Rodzice nie wiedzą, ile porcji produktów mlecznych dziennie powinny zjadać ich dzieci

Problem niedoborów wapnia w dietach polskich dzieci jest cały czas aktualny. Nawet 50% otrzymuje zbyt małą ilość tego makroelementu*. Jak dowodzą najnowsze badania przeprowadzone przez markę Danonki**, polscy rodzice nie znają zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dotyczących liczby porcji produktów mlecznych w diecie dzieci w wieku przedszkolnym.

W kwietniu 2018, Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Danonki przeprowadził badania na próbie reprezentatywnej rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, w których pytał m.in. o to, ile porcji mleka lub produktów mlecznych dziennie zjadają ich pociechy, a także o to czy znają zalecenia opracowane przez zespół ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia.  

Jedynie 23% ankietowanych deklaruje, że zapewnia swoim dzieciom zalecaną ilość produktów mlecznych. Zdecydowana większość podaje za mało, bo tylko 1 lub 2 porcje, podczas gdy rekomendowana liczba to 3-4 porcje. Z badań wynika także, że wielu polskich rodziców nie ma wiedzy na temat zalecanej liczby porcji produktów mlecznych lub mleka: 49% badanych udzieliło błędnej odpowiedzi na pytanie o zalecenia opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia, a 14% nie umiało w ogóle odpowiedzieć na pytanie.

Rodzice nie wiedzą, ile porcji produktów mlecznych dziennie powinny zjadać ich dzieciRodzice nie wiedzą, ile porcji produktów mlecznych dziennie powinny zjadać ich dzieci materiały prasowe

Dlaczego produkty mleczne są istotnym elementem codziennej diety dzieci?

Ze względu na wapń, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci – oczywiście ważna jest także zbilansowana i zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia.  Produkty mleczne są jednym z głównych źródeł wapnia w diecie. Z opracowanej w 2016 roku przez Instytut Żywności i Żywienia Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży wynika, że dzieci powinny spożywać  dziennie 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych, by dostarczyć organizmowi niezbędną ilość wapnia.

– Mleko i produkty mleczne, takie jak jogurty, kefiry, sery i serki są bardzo dobrym źródłem wapnia: zawierają duże ilości tego składnika oraz obecny w nich wapń jest dobrze przyswajalny. Powszechnie wiadomo, że wapń jest niezbędny w diecie dzieci do budowy mocnych kości. Warto pamiętać, że Instytut Żywności i żywienia wyraźnie zaleca dzieciom 3-4 porcje produktów mlecznych dziennie, właśnie z tego względu – komentuje dietetyk Karolina Jaworska.

 * Ogólnopolskie badania żywieniowe na grupie dzieci w wieku 4 lat, 2007r.
 ** Próba reprezentatywna rodziców minimum jednego dziecka w wieku 3-6 lat, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości i region (NUTS 1), N=1009, kwiecień 2018.

O Danonkach

Danonki to serki i jogurty owocowe lub waniliowe wzbogacone w witaminę D i wapń. Nie zawierają syropu glukozowo-fruktozowego, barwników***, sztucznych aromatów i konserwantów. Danonki mogą stanowić jedną z porcji produktów mlecznych zalecanych w diecie dziecka.

***W zależności od wariantu smakowego barwa produktu może pochodzić z dodanych koncentratów pochodzenia roślinnego – szczegóły na opakowaniu.

Copyright © Agora SA