O karmieniu piersią w miejscach publicznych nie tylko od święta. Podsumowanie kampanii społecznej pod hasłem #konieczabawywchowanego

Akcja społeczna "Vademecum karmienia piersią w miejscach publicznych" pod hasłem #konieczabawywchowanego dobiegła końca. Uświadomieni w tym zakresie Polacy stoją przed ważnym zadaniem - sprawieniem, żeby karmienie piersią w miejscach publicznych było dla kobiet czynnością naturalną i społecznie akceptowalną. Nie tylko od święta.

W trakcie zakończonego kilka dni temu Ogólnopolskiego Tygodnia Karmienia Piersią cała Polska miała okazję dowiedzieć się ważnych informacji na temat najlepszego sposobu żywienia niemowląt - karmienia piersią. Wspólnymi siłami różnorodne organizacje uświadamiały Polaków, że karmienie piersią jest czynnością naturalną oraz niesie za sobą wiele korzyści dla mamy i dziecka. Trwająca w tym czasie kampania społeczna "Vademecum karmienia piersią w miejscach publicznych" pod hasłem #konieczabawywchowanego edukowała, że karmienie piersią w miejscach publicznych jest prawem każdej matki. Prawem, które powinno być respektowane przez otaczających je obserwatorów, właścicieli powierzchni handlowych, personel zatrudniony w sklepach, restauracjach lub kawiarniach, a nawet duchownych.

 - Mama jest naturalnym elementem życia społecznego, a dziecko naturalnym jego uczestnikiem - ma prawo tam być i jeść, kiedy jest głodne. Kampania ma na celu pokazanie, że mama ma prawo do karmienia tam, gdzie potrzebuje tego ona i jej dziecko. Duża część vademecum, które stworzyliśmy, to wytyczne dla właścicieli przestrzeni - sklepów, galerii handlowych, restauracji - żeby wiedzieli, jak prawidłowo reagować na mamę karmiącą piersią - komentuje Agata Aleksandrowicz, prowadząca bloga o karmieniu piersią Hafija.pl.

Na wątpliwości - vademecum

Mama, która karmi piersią w miejscu publicznym,  może jednak wzbudzać wiele emocji. Z pewnością wymienić można ciekawość, zakłopotanie, a nawet niesmak i nieprzychylność przechodniów. Wiele osób nie wie, jak się zachować w towarzystwie mamy karmiącej - czy odwrócić wzrok, czy zaproponować pomoc, czy zwrócić uwagę, że takie zachowanie nie przystoi. Wielość skrajnych emocji, jakie wywołuje karmienie piersią w miejscach publicznych, powoduje u matek obawy, na skutek których karmią swoje dziecko w ukryciu lub całkowicie z niego rezygnują. Sytuacja powinna się diametralnie zmienić, ponieważ karmienie piersią jest jednym z najskuteczniejszych sposobów ochrony zdrowia zarówno matki, jak i jej potomstwa. Co ważne, mamy mają prawo karmić dzieci piersią w miejscach publicznych.

- Negatywne zachowania wobec matek karmiących piersią wynikają z różnych przyczyn. Są to zarówno przyczyny kulturowe, jak i społeczne. Wiele osób, które negatywnie odnosi się do karmienia piersią w miejscach publicznych, po prostu nie wie, jak się zachować w tej sytuacji. Są to osoby zdezorientowane. Stworzony kanon zachowań może pokazać społeczeństwu, w jaki sposób można zintegrować małe dzieci oraz kobiety wykonujące funkcje opiekuńcze i pielęgnacyjne ze społeczeństwem - mówi dr Magdalena Grabowska z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Pokażmy się!

"Vademecum kultury karmienia piersią w miejscach publicznych dla mam i otoczenia" zamieszczone na stronie www.konieczabawywchowanego.pl to informator, który powinien być przeczytany przez nas wszystkich - mamy, spacerowiczów w parkach, klientów galerii handlowych, gości restauracji oraz wiernych uczestniczących w mszach świętych. Zastosowanie się do wskazówek zawartych w poradniku ma na celu sprawienie, że już żadna mama pod przymusem nie będzie musiała się bawić w chowanego. Chyba że tylko dla przyjemności podczas zabawy. Hasło #konieczabawywchowanego już zachęciło Polki do dzielenia się swoimi historiami związanymi z karmieniem piersią w przestrzeni publicznej. Część kobiet za pośrednictwem mediów społecznościowych udostępniła swoje zdjęcia z  dzieckiem przy piersi. Widoczne na fotografiach kobiety pokazują, że karmić piersią - bez poczucia wstydu - można wszędzie: w parku, podczas zakupów w sklepie, restauracji, na plaży czy na dworcu lub przystanku autobusowym. Pozytywne przyjęcie kampanii oraz duże zainteresowanie tematem daje nadzieję, że Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią będzie trwać przez cały rok.