Propozycje Medbest dla wcześniaków

Są rzeczy, które bardzo ułatwiają życie - często o ich istnieniu nie mamy pojęcia, a gdy już je poznajemy, nie wyobrażamy sobie bez nich życia.

Medbest Softie Trójwarstwowy ręcznik dla wcześniaków i noworodków

117zł, medbestshop.eu

Medbest jest podmiotem medycznym, który opracowuje unikatowe tekstylia służące zdrowemu, prawidłowemu rozwojowi noworodków oraz wygodzie ich rodziców. Specjalistyczny ręcznik Medbest został zaprojektowany z myślą o niezwykle delikatnej skórze wcześniaków, noworodków oraz dzieci z atopowym zapaleniem skóry AZS. Został wykonany z podwójnej warstwy modalu (zszytych razem) oraz odrębnej warstwy bawełny. Modal jest niezwykle delikatną, gładką tkaniną o wysokiej chłonności, która ułatwia osuszanie skóry wrażliwej na bodźce i ból bez konieczności pocierania. Wystarczy otulić dziecko ręcznikiem, by niezwykle higroskopijna warstwa modalu wchłonęła wilgoć (modal absorbuje 50% więcej wilgoci niż bawełna), a na suchej warstwie ręcznika wykonanej z bawełny - dokończyć zabiegi pielęgnacyjne niemowlęcia. Wyjątkowy ręcznik Medbest nie posiada szwów, lamówek, ozdób, naszywek, by w żaden sposób nie urazić delikatnej i wrażliwej skóry.

Medbest Koszula do kangurowania* (wersja damska lub męska)

149zł, medbestshop.eu

Medbest jest podmiotem medycznym, który opracowuje unikatowe tekstylia służące zdrowemu, prawidłowemu rozwojowi noworodków oraz wygodzie ich rodziców. Koszula do kangurowania Medbest to wyjątkowa propozycja opracowana z pomocą polskich położnych, która pomaga utrzymać stabilną, prawidłową pozycję dziecka: przytrzymuje go z główką przytuloną uchem na wysokości serca osoby dorosłej. Boczne otwory na nóżki pozwalają dziecku przyjąć prawidłową, fizjologiczną dla stawów biodrowych pozycję. Kangurowanie dziecka metodą skóra do skóry wzmacnia wrażliwość rodziców na sygnały płynące ze strony noworodka, synchronizuje temperaturę ciała rodzica i dziecka. Koszula jest wygodna, łatwa do założenia, regulowane wiązanie pozwala dopasować ją do każdej sylwetki. Pozwala przyjmować różne pozycje: leżącą, półsiedzącą, pozostawia rodzicowi na swobodę ruchów, dzięki czemu można czytać, obsługiwać komputer, oglądać telewizję czy wykonywać inne czynności – co jest istotne przy zalecanym dziennym (minimum 2-godzinnym) kangurowaniu. Koszula jest szyta w Polsce z bawełnianej tkaniny, z wewnętrzną bezszwową warstwą modalu.

Ważne! Koszulka do kangurowania NIE JEST nosidełkiem – nie należy jej wykorzystywać do przenoszenia dziecka.

*Historia kangurowania

Kangurowanie (KangarooMotherCare) czyli kontakt „skóra do skóry” to oficjalna praktyka medyczna, której standardy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała w 2003 roku jako zalecenia wobec wcześniaków oraz dzieci urodzonych w terminie.

Jednak sama metoda w warunkach szpitalnych była stosowana znacznie wcześniej i została opisana w latach 70-tych: w 1976 roku w Szwecji, w 1978 roku w Kolumbii, w 1979 w USA. Największy rozgłos zdobył Kolumbijczyk, dr Edgar Rey Sanabria, profesor neonatologii, który zalecił technikę kontaktu „skóra do skóry” w szpitalu w Bogocie, kiedy dla narodzonych tam wcześniaków zabrakło inkubatorów. Okazało się, że kangurowanie nie tylko ocaliło życie wielu z nich (śmiertelność spadła dokładnie o połowę), ale i znacznie przyśpieszyło ich powrót do zdrowia, poprawiło życiowe parametry i przyśpieszyło moment opuszczenia szpitala przez matkę i dziecko. Dr Rey opublikował wyniki swoich badań i upowszechnił termin „skin to skin” – „skóra do skóry”. Dał tym samym początek wielu zmianom na oddziałach położniczych, na których zaprzestano rozdzielania mam od swoich dzieci, przystano na stały kontakt, tulenie i karmienia oraz wprowadzono zmianę kolejności zabiegów poporodowych – zamiast odcinania pępowiny, ważenia i mierzenia oddaje się noworodka w ramiona matki i przystawia do piersi.

Znaczenia kangurowania

„Pierwsze minuty po porodzie przy kontakcie „skóra do skóry” to czas wyrównania oddechu, rytmu serca, temperatury ciała noworodka oraz wymiany flory bakteryjnej pomiędzy rodzicem a noworodkiem, niezwykle ważna ze względu na późniejszą odporność dziecka na choroby i alergie – zalety kangurowania wymienia Monika Jodłowska, doświadczona położna. „Kangurowanie wpływa na obniżenie poziomu stresu związanego z porodem i działaniem bodźców zewnętrznych, podnosi poczucie bezpieczeństwa, uspokaja, stanowi integralną część procesu laktacyjnego, pomaga tworzyć więzi między matką a dzieckiem, a wcześniakom pomaga zmniejszyć stres związany z rozdzieleniem z matką i pobytem w inkubatorze, co pozytywnie wpływa na stabilizację parametrów życiowych”.

Dotyk i bliskość nie tylko leczy noworodki i niemowlęta, ale też pomaga w regulacji biologicznej organizmu zarówno matki, jak i każdej osoby, która kanguruje małe dziecko. Dzieje się to na drodze regulacji hormonalnej, regulacji emocji, reakcji organizmu na stymulację czuciową i wszystkich innych zmysłów. Dlatego od tego momentu narodzin kangurowanie powinno być stałą, codzienną praktyką rodziców, zarówno matki jak i ojca, trwającą minimum 2. godziny dziennie, aż do momentu, w którym dziecko w naturalny sposób „odmówi kangurowania” co następuje zwykle około 4-5 miesiąca, kiedy dzieci zaczynają interesować się światem i odwracać głowę.


Monika Jodłowska - doświadczona położna, certyfikowany doradca laktacyjny, wykładowca na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, ekspert Medbest. Położnictwo jest jej pasją, życiem, codziennością. Stara się, by każda kobieta bezpiecznie, pewnie, odpowiedzialnie rozpoczęła czas macierzyństwa. Zwolenniczka rodzicielstwa bliskości.

Copyright © Agora SA