Uśmiech od ucha do ucha, czyli 1. urodziny malucha! Jak przygotować się na świętowanie tego wielkiego dnia?

Mamo, Tato, Wasze dziecko niedługo zdmuchnie pierwszą świeczkę na swoim urodzinowym torcie. Mimo że maluszek tak urósł od dnia, kiedy pojawił się na świecie, to nadal się rozwija i ma szczególne potrzeby żywieniowe. 1000 pierwszych dni to czas najintensywniejszego kształtowania się jego organizmu. To również okres, w którym rodzice mogą wspierać rozwój dziecka. 1. urodziny to kamień milowy na tej ważnej drodze. Warto zatem zaplanować, jak celebrować ten wyjątkowy dzień, by był on radosny i niezapomniany dla całej rodziny!

·        1. urodziny Juniora to niezwykle ważny moment nie tylko dla maluszka, ale i dla jego rodziców! Dziecko tak wiele już potrafi, chociaż jego organizm wciąż jest delikatny i wymaga szczególnej troski. W końcu za nim już rok, a przed nim cały świat do poznania…

·        Organizując przyjęcie dla pociechy, warto zawczasu wszystko dokładnie przemyśleć – od listy gości, po poczęstunek i prezenty. Dzięki temu impreza urodzinowa będzie wspaniałym i wyjątkowym przeżyciem dla Juniora.

·        Roczny maluch jest już, co prawda, bardziej samodzielny niż kilka miesięcy temu, ale jego brzuszek nadal potrzebuje więcej składników pokarmowych (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż dorośli, m.in. wapnia, witaminy D czy żelaza. Podstawę jego jadłospisu wciąż powinno stanowić mleko i produkty mleczne.

Wspaniałe pierwsze urodziny

1. urodziny to jeden z najważniejszych dni w życiu rodziny – trzeba zadbać o to, by był wyjątkowy! Co warto wziąć pod uwagę w organizacji przyjęcia? Dobrze, by odbyło się ono w gronie najbliższych osób – takich, które maluch już zna, i wśród których będzie czuł się swobodnie. Najlepiej, by zaplanować świętowanie o dogodnej dla dziecka porze (np. w czasie podwieczorku, po drzemce) i żeby nie trwało zbyt długo – maluszek ma jeszcze niewielkie zasoby energii i może poczuć się zmęczony licznymi atrakcjami. Dobrym pomysłem jest zorganizowanie przyjęcia w domu. Dla Juniora jest to bezpieczne, dobrze znane mu miejsce. Mama zaś, w razie potrzeby, będzie mogła położyć zmęczone dziecko w cichym pokoju i wrócić do gości. O czym jeszcze warto pamiętać?

·        Motyw przewodni – znacznie ułatwi nie tylko wybór dekoracji i zastawy stołowej, ale też atrakcji dla dzieci. Wszystko zależy od upodobań małego jubilata i wyobraźni rodziców. Na przykład, jeżeli dziecko ma ulubioną przytulankę – tygryska, przyjęcie może mieć motyw safari, a wzór tygrysiego futerka może pojawić na serwetkach, kocach itp. Wówczas najmłodszym uczestnikom imprezy można pomalować twarze na podobieństwo zebry, żyrafy czy geparda, a do zabawy przygotować dla nich figurki zwierząt sawanny. Możliwości jest naprawdę wiele, zatem jeżeli rodzice znajdą już odpowiedni motyw przewodni, mogą przejść od ogółu do szczegółu.

·        Dekoracje – w internecie można znaleźć wiele pomysłów na urodzinowe dekoracje. Dobrym dodatkiem okażą się balony, którymi dziecko będzie mogło się też bawić. Warto zastanowić się także nad dekoracjami z imieniem małego jubilata – ich wykonanie nie jest trudne, a zrobią wrażenie na gościach i będą widoczne na cennych, pamiątkowych zdjęciach.

·        Atrakcje – dla najmłodszych uczestników najważniejszy element przyjęcia. Świetnym pomysłem jest przygotowanie kolorowych jadalnych farb do ciała i białych kartek. Dzieci będą mogły się swobodnie pobrudzić, a dla rodziców będzie to okazja na przygotowanie niezwykłej pamiątki. Podstawą jadalnych farb może być jogurt naturalny oraz barwniki, takie jak np. sok z buraków czy kurkuma. Odbijanie tęczowych rączek na kartce to gwarancja dobrej zabawy dla wszystkich!

·        Prezenty – nieodłącznie towarzyszą urodzinom. Dla rocznego malucha odpowiednie będą zabawki edukacyjne, przytulanki czy np. rowerek biegowy, który wspomoże rozwój fizyczny dziecka. Często goście konsultują wybór upominków z rodzicami, zatem dobrym pomysłem może okazać się przygotowanie listy tego, co może się przydać Juniorowi.

·         Poczęstunek – powinien być inny dla dorosłych, inny dla dziecka, którego brzuszek jeszcze dojrzewa! Dobrym rozwiązaniem jest poczęstunek dla dorosłych gości w formie szwedzkiego stołu, składający się z sałatek, pieczywa, talerza serów itp. Nie jest to bardzo czasochłonne, a sprawdzi się zarówno w porze przed-, jak i poobiedniej – czyli tych najlepszych na organizację urodzin maluszka. Dla maluszka można przygotować jego ulubione owoce i warzywa, które samodzielnie będzie mógł jeść rączką czy kaszkę.

·         Tort – to oczywiście gwóźdź programu! Warto upiec go samodzielnie lub zajrzeć do cukierni. Należy wtedy zwrócić szczególną uwagę na jego skład – czy są w nim naturalne składniki, a receptura nie jest zbyt ciężkostrawna dla brzuszka Juniora. Może warto pomyśleć, aby tort dla dorosłych gości był inny niż dla małego jubilata, który może zjeść małego muffinka na bazie jogurtu lub przygotowanego w domu naleśniczka z ulubionymi owocami i polewą jogurtową.

Mamo, pamiętaj!

Ukończenie roczku przez dziecko to niepowtarzalny dzień. Junior wydaje się już taki dorosły… Nie zapominaj jednak, że po pierwszym roku życia dieta dziecka wciąż powinna być różna od tej, którą stosują osoby dorosłe. Podstawą jadłospisu maluszka nadal powinny być mleko i produkty mleczne. Dziecko ma także większe zapotrzebowanie na niektóre składniki pokarmowe.

Czy wiesz, że…

...prawidłowo działający układ pokarmowy wpływa na dobre samopoczucie dziecka? W jego jelitach zlokalizowane jest 95% serotoniny, czyli hormonu szczęścia! To dopiero świetny powód do uśmiechu!
Zadbaj o dostarczanie dziecku produktów bogatych w potrzebne witaminy i żelazo. Podawanie mu mleka modyfikowanego typu Junior zmniejsza ryzyko ich niedoboru. Bebiko Junior 3 NutriFlor+ pomaga pokryć zapotrzebowanie na istotne składniki w diecie malucha. Zawiera m.in. wapń i witaminę D dla mocnych kości, żelazo dla rozwoju poznawczego i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu*.

* Bebiko Junior 3 NutriFlor+, tak jak inne mleka modyfikowane, zawiera wapń, żelazo, witaminę D i kwas ALA (omega 3).

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Copyright © Agora SA