjalne programy, które umożliwią kontrolę treści, do których dziecko ma dostęp. Jesse Weinberger, specjalistka od bezpieczeństwa nieletnich w internecie, proponuje, by przed zakupem telefonu spisać wraz z dzieckiem "umowę użytkowania telefonu", w której określimy zasady korzystania ze smartfona, przykładowo określając limity użytkowania urządzenia.

Dlatego, jeśli twoje dziecko jest w wieku wczesnoszkolnym i uważasz, że poradzi sobie z telefonem, warto rozważyć ten zakup. Pamiętaj tylko, że bez kontroli rodzicielskiej potencjał smartfona może stać się zagrożeniem.