Rodzice nie wiedzą, ile porcji produktów mlecznych dziennie powinny zjadać ich dzieci
W kwietniu 2018, Instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie marki Danonki przeprowadził badania na próbie reprezentatywnej rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, w których pytał m.in. o to, ile porcji mleka lub produktów mlecznych dziennie zjadają ich pociechy, a także o to czy znają zalecenia opracowane przez zespół ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia.
Jedynie 23% ankietowanych deklaruje, że zapewnia swoim dzieciom zalecaną ilość produktów mlecznych. Zdecydowana większość podaje za mało, bo tylko 1 lub 2 porcje, podczas gdy rekomendowana liczba to 3-4 porcje. Z badań wynika także, że wielu polskich rodziców nie ma wiedzy na temat zalecanej liczby porcji produktów mlecznych lub mleka: 49% badanych udzieliło błędnej odpowiedzi na pytanie o zalecenia opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia, a 14% nie umiało w ogóle odpowiedzieć na pytanie.
Rodzice nie wiedzą, ile porcji produktów mlecznych dziennie powinny zjadać ich dzieci materiały prasowe
Dlaczego produkty mleczne są istotnym elementem codziennej diety dzieci?
Ze względu na wapń, który jest niezbędny do prawidłowego wzrostu i rozwoju kości u dzieci – oczywiście ważna jest także zbilansowana i zróżnicowana dieta oraz zdrowy tryb życia. Produkty mleczne są jednym z głównych źródeł wapnia w diecie. Z opracowanej w 2016 roku przez Instytut Żywności i Żywienia Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży wynika, że dzieci powinny spożywać dziennie 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych, by dostarczyć organizmowi niezbędną ilość wapnia.
– Mleko i produkty mleczne, takie jak jogurty, kefiry, sery i serki są bardzo dobrym źródłem wapnia: zawierają duże ilości tego składnika oraz obecny w nich wapń jest dobrze przyswajalny. Powszechnie wiadomo, że wapń jest niezbędny w diecie dzieci do budowy mocnych kości. Warto pamiętać, że Instytut Żywności i żywienia wyraźnie zaleca dzieciom 3-4 porcje produktów mlecznych dziennie, właśnie z tego względu – komentuje dietetyk Karolina Jaworska.
* Ogólnopolskie badania żywieniowe na grupie dzieci w wieku 4 lat, 2007r.
** Próba reprezentatywna rodziców minimum jednego dziecka w wieku 3-6 lat, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wielkość miejscowości i region (NUTS 1), N=1009, kwiecień 2018.
O Danonkach
Danonki to serki i jogurty owocowe lub waniliowe wzbogacone w witaminę D i wapń. Nie zawierają syropu glukozowo-fruktozowego, barwników***, sztucznych aromatów i konserwantów. Danonki mogą stanowić jedną z porcji produktów mlecznych zalecanych w diecie dziecka.
***W zależności od wariantu smakowego barwa produktu może pochodzić z dodanych koncentratów pochodzenia roślinnego – szczegóły na opakowaniu.
-
Egzamin ósmoklasisty. Są trzy duże zmiany. Tomasz Rzymkowski: Analizowaliśmy wszelkie warianty i możliwości
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Szkoły zamknięte w woj. warmińsko-mazurskim. Mama 7-latki: Te dzieci są ganiane w tę i we w tę
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy wrócimy do szkoły? Minister Czarnek: Martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas 1-3
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy
- Pierwsza komunia święta 2021 pod znakiem zapytania. "Dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć"
- Nabór tekstów do 7. edycji Piórka trwa. "Jest o co się starać" - zapewnia laureatka poprzedniej edycji
- Nigdy nikt nie pokazał tak prawdziwie, jak wygląda karmienie piersią. Ta reklama poruszyła matki. "Popłakałam się"
- Obowiązkowe lektury egzamin ósmoklasisty 2021. Zostało dziewięć pozycji [TERMINY]